AKTUĀLI

​Ko vēsta marķējums uz preču iepakojuma?

08.07.2016

Šķirojot atkritumus, ikvienam no mums var rasties jautājums, ko iesākt ar vienu vai otru lietu – vai to mest sadzīves atkritumos vai nē? Šādos gadījumos lielisks palīgs ir marķējums uz iepakojuma, kas sniedz visu nepieciešamo informāciju.

Viena no visbiežāk sastopamajām ikonām uz preču iepakojuma ir cilvēka siluets pie atkritumu groza. Šādi tiek apzīmētas lietas, kuras bez bažām drīkst mest sadzīves atkritumu konteinerā.

Tam pretējs apzīmējums ir pārsvītrots atkritumu konteiners. Ja redzat to, attiecīgo lietu nekādā gadījumā nedrīkst izsviest sadzīves atkritumu konteinerā, jo tā ir kaitīga videi vai pat bīstama. Ar šo ikonu parasti tiek marķēta sadzīves tehnika, dažādas elektropreces un elektronika, akumulatori un baterijas, kā arī energoefektīvās un dienasgaismas spuldzes.

Zaļā punkta zīmes lietojums uz Latvijā iegādātas preces iepakojuma ir apliecinājums, ka ražotājs vai importētājs ir samaksājis par preces iepakojuma savākšanu un pārstrādi Latvijā.

Marķējums – trijstūris ar pulksteņa rādītāja virzienā vērstām bultiņām jeb tā dēvētā Mēbiusa cilpa uz iepakojuma tiek lietota divos gadījumos. Pirmkārt, ja priekšmetu var pārstrādāt otrreiz. Otrkārt, ja preces iepakojums ir daļēji vai pilnīgi ražots no otrreizējām izejvielām. Dažkārt zem Mēbiusa cilpas var būt rakstīts, piemēram, Recycled 30%. Tas nozīmē, ka 30% no izejvielām veido otrreiz pārstrādātās izejvielas. Pasaulē šī ikona tiek plaši lietota. Ir sastopamas neskatāmas tās variācijas, tomēr nemainīga paliek trīs bultiņu savienību, kas var tikt papildināta ar skaitļiem vai vārdiem. Piemēram, ja Mēbiusa cilpa ir norādīta uz plastmasas iepakojuma, tas nozīmē, ka to var pārstrādāt atkārtoti. Šķirošanas atvieglošanai un pārstrādei, simbola vidū bieži norādīts cipars vai burti, kas nozīmē izmantotās plastmasas tipu.

  1. PET (E) — polietilēnterftalāts;
  2. HDPE (PEHD) — augstas izturības polietilēns;
  3. PVC (V) — polivinilhlorīds;
  4. LDPE (PELD) — zema blīvuma polietilēns;
  5. PP — polipropilēns;
  6. PS — polistirols;
  7. O (other) — pārējie plastmasas veidi.

Mēbiusa cilpa var tikt papildināta ar norādi par iepakojuma materiālu - Paper, Plastic u.c.

Ja priekšmets, piemēram, dzērienu skārdene ir izgatavota no otrreiz pārstrādāta alumīnija, tad tā var tik marķēta ar kādu no šādām ikonām.

Nobeigumā jāuzver, ka esam minējuši tikai izplatītākos apzīmējumus, kas sastopami uz preču iepakojuma. Tie būtu jāzina ikvienam, kas vēlas šķirot atkritumus, tādējādi rūpējoties par tīrāku vidi un dabas resursu ekonomisku izmantošanu.