AKTUĀLI

Sadzīves atkritumu konteineru čipošana Jūrmalā

16.08.2017

Uzņēmums Clean R ir sācis visu Jūrmalas sadzīves atkritumu konteineru čipošanu. Šī procesa laikā visiem privātmāju, daudzdzīvokļu ēku un uzņēmumu rīcībā esošajiem sadzīves atkritumu konteineriem tiks pievienots neliels čips, kas nodrošinās precīzu konteinera svara, izvešanas u.c. datu fiksēšanas iespēju. Konteineru čipošana norisināsies līdz 2017. gada oktobrim.

Par to, kad notiks konteinera aprīkošana ar čipu, Clean R katru iedzīvotāju ar īsziņām un e-pasta vēstulēm informēs atsevišķi. Ar čipu aprīkoti tiks lietošanā esošie konteineri un vienīgais, kas iedzīvotājiem būs jādara,  – norādītajā dienā jānodrošina Clean R darbiniekiem iespēja piekļūt konteineram. 

Kāpēc konteineri tiek čipoti? 
Jūrmala būs pirmā pilsēta Latvijā, kur tiks ieviesta konceptuāli jauna pieeja atkritumu apsaimniekošanai. Līdz šim sadzīves atkritumi visā Latvijā tiek izvesti no iedzīvotāju mājām, aprēķinot to tilpumu kubikmetros. Turpmāk atkritumi tiks svērti un arī rēķinu Jūs saņemsiet par izvesto atkritumu svaru, nevis tilpumu. Jaunā kārtība Jūrmalā stāsies spēkā no 2018. gada marta. Jūrmalniekiem tā būs iespēja ietaupīt un norēķināties par atkritumu izvešanu pēc to faktiskā svara. Šāda sistēma motivēs Jūrmalas iedzīvotājus aktīvāk šķirot atkritumus, jo šķiroto atkritumu izvešana vai nodošana ir bez maksas un to svars nepalielinās sadzīves atkritumu konteinera svaru. 

Kā notiks atkritumu svēršana? 
Atkritumu svēršana notiks, izmantojot atkritumu mašīnā iebūvētus svarus – paceļot konteineru, tas tiks nosvērts. Konteinerā iebūvētais čips – maza mikroshēma – palīdzēs īpašai nolasīšanas sistēmai pārliecināties, vai konteiners tiešām pieder konkrētajam klientam. Īsi pirms atkritumu izgāšanas pilnais konteiners tiks automātiski nosvērts. Pēc satura izbēršanas tukšais konteiners tiks nosvērts vēlreiz. Svara starpība tiks automātiski fiksēta – par nosvērtajiem atkritumiem klientam būs jāmaksā, saņemot nākamo rēķinu. Clean R ir veicis sistēmas pārbaudes testus – svēršanas rezultāts atbilst reālajam atkritumu svaram.

Kā darbojas čipi? 
Jūrmalas iedzīvotāji varēs lietot savus konteinerus tāpat kā līdz šim, vienīgais, konteineri tiks aprīkoti ar čipiem, kas ikdienā ir nemanāmi un netraucē. Čips ir cilvēkiem un dabai pilnīgi droša ierīce, tā nerada nekādu starojumu vai skaņu, nefiksē datus, nemonitorē klientu paradumus un neveic nekādus ierakstus.
Čips darbojas pēc radiofrekvences identifikācijas jeb RFID tehnoloģijas – tā darbību nodrošina nolasītājs, kas uzstādīts uz atkritumu vedēja automašīnas. Katrā čipā ir ieprogrammēts unikāls, neatkārtojams koda numurs, ko nav iespējams viltot vai dzēst. Ņemot vērā, ka čips darbojas ar nolasītāja izstaroto enerģiju, tajā nav barošanas elementu, un ierīce var darboties neierobežoti ilgi.

Kāpēc jāmaina atkritumu apsaimniekošanas sistēma? 
Galvenais ieguvums, ieviešot jauno sistēmu, ir tas, ka turpmāk iedzīvotāji maksās par atkritumiem pēc svara – jo vairāk un smagāki būs atkritumi, jo dārgāk būs jāmaksā. Ikvienam jūrmalniekam ir iespēja samazināt atkritumu svaru, tos šķirojot. Piemēram, savācot stikla burkas un pudeles atsevišķi un nogādājot šķiroto atkritumu laukumā. Tā var rīkoties arī ar citiem šķiroto materiālu veidiem – papīru un kartonu, plastmasas iepakojumu. Šķirojot atkritumus, to izvešana, ieviešot jauno sistēmu, nekļūs dārgāka. Ja sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerā netiek mesti neatbilstīgi atkritumi, piemēram, būvgruži, zaļie atkritumi (zari, nopļautā zāle u.c. bioloģiskie atkritumi), dažāda veida tilpumi ar šķidrumu, tad nav pamata bažām, ka par atkritumi izvešanu būs jāmaksā dārgāk.

Atkritumu svēršana ir relatīvi jauna metode, ko tikai tagad sāk pakāpeniski ieviest Eiropā un pasaulē. Piemēram, Skandināvijā. Sistēma ir īpaši izdevīga tiem, kas atkritumus rūpīgi šķiro. 

Kā pasargāt savus konteinerus no svešiem atkritumiem?
Sākot svērt atkritumus, Jūrmalā aktuālāks kļūs jautājums par cīņu ar svešajiem piesārņotājiem – cilvēkiem, kuri mēdz izmest atkritums svešos konteineros. Viens no veidiem, kā daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji var pasargāt konteineru no svešiem piesārņotājiem, ir aprīkot to ar atslēgu vai iekārtot tam atbilstīgu slēdzamu novietni. Jebkurā gadījumā daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem ir jābūt aktīvākiem – redzot, ka pie mājas esošā konteinera ar auto piebrauc svešinieki un met tajā atkritumus, par to jāziņo pašvaldības policijai.


Jautājumu un neskaidrību gadījumā sazinieties ar mums:
Tālr.: 67111001
E-pasts: kc@cleanr.lv