AKTUĀLI

Inčukalna novada iedzīvotāji!

12.04.2019

Tuvojas lielie pavasara sakopšanas darbi, tāpēc novada pašvaldība sadarbībā ar vides pakalpojumu uzņēmumu “Clean R” aicina Jūs jau savlaicīgi parūpēties par to, lai pareizi, videi un cilvēkam drošā veidā atbrīvoties no savu laiku nokalpojušām un vairs nevajadzīgajām lietām.

Šogad pašvaldība ir nolēmusi ikgadējā Lielajā talkā iesaistīties atšķirīgi no pārējiem gadiem, proti, veicināt novada publisko vietu sakopšanu un neorganizēt akcijas iedzīvotāju privāto nederīgo lietu savākšanai.

Tāpēc iedzīvotājiem pašvaldība sadarbībā ar "Clean R" jau tagad piedāvā virkni citu risinājumu, kā atbrīvoties no saimniecībā nederīgajām lietām.

"Clean R" Lielās talkas dienā un vienu dienu pirms un pēc tās nodrošinās ilgstošu šķiroto un bīstamo atkritumu pieņemšanas punktu darbību.

Inčukalna novadā ir divi šādi punkti – Inčukalnā, Miera ielā 1, un Vangažos, "Viļņos". Piektdien, 26. aprīlī, šie punkti iedzīvotājiem būs atvērti no plkst. 17.00 līdz 20.00. Lielās talkas dienā, sestdien, 27. aprīlī, no plkst. 8.00 līdz 18.00, bet svētdien, 28. aprīlī, no plkst. 8.00 līdz 12.00. Šajos punktos iedzīvotāji aicināti bez maksas nodot atkritumus, ko nav atļauts mest sadzīves atkritumu konteineros: baterijas, akumulatorus, elektronisko un sadzīves tehniku, kā arī spuldzes un citas dzīvsudrabu saturošas iekārtas. Tāpat šajos laukumos iedzīvotāji var izmest šķirojamos atkritumus – papīru, stiklu un PET pudeles.

Tiem novadniekiem, kuri sakopšanas darbus vēlas veikt citā laikā, pašvaldība un "Clean R" nodrošina virkni pakalpojumu, kas palīdz pareizi un Jums ērtā laikā atbrīvoties no nevajadzīgajām lietām, kuras nav sadzīves atkritumi.

Nodot otrreiz pārstrādājamo vai šķiroto materiālu var jebkurā novadā publiski pieejamajā šķirošanas punktā. Ja nezināt, kur tādus meklēt, sazinieties ar "Clean R", zvanot 67111001 vai rakstot uz kc@cleanr.lv Materiālus uz šiem punktiem varat nogādāt, kad vien Jums ir ērti, savukārt to izvešana notiek pēc noteikta grafika.

Ja vēlaties atbrīvoties no cita veida atkritumiem, piemēram, elektroierīcēm, lielgabarīta priekšmetiem, riepām, "Clean R" nodrošinās Jums šādu pakalpojumu. Par tā grafiku, izmaksām un pieteikšanu lūdzam zvanīt vai rakstīt "Clean R".

Inčukalna novadā nestandarta un bīstamo atkritumu izvešana ir maksas pakalpojums, kas tiek organizēts atbilstoši šādam grafikam:

  • Lielgabarīta atkritumi: tiek izvesti 1 x mēnesī, katra mēneša pēdējā sestdiena. Izvešana jāpiesaka vismaz 3 darba dienas iepriekš.
  • Elektrotehnika un elektroierīces: tiek izvestas 1 x ceturksnī, jūnija, septembra un decembra pirmajā sestdienā. Izvešana jāpiesaka vismaz 3 darba dienas iepriekš.
  • Bīstamie atkritumi: tiek izvesti 1 x ceturksnī, jūnija, septembra un decembra pirmajā sestdienā. Izvešana jāpiesaka vismaz 3 darba dienas iepriekš.
  • Riepas: tiek izvestas 1 x ceturksnī, jūnija, septembra un decembra pirmajā sestdienā. Izvešana jāpiesaka vismaz 3 darba dienas iepriekš.

Neatkarīgi no tā, vai Jūsmājās sadzīves atkritumus rūpīgi šķiro vai gluži pretēji – visus izmet vienā atkritumu tvertnē, ir vairāki atkritumu veidi, kuri neiederas ikdienas sadzīves atkritumu saimniecībā, un tiem ir jānodrošina atbilstoša apsaimniekošana un papildu rūpes. Tās ir četras atkritumu grupas – bīstamie atkritumi, liela izmēra sadzīves atkritumi, otrreiz izmantojamie materiāli un būvgruži. Plānojot tīrīšanas darbus, būs noderīgi atsaukt atmiņā, kādas lietas un atkritumi ietilpst šajās frakcijās.

1. BĪSTAMIE ATKRITUMI

Elektriskās ierīces un elektronika
Teju katrās mājās ir atrodams kāds nestrādājošs mobilais tālrunis, vēsturisks videomagnetofons, savu laiku nokalpojis putekļu sūcējs vai salauzts motorizēts rotaļu auto – vārdu sakot, savu laiku nokalpojušas un lietošanai vairs nederīgas elektroierīces un sadzīves tehnika. Ko iesākt ar šiem priekšmetiem? Šis jautājums īpaši aktuāls kļūst rudenī un pavasarī, kad ikviens no mums steidz ieviest kārtību mājoklī un cenšas atbrīvoties no visa liekā.

Elektroierīces, visdažādākо veidu sadzīves tehniku un elektroniku nedrīkst tā vienkārši izsviest sadzīves atkritumos. Šo ierīču sastāvdaļas, piemēram, mikroshēmas, mēdz saturēt virkni videi un cilvēka veselībai bīstamu vielu, tostarp tādus smagos metālus kā svins, kadmijs, dzīvsudrabs u.c. Izmetot šos priekšmetus kopā ar sadzīves atkritumiem vai kur pagadās, pastāv risks, ka kaitīgās vielas nonāks apkārtējā vidē – augsnē un gruntsūdeņos, ar laiku negatīvi ietekmējot arī cilvēku veselību. Īpaša uzmanība pievēršama ledusskapjiem un saldētavām, kuru aukstumiekārtās tiek izmantots freons – gāze, kas sekmē Zemes atmosfēru sargājošā ozona slāņa noārdīšanās procesu.

Nododot šos priekšmetus videi draudzīgai pārstrādei, iedzīvotāji ne vien atbrīvo savu mājokli no nederīgām lietām, bet arī saudzē dabu. Nodotā tehnika tālāk nonāk pārstrādes cehos, kur to izjauc, atdalot plastmasu un citas pārstrādei derīgās sastāvdaļas.

Ķīmiskas un sprāgstošas vielas
Baterijas, akumulatori, riepas ir daži no saimniecībā biežāk izplatītajiem bīstamo atkritumu veidiem.

Baterijas un akumulatorus, kas gandrīz katrā mājvietā rodas regulāri, visdrošāk ir nogādāt uz speciālām kastītēm lielākajos tirdzniecības centros, būvniecības vai pārtikas lielveikalos, kā arī degvielas uzpildes stacijās vai izmantot bīstamo atkritumu savākšanas dienas novadā.

Izplatīta bīstamo atkritumu grupa ir arī automašīnu riepas. Visprātīgāk, mainot esošās riepas pret jaunām, ir jau savlaicīgi noskaidrot, vai jauno riepu tirgotājs vai riepu serviss piedāvā iespēju vecās riepas atstāt viņiem tālākai pārstrādei. Ja šādas iespējas nav, tad jāmeklē bīstamo atkritumu nodošanas laukums, kur riepas nodot, vai jāvienojas par to savākšanu.

Bīstamo atkritumu izvešanas pakalpojums jāizmanto vai uz speciālajiem bīstamo atkritumu laukumiem ir jāved arī tādi atkritumi, kuru sastāvā ir dzīvsudrabs, svins un kadmijs, kas nereti ir dažādās krāsvielās, trauku glazūrā un citur, niķelis, kuru satur, piemēram, magnēti. Dažādi augu un koksnes apstrādes līdzekļi un lauksaimniecības līdzekļi satur arsēnu, pesticīdus un insekticīdus, kas visi ir bīstamie atkritumi. Arī organiskie šķīdinātāji un naftas produkti, piemēram, auto eļļas, auto ķīmija un sadzīves ķīmija, u.c., ir bīstamie atkritumi.

2. LIELGABARĪTA ATKRITUMI

Lielgabarīta atkritumi nav bīstami, bet tie ir lieli, un tieši izmēra dēļ tos nedrīkst likt parastajā atkritumu konteinerā, lai nesabojātu konteineru un nepiepildītu to pārāk ātri. Lielgabarīta atkritumi ir mēbeles, paklāji, matrači u. tml. lietas no mājsaimniecības. Arī Ziemassvētku eglītes, ja vien tās nesadalāt zariņos un mazos fragmentos, ir lielgabarīta atkritums.

3. OTRREIZ PĀRSTRĀDĀJAMIE MATERIĀLI

Stikls
Stikls ir smags un aizņem daudz vietas sadzīves atkritumu konteinerā, tāpēc, to atšķirojot, ir iespējams samazināt rēķinu par atkritumu izvešanu. Stikls ir lielisks materiāls, to var pārstrādāt atkal un atkal bezgalīgi daudz reižu.

Sakrājiet dažas vai daudz stikla pudeļu, burciņu un burku mājās un nesiet tās uz zaļajiem, stiklam paredzētajiem konteineriem. Šķirošanā atslēgas vārds ir iepakojums – arī stikla šķirošanā noderīgi ir tieši iepakošanai / iepildīšanai paredzētie stikla izstrādājumi. Tiem jābūt tīriem, bez ēdiena paliekām.

Šķirošanai nederēs spoguļi, spuldzes, keramikas izstrādājumi, logu un automašīnu stikli, kā arī kosmētikas un smaržu trauciņi. Tie visi satur piejaukumus, un tāpēc tos nevar pārstrādāt.

Iepakojums
Pārstrādei piemēroti ir 3 iepakojuma veidu – makulatūra un kartona iepakojums, PET pudeles, plastmasas un iepakojuma plēves, kā arī metāla iepakojums, piemēram, konservu kārbas, dzērienu bundžas u.c. Iepakojums nedrīkst būt slapjš vai eļļains, ar pārtikas atliekām, pirms izmešanas tas noteikti ir jāsaplacina.

Nododamā iepakojuma vidū nav vietas putuplastam un tetrapakām, vienreizlietojamajiem traukiem, laminētam papīram, matu laku un dezodorantu flakoniem, gāzes baloniņiem un baterijām.

Ir daži atkritumu veidi, kuri raisa jautājumus par to, vai tos drīkst vai nedrīkst šķirot.
Glancētie žurnāli. Preses izdevumi spīdīgos vākos ir pārklāti ar īpašu aizsargkārtu, kas pasargā loksnes no mitruma un nolietojuma, tāpēc tos nepārstrādā. Tāpat pārstrādei nav derīgas jebkāda veida un izmēra laminēta papīra loksnes. Tās ir jāmet sadzīves atkritumos.

Olu iepakojums. Kartona un papīra bretes drīkst nodot pārstrādei, taču tām ir jābūt tīrām, sausām, bez olu čaumalām. Toties plastmasas olu brešu vieta ir sadzīves atkritumos, jo to ražošanai visbiežāk tiek izmantoti tādi polimēru sakausējumi, kurus nav iespējams pārstrādāt.

4. BŪVNIECĪBAS ATKRITUMI

Būvgruži ir visi tie atkritumi, kas rodas ēkas būvniecības, pārbūves vai remontdarbu laikā: sienas, logi, durvis, ķieģeli, būvmateriālu pārpalikumi u. tml. Par būvgružiem uzskatām arī dažādus keramikas izstrādājumus, piemēram, flīzes un santehniku. Ir svarīgi būvgružos nelikt bīstamos būvniecības procesā radušos atkritumus, piemēram, šīferi, krāsas un eļļas spaiņus, šķīdinātājus.

Būvgruži nekādā gadījumā nedrīkst nonākt sadzīves atkritumu konteinerā, jo tie nav sadzīves atkritumi un tiek apsaimniekoti pavisam atšķirīgi. Būvgruži lielākoties tiek nodoti pārstrādei, tiek drupināti un izmantoti atkārtoti.

Tāpēc, ja esat iecerējuši veikt remonta vai būvniecības darbus, jau savlaicīgi noskaidrojiet un izdomājiet, kur liksiet būvgružus. Par to pareizu apsaimniekošanu un nodošanu atbild būvdarbu veicējs, proti, ja Jūs remontējat savu dzīvokli, tad tikai Jūs pats esat atbildīgs par to, lai pareizi nodotu būvgružus. Un tas attiecas gan uz daudzdzīvokļu ēku, gan uz privātmāju iedzīvotājiem. Būtībā vienīgais pavisam pareizais veids ir nodot būvgružus legālam apsaimniekotājam, kas šos gružus atbilstoši un droši nogādās uz poligonu vai pārstrādes vietu. Savukārt iedzīvotājs pats var izvēlēties, kuram pakalpojuma sniedzējam to uzticēt. Atšķirībā no pārējo atkritumu veidu apsaimniekošanas, ko mūsu novadā veic tikai pašvaldības konkursā izraudzīts pakalpojuma sniedzējs "Clean R", būvgružu apsaimniekošanas jomā ir brīvais tirgus. Pakalpojumu var izvēlēties visā Latvijā, no jebkura pakalpojuma sniedzēja.

Mēs aicinām pievērst uzmanību vienam būtiskam faktoram – Jūsu izvēlētajam pakalpojuma sniedzējam jābūt legālam. Latvijas meži ir pilni ar būvgružiem, kurus šeit nogādā negodīgi darboņi. Proti, viņi paņem zemāku samaksu par būvgružu izvešanu, bet tālāk nenodod tos likumā paredzētā veidā, bet izgāž kaut kur mežā. Mēs aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un pasekot, pārliecināties, kas ar būvgružiem notiks pēc tam, kad tie pazudīs no Jūsu mājvietas. Pirmie signāli, kas liecina par nelegālu pakalpojumu, ir – diennakts izvešana, čeku/ kvīšu par pakalpojumu neizsniegšana, būtiski zemākas cenas nekā konkurentiem.