Rīgas centrā uzstādīta no pārstrādājamiem atkritumiem veidota mākslas instalācija “Nenoroc nākotni!”

18.11.2021

“Latvieši par savu zemi ir cīnījušies ar dažādiem ienaidniekiem: vācieši, krievi, zviedri – daudzi to vēlējušies atņemt, bet esam savu Latviju nosargājuši. Tagad cīņa par savu zemi, tās zaļumu, tīrību un nākotni pirmkārt ir cīņa pašam ar sevi – ar vēlmi pirkt par daudz, izmest par daudz.” Ar šādu vēstījumu Rīgas centrā, Līvu laukumā pie Kaļķu ielas, valsts dzimšanas dienas priekšvakarā uzstādīta no otrreiz pārstrādājamiem atkritumiem darināta izglītojoša mākslas instalācija. Tā interaktīvā veidā izglīto par vides saudzēšanas iespējām un pievērš sabiedrības uzmanību tam, cik būtiski ir šķirot atkritumus, lai dotu šiem resursiem iespēju pārtapt jaunos materiālos.

Gluži kā atkritumi iegūst otru dzīvi jaunos materiālos, arī šī mākslas instalācija ir pārveidojama. Novembra beigās tā iegūs jaunu veidolu, ko saglabās līdz pat janvāra sākumam. Instalāciju pēc vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” pasūtījuma radīja tēlnieks Haralds Gerts ar savu komandu.

Izmēros iespaidīgās – 15 metru garās un 9 metrus platās – mākslas instalācijas centrālais objekts ir svari, kas rosina ikvienu aizdomāties par savu atbildību un rīcību, lai samazinātu atkritumu daudzumu un sekmētu to otrreizējo pārstrādi. Mākslas instalācija veidota no tādiem pārstrādājamiem atkritumu veidiem kā plastmasas, metāla un papīra iepakojumiem, riepām, bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem un elektroprecēm. Tajā uzskatāmi parādīts, kādās noderīgās lietās var pārtapt šķirotie atkritumi. Nolasot QR kodus pie instalācijas, iespējams noskatīties īsus video, kuros redzams, kā materiāli nonāk līdz pārstrādei jaunās precēs. 

“Trīsdesmit gadu laikā kopš Latvijas neatkarības atgūšanas atkritumu apjoms, ko rada viens cilvēks, ir vairāk nekā dubultojies. Atkritumu šķirošana kļūst arvien nozīmīgāka ikvienam – gan tiem, kuri atkritumus uztver kā resursus, gan tiem, kuri mācās šķirot gluži vienkārši tāpēc, ka tā var samazināt rēķinu par atkritumu apsaimniekošanu vai saglabāt Latviju zaļu un tīru. Mums kā vides pakalpojumu uzņēmumam, kurš ik dienas redz to milzīgo atkritumu daudzumu, ko cilvēki rada, – Rīgā un Pierīgā vien tās ir ap 800 tonnām atkritumu dienā –, ir būtiski aicināt nedaudz apstāties un kļūt apdomīgiem savos ikdienas paradumos pērkot, tērējot un izmetot. Šķirojot mēs būtiski samazināsim noglabājamo atkritumu apjomu, nodosim tos pārstrādē, lai no otrreizējām izejvielām varētu tapt jaunas lietas, piemēram, apģērbs, apavi, sadzīves preces, būvniecības materiāli, interjera priekšmeti un daudzas citas noderīgas lietas,” par mākslas instalācijas ideju stāsta vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics

Mākslas instalācija ir daļa no vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” sadarbībā ar “Eko Rija” īstenotās sociālās kampaņas, lai samazinātu pārmērīgu patēriņu un atkritumu daudzumu Latvijā. Kampaņas mērķis ir ne vien pievērst uzmanību draudiem, ko vides un cilvēku veselībai rada arvien lielākais patēriņš un atkritumu daudzums, bet arī rosināt ikvienu mainīt ikdienas paradumus, nodrošinot labāku rītdienu. 

Mākslas instalācijas veidotājs Haralds Gerts uzsver, ka tās radīšana ir bijis izaicinājums: ”Veidojot haosā kārtību un otrādāk, mēs esam radījuši unikālu mākslas instalāciju industriālā veidā, kas izceļas uz urbānās vides fona, kā arī viegli integrējas tajā. Visizaicinošākais bija radīt plakni no bioloģiskajiem atkritumiem. Neesmu dzirdējis, ka Latvijā vēl kāds apkārtējai videi saudzīgi, no dzīvniekiem droši un vienlaikus uzskatāmi radītu no pārtikas ilgstoši eksponējamu mākslu. Šķiet, ka mums tas ir izdevies un rezultātā esam radījuši iespaidīgu vides objektu ar misiju aicināt samazināt atkritumu apjomu un ikvienam aizdomāties par savu atbildību rūpēs par mūsu zemes nākotni. To ir vērts redzēt.”

Ar ikviena cilvēka pārdomātu rīcību iespējams krietni ierobežot resursu izšķērdēšanu un palīdzēt sasniegt Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.–2028. gadam izvirzītos mērķus: līdz 2035. gadam poligonos Latvijā apglabāt ne vairāk kā 10 % no kopējā sadzīves atkritumu apjoma un pārstrādāt vismaz 65 %. Pašlaik poligonos tiek apglabāti vairāk nekā 60 % atkritumu.

Uz vienu cilvēku radītais atkritumu daudzums mājsaimniecībās kopš Latvijas neatkarības atgūšanas ir vairāk nekā dubultojies. Tas ir palielinājies no 200 kilogramiem 1991. gadā līdz 475 kilogramiem 2020. gadā. Vides un reģionālās attīstības ministrija Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.–2028. gadam prognozējusi, ka uz vienu cilvēku radītais atkritumu daudzums jau dažos gados varētu pārsniegt 500 kilogramu un tas turpinās palielināties. 2028. gadā uz vienu cilvēku radītais sadzīves atkritumu apjoms varētu būt jau 532 kilogrami.

Kampaņas “Nenoroc nākotni mēslos!” vietnē (www.nenoroc.lv) ir iespējams gūt iedvesmu ikdienas rīcībām, kā izmest mazāk pārtikas, apģērba un sadzīves preču. Sadaļā “Kāpēc šķirot?” parādītas dažādas šķiroto atkritumu otrreizējās izmantošanas iespējas. Kampaņā ar savu pieredzi iesaistījušies arī tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā mākslinieces Helēna Heinrihsone un Elita Patmalniece, žurnālists un rakstnieks Osvalds Zebris, Latvijas pludmales volejbola čempioni Artūrs Rinkēvičs un Ardis Daniels Bedrītis, recepšu autore un ēdiena blogere Zane Grēviņa, kārtošanas eksperte Dana Gulbe, raidieraksta “Pa kluso” veidotāja Laura Grēviņa un citi.

Šogad oktobrī ar reklāmas plakātiem tiešsaistē un Rīgas vidē sāktā sociālā kampaņa turpināsies arī nākamajā gadā, ikvienam atgādinot vienkāršo patiesību – atkritumi sākas brīdī, kad pazaudējam apdomīgumu veikalā. Nepērc to, kas tev nav vajadzīgs, un kopā mums izdosies spert soli tuvāk atkritumu samazināšanai. Tikai kopā mēs varam gādāt, lai diena, kad bērniem jāspēlējas atkritumos, nepienāk.