AKTUĀLI

Pozitīvi novērtē "Clean" bioloģisko atkritumu šķirošanas eksperimentu

10.10.2018

Kopš jūlija vidus Čiekurkalna apkaimes iedzīvotāji ir iesaistījušies nebijušā eksperimentā – pārtikas jeb bioloģisko atkritumu šķirošanā, kuru īstenoja vides pakalpojumu uzņēmums "Clean R" sadarbībā ar sadarbībā ar Čiekurkalna attīstības biedrību.

"Clean R" pieeja atšķiras no tradicionālajiem bioloģisko atkritumu konteineriem – atkritumi tiek vākti izturīgos, nelielas ietilpības dzeltenas krāsas maisos, kas vienkārši jāmet sadzīves atkritumu konteinerā. Pēcāk maisi šķirošanas rūpnīcā tiek atlasīti un to saturs tiek bioloģiski pārstrādāts. Šāda sistēma veiksmīgi strādā vairākās Somijas, Dānijas un Norvēģijas pašvaldībās. Pieejas galvenā priekšrocība ir – tā ir parocīgāka nekā citas. Pirmkārt, maisi neaizņem daudz vietas. Otrkārt, nav nepieciešama vieta atsevišķam bioloģisko atkritumu konteineram Treškārt, atkritumu vākšanas process ir vieglāk saprotams. Tāpat šāda pieeja taupa resursus – nav nepieciešama jauna atkritumu savākšanas infrastruktūra un atsevišķi atkritumu savākšanas maršruti.

Ģēbeļu ģimenes pieredze

Eksperimentā ar prieku iesaistījās Ģēbeļu ģimene, kam pirmajā nedēļā nelielas neērtības sagādājusi pierašana pie jaunās kārtības – reizi pa reizei gadījies steigā iemest ābolu serdi parastajā gružu kastē, taču ātri vien pie jaunās sistēmas ir pierasts. Runājot par "Clean R" piedāvāto pieeju, ģimene to novērtēja atzinīgi. Esot svarīgi, ka, šķirojot virtuves atkritumus, nav jāpieliek liekas pūles un jaunais paradums daudz nemaina ikdienu. Vienīgās pārmaiņas ēdienu gatavošanas procesā ir nepieciešamība visus bioloģiskos atkritumus atlikt atsevišķā traukā. Pēc gatavošanas, tie tikuši izmesti dzeltenajā maisā, kurš tika turēts noslēgts ar lielu knaģi. "Clean R" sarūpētajos maisos drīkstējis mest pārtikas pārpalikumus, piemēram, mizas, serdes u.c. bojātu pārtiku, piemēram, augļu un dārzeņu atlikumus, tējas un kafijas biezumus, slapjus papīru atkritumus, ziedus un telpaugus, augsnes daļas. "Kopumā mūsu ģimenei ļoti patika šī pieredze, vērtīgi bija arī ieguvumi – sadzīves atkritumu konteinerā neveidojas nepatīkamais aromāts un tas nepiepildās tik ātri kā iepriekš, tādēļ to nebija nepieciešams tik bieži izmest. Noteikti turpinātu šķirot bioloģiskos atkritumus, ja tiks piedāvāta šāda iespēja," uzsver Ģēbeļu ģimene.

Darbojas vienkāršas metodes

"Clean R" mērķis, uzsākot šo eksperimentu, bija saprast, vai Latvijā iespējams pielietot citur pārbaudītu metodi efektīvai un saprotamai pārtikas atkritumu šķirošanai. Uzņēmuma valdes loceklis Guntars Levics skaidro, ka šis paņēmiens efektīvi risina pārtikas atkritumu šķirošanu bez papildu konteineriem un resursiem. Tas īpaši aktuāli ir blīvi apdzīvotās vietās un pilsētās, kur bieži papildu konteineru izvietošanai nav pieejama vieta. Tāpat arī pilsētās ir problēmas ar satiksmes intensitāti ko vēl vairāk pastiprinātu papildus “biomašīnas” braukšana pēc atkritumiem. 


Eksperimentā iesaistījās 15 Čiekurkalna apkaimes mājsaimniecības. Kopumā tika savākts vairāk nekā 14 kubikmetru jeb 1,2 tonnas virtuves atkritumu. Tas ir 11% no kopējā sadzīves atkritumu daudzuma. Citu valstu pieredze liecina, ka šādā veidā 15% no sadzīves atkritumiem tiek nošķirti kā bioloģiskie atkritumi, bet attīstoties iedzīvotāju pieredzei un šķirošanas iemaņām – līdz pat 30%.

"Redzot, ka jau pirmajās reizēs tika atšķiroti vairāk kā 10% no kopējiem atkritumiem, redzam, ka metodei ir liels potenciāls. Eksperimenta rezultāti liecina, ka šāda sistēma ir dzīvotspējīga un var darboties arī lielākā mērogā, piemēram, visā Rīgā. Taču, kā jebkurai ar atkritumu šķirošanu saistītai iniciatīvai, tai ir arī vājā vieta – tie iedzīvotāji, kas nešķiro atkritumus jau pašlaik, visticamāk nebūs ar mieru vākt atsevišķi pārtikas atkritumus. Tieši tādēļ šī sistēma varētu būt vēl daudz efektīgāka nekā atsevišķa bioloģisko atkritumu vākšana konteineros, jo jau šobrīd saskaramies ar to, ka dalīto atkritumu konteineri bieži ir pilni ar sadzīves atkritumiem, kas mazina motivāciju šķirot tiem, kuri to dara. Metode, kad atkritumi tiek vākti vienā konteinerā nodrošinās, ka īpašās krāsas maisos šķiros tikai tie, kas to tiešām vēlas un dara, tādējādi “nesabojājot” materiālu, kā tas ir gadījumos, kad dalīti vāktie atkritumi tiek vākti atsevišķos konteineros," skaidro G. Levics.

Kāpēc jāšķiro bioloģiskie atkritumi?

Jāuzsver, ka Latvijai ir svarīgi atrast un pielietot metodi , jo jau pavisam drīz – 2020. gadā – Eiropas Savienības prasības paredz samazināt noglabājamo pārtikas atkritumu apjomu vairāk nekā uz pusi. Tādās pilsētās kā Rīga, kur vietas un citi ierobežojumi ir vērā ņemami, pārtikas atkritumu šķirošanas process šobrīd nemaz nav sākts.