AKTUĀLI

Kā pareizi šķirot atkritumus pēc gadumijas svinībām?

18.12.2019

Gadumija ir brīdis, kad pasauli pārņem iepirkšanās un dāvināšanas drudzis. Tipiska pēcsvētku aina ir ar dāvanu iesaiņojumu piepildīti atkritumu konteineri, turpat mētājas izdegušas pirotehnikas atliekas un svētku eglītes ar nobirušām skujām un rotājumu atliekām to zaros. Brīdī, kad visā pasaulē ir aktuālas rūpes par tīrāku vidi un cīņa pret klimata pārmaiņām, daudziem no mums svarīgs ir jautājums, kā rīkoties, lai Ziemassvētki un Jaunā gada svinības radītu pēc iespējas mazāk atkritumu? Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību tam, kas un kā pēc svētkiem tiek izmests atkritumos.

Kā iesaiņot dāvanas videi draudzīgāk? 

Visdažādākais dāvanu iepakojums – papīri, kastes, dāvanu maisiņi, iesaiņojuma lentas – pēc svētkiem aizņem lauvas tiesu no atkritumu konteinera tilpuma. “Draudzīgāk videi būtu dāvanas neiesaiņot vispār, bet tad bērniem zudīs Ziemassvētku burvība, kuras neatņemama sastāvdaļa ir ilgi gaidītā dāvanu izsaiņošanas ceremonija. Tāpēc, gādājot par dāvanu iesaiņošanu, svarīgi ir izvēlēties materiālus, kuru iespējams pārstrādāt, piemēram, dāvanu papīru, kartona kastītes. Spīdīgie, čaukstošie un caurspīdīgie iesaiņojamie materiāli tiek gatavoti no kompozītmateriāliem, kurus nav iespējams pārstrādāt, lai izmantotu atkārtoti. Tos arī nedrīkst mest konteineros šķirotajiem materiāliem,” skaidro “Clean R” izpilddirektors Valerijs Stankevičs. 

Rūpējoties par iespējami mazāka atkritumu daudzuma radīšanu, dāvanu iesaiņošanai itin veiksmīgi var izmantot reiz jau lietotus izejmateriālus – derēs gan avīžu vai žurnālu lapas, gan kartona kaste vai paša apzīmēts papīra maisiņš. Liekot lietā fantāziju, dāvanu iesaiņojumu var izgatavot ikviens no mums – fantāzijas lidojumam nav robežu – paša sašūts dāvanu maisiņš, izrotāta kastīte sagādās īpašu prieku dāvanas saņēmējiem. Tāpat itin veiksmīgi var piešķirt otru dzīvi reiz jau izmantotam iepakojumam. Pēc dāvanas izsaiņošanas ir svarīgi sašķirot iesaiņojumu. Papīram un kartonam paredzētajā šķirošanas konteinerā nevajadzētu mest jebkādu laminētu dāvanu iesaiņojamo papīru un dāvanu maisiņus. Savukārt kartona iepakojuma kastes ir jāizjauc un jāsaplacina. Izplatīta kļūda ir arī plastmasai paredzētajos dalītās atkritumu vākšanas konteineros izmest iepakojuma putuplastu. Tas jāmet sadzīves atkritumu konteineros.

Kā rīkoties ar svētku eglīti?

Kad svētki ir pagājuši, otrs svarīgākais jautājums pēc svētkiem – kā rīkoties ar svētku eglīti?  “Grieztās eglītes nav ieteicams mest sadzīves atkritumu konteineros, jo tās aizņem daudz vietas un līdz ar to sadārdzinās atkritumu izvešanas pakalpojuma izmaksas. Daudz prātīgāk ir eglītes novietot blakus konteineram, piesakot to izvešanu nama apsaimniekotājam. Daudzās pašvaldībās eglīšu savākšana norit organizēti, tāpēc ir vērts painteresēties pašvaldībā par šo jautājumu,” skaidro V. Stankevičs. Saskaņā ar viņa stāstīto, daudz plašākas iespējas pēc svētkiem atbrīvoties no eglītes ir privātmāju īpašniekiem – to iespējams izmantot gan kā iekuru krāsns kurināšanai, gan arī dažādos dārza darbos. Piemēram, zari var lieti noderēt, lai apsegtu rozes vai rododendrus. Bet koka stumbrs var kalpot arī kā balsts augiem. Ja cita pielietojuma nav – egles zarus gluži labi var arī kompostēt vai sadedzināt Jāņu ugunskurā. Pastāv vairākas alternatīvas tradicionālajai grieztajai eglītei. Viena no tām ir zaļā svētku rota podiņā, kuru pēc svētkiem iespējams iestādīt, vai arī eglītes noma, kura ar katru gadu kļūst arvien populārāka. 

Kā rīkoties ar pirotehnikas atliekām?

Neatņemama Jaunā gada sagaidīšanas sastāvdaļa ir dažāda veida pirotehnika – petardes, raķetes, uguns strūklakas, salūta baterijas u. c. Domājot par drošību, ir jāuzmanās, izmetot izdegušo pirotehniku sadzīves atkritumos. Aicinu rūpīgi pārliecināties, ka salūtam iegādātā pirotehnika patiešām ir izlietota, un nemest atkritumos darboties spējīgu pirotehniku. “Ņemot vērā, ka pirotehnika ir ugunsnedroša, tā var aizdedzināt atkritumus gan konteinerā, gan arī pārvadāšanas laikā. Tas arī apgrūtina atkritumu šķirošanas procesu un apdraud atkritumu šķirotāju drošību, ja šķirošana tiek veikta ar rokām,” skaidro V. Stankevičs. Ja pēc svētkiem visa pirotehnika nav izlietota, to  ieteicams vai nu izlietot, vai arī nodot atpakaļ pirotehnikas pārdevējam.

Ja radušies jautājumi par atkritumu šķirošanu, aicinām sazināties ar “Clean R” Klientu centru, zvanot pa tālruni 67111001 vai sūtot e-pastu: kc@cleanr.lv .