AKTUĀLI

Padomi atkritumu šķirošanai pēc svētkiem

04.01.2017

Svētku eglīšu kalni pie atkritumu konteineriem, dāvanu iepakojuma un izlietotas pirotehnikas pārbagātība tajos – tā ir gadu mijas svētku ainavas neatņemama sastāvdaļa. Jāuzmanās arī ar dažāda veida pirotehnikas izmešanu sadzīves atkritumos. Vides pakalpojumu uzņēmums Clean R aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību tam, kas un kā pēc svētkiem tiek izmests atkritumos.

Svarīgākais jautājums pēc svētkiem – kā rīkoties ar svētku eglīti? Grieztās eglītes nav ieteicams mest sadzīves atkritumu konteineros, jo tās aizņem daudz vietas un līdz ar to sadārdzinās atkritumu izvešanas pakalpojuma izmaksas. Daudz prātīgāk ir tās novietot blakus konteineram, piesakot to izvešanu nama apsaimniekotājam. Daudzās pašvaldībās eglīšu savākšana norit organizēti, tāpēc ir vērts painteresēties pašvaldībā par šo jautājumu. Daudz plašākas iespējas pēc svētkiem atbrīvoties no eglītes ir privātmāju īpašniekiem – to iespējams izmantot gan kā iekuru krāsns kurināšanai, gan arī dažādos dārza darbos. Piemēram, zari var lieti noderēt, lai apsegtu rozes vai rododendrus. Bet koka stumbrs var kalpot arī kā balsts augiem. Ja cita pielietojuma nav – egles zarus gluži labi var arī kompostēt vai sadedzināt Jāņu ugunskurā.

Neatņemama Jaunā gada sagaidīšanas sastāvdaļa ir dažāda veida pirotehnika – petardes, raķetes, uguns strūklakas, salūta baterijas u.c. Pēc svētkiem izlietotās pirotehnikas atlieku savākšana no pilsētu ielām sagādā lielas raizes sētniekiem. Ir jāuzmanās, izmetot izdegušo pirotehniku sadzīves atkritumos. Pirms izmešanas ir jāpārliecinās, ka salūtam iegādātā pirotehnika patiešām ir izlietota. Nereti gadās, ka sadzīves atkritumos tiek izmesta vēl darboties spējīga pirotehnika. Ņemot vērā, ka tā ir ugunsnedroša, tā var aizdedzināt atkritumus gan konteinerā, gan arī pārvadāšanas laikā. Tas arī apgrūtina atkritumu šķirošanas procesu un apdraud atkritumu šķirotāju drošību, ja šķirošana tiek veikta ar rokām. Neizlietotu pirotehniku ieteicams vai nu izlietot, vai arī nodot atpakaļ pirotehnikas pārdevējam.

Īpaša vērība ir jāpievērš arī dāvanu iesaiņojumam. Ir vērts atcerēties, ka papīra šķirošanas konteinerā nevajadzētu mest jebkādu laminētu dāvanu iesaiņojamo papīru vai dāvanu maisiņus. Savukārt kartona iepakojuma kastes ir jāizjauc un jāsaplacina. Viena no izplatītākajām kļūdām ir arī plastmasai paredzētajos dalītās atkritumu vākšanas konteineros izmest iepakojuma putuplastu. Tas jāmet sadzīves atkritumu konteineros.