Šķirosim atkritumus kopā

Kā par pārmērīgu patēriņu un atkritumu šķirošanu runāt ar bērniem?

24.02.2022

Lai videi draudzīgs dzīvesveids kļūtu par normu, izpratnei par to jāveidojas jau bērnībā. Tomēr svarīgi ir atcerēties, ka klimata pārmaiņas ir plaša problēma, kas aptver daudzus aspektus un katrai vecuma grupai ir sava pieeja un iespējas iesaistīties. Mazākajiem bērniem nav vienkārši izskaidrot, kas ir CO2 un kā to samazināt, tāpēc jāliek lietā praktiski piemēri, paturot prātā galveno — bērns vēlas izprast. Un jo veiksmīgāk spēsim iedvesmot un sekmēt savu bērnu interesi par vides jautājumiem, jo agrāk viņiem veidosies izpratne par dabai draudzīgu rīcību un zaļā domāšana kļūs par normu. Apkopojot ekspertu un praktiķu pieredzi, sniedzam padomus, kā bērnam šķirošanu padarīt par interesantu nodarbi, kas ātri pārtop par neaizstājamu ikdienas paradumu.

Būt par piemēru

Bērniem vienmēr ir bijis svarīgs patiesums starp vārdiem un rīcību, tāpēc gan bērnudārzā, gan skolā, gan mājās pieaugušajiem tas būtu jāatceras. Vecākiem, pirmkārt, pašiem ir jāspēj izprast sabiedrības rīcības sekas attiecībā uz vidi, lai jau ar dažādiem komunikācijas kanāliem palīdzētu bērnam apgūt pamatzināšanas par vides un dabas jautājumiem. Ar zināšanām, kas apgūtas, bērni savukārt paši kļūs par “zaļajiem vēstnešiem” arī savā draugu lokā un radu saimēs.

Atkritumi kā radošs projekts

Mācot bērniem jaunus ieradumus, ir svarīgi parādīt, kāds tam ir mērķis vai kāda tam ir jēga. Tas attiecas arī uz atkritumu šķirošanu. Lielisks veids, kā atkārtoti izmantot materiālus, kad mājās ir bērni, ir ķerties pie rokdarbiem. Pirkstu lelles un mīkstās rotaļlietas mājas leļļu teātrim, bērna apgleznota auduma iepirkumu soma — un tas viss no otrreiz izmantojamiem tekstilmateriāliem. Rezultātā bērns skaidri redz iznākumu un savu ieguvumu, kā arī to, ka šķietami ikdienišķas lietas, kas visādi citādi nolemtas atkritumiem, var pārvērst brīnišķīgos radošos projektos. Vēl vairāk — procesā gūta apziņa, ka lietām iespējams piešķirt “otro dzīvi”.

Mājas dārziņš uz virtuves palodzes

Bērniem ļoti patīk redzēt sava darba augļus, tāpēc dārzkopība ir viena no lietām, kas var tos ieintriģēt. Viena no vienkāršākajām nodarbēm, ko ikviens var īstenot jebkādos apstākļos, — iestādīt sīksīpolus un izaudzēt lociņus uz palodzes. Kopā ar bērnu padomājiet, kādu vēlaties redzēt savu mazdārziņu un ko vēlaties iesēt. Audzējot produktus mājās, bērni redz, kā tie rodas un cik daudz laika un pūļu prasa dīkstu, tomātu un garšaugu izaudzēšana. Tas var palīdzēt novērtēt pārtikas produktus.

Doties dabā un parādīt aizkulises

Mācīšanās šķirot atkritumus tiem paredzētajās mājas atkritumu tvertnēs ir tikai daļa no procesa. Mudināt bērnus doties ārā, pētīt un mācīt viņiem par dabu praksē, iespējams, ir viens no labākajiem veidiem, kā audzināt viņos līdzjūtību un izpratni par vides vērtību. Jūs pat varat doties atkritumu pārstrādes procesam pa pēdām. Ņemiet līdzi bērnus uz tuvāko depozīta punktu, lai otrreizējai pārstrādei nodotu baterijas, nolietotas elektroniskās iekārtas vai apģērbu. Pastaigas vai veikala apmeklējuma reizē iekļaujiet maršrutā taromātu, kurā kopā nodot otrreizējai pārstrādei domāto dzērienu iepakojumus. Tas būs ne tikai lietderīgi paveikts darbs, bet arī piedzīvojums bērnam.

Mācīties no pazīstamiem tēliem

Bērni visvieglāk ņem piemēru un uztver jaunus jēdzienus, ja tos spēj asociēt jau ar atpazīstamiem personāžiem. Tādi var būt, piemēram, grāmatas, multfilmas vai pat videospēles tēli, kuri saprotamā, asprātīgā un visām paaudzēm saistošā veidā veicina izpratni par saudzīgu attieksmi pret dabas vērtībām. Tāda ir, piemēram, “Zaļās jostas” bērniem veidotā grāmata “Draudzēsimies” un arī multfilmas — “Dāvana” un “Saruna”. Iecienītas bērnu vidū ir arī “Cūciņas Pepas” animācijas filmas. Skatieties vai lasiet savu bērnu iemīļoto varoņu piedzīvojumu stāstus kopā un esiet klāt, lai atbildētu uz viņu jautājumiem, vai pat uzziniet paši kaut ko jaunu par videi draudzīgiem uzvedības modeļiem.

Vairāk vērtīgu padomu, kā katrs varam samazināt atkritumus, atrodams sociālās kampaņas “Nenoroc nākotni mēslos!” interneta vietnē www.nenoroc.lv