Industriālo atkritumu apsaimniekotājs “CleanR Verso” aicina atbrīvoties no būvmateriālu atkritumiem izdevīgāk un videi draudzīgi, proti, līdz janvāra beigām piesakot 100 kubikmetru apjoma izvešanu, pirmie astoņi kubikmetri tiks izvesti bez maksas, informē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Ugorenko.
Šis piedāvājums gan neattiecas uz bīstamajiem būvniecības materiāliem, piemēram, tādiem, kas satur azbestu.
“Būvgružus, kas radušies ēku vai ceļu demontāžas laikā, būvniecības vai būvmateriālu ražošanas pārpalikumus nedrīkst izmest sadzīves atkritumos. Tos jānodod licencētam būvmateriālu atkritumu apsaimniekotājam. Savukārt par nelikumīgu būvniecības atkritumu izvešanu draud naudas sods. Diemžēl Latvijā tā arvien vēl ir problēma – būvgruži tiek nodoti nelicencētiem uzņēmumiem, kas mēdz tos izmest grāvmalā, mežā vai neatļauti uzglabāt savā teritorijā. Lai veicinātu videi draudzīgāku ieradumus, līdz janvāra beigām pirmo konteineru piedāvājam izvest bez maksas, ja kopējais projektā pieteikties apjoms sasniedz 100 kubikmetrus,” saka Ugorenko.
Saskaņā ar Valsts vides dienesta datiem 2022. gadā 46% no kopējiem piemērotajiem administratīvajiem sodiem par pretlikumīgām darbībām ar atkrituma apsaimniekošanu tika uzlikti par darbībām bez atbilstošas atkritumu apsaimniekošanas atļaujas.
Arī “CleanR Verso” un SKDS 2022. gadā veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka iedzīvotāji no būvgružiem ne vienmēr atbrīvojas videi draudzīgā veidā. Piemēram, 35% respondentu remonta un būvniecības atkritumus izmet kopējā sadzīves atkritumu konteinerā, 29% iedzīvotāju tos sadedzina, 19% – aizved uz poligonu būvgružiem paredzētajā konteinerā, 16% – aizved paši uz poligonu vai līdz uzņēmumam vai privātpersonai, kurus atraduši internetā vai pēc citu cilvēku ieteikumiem, 14% no tiem atbrīvojušies, izmantojot ceļa nostiprināšanai, bet 10% izmantojuši zemu (mitru) vietu aizbēršanai.
“Realitātē lielu daļu būvniecības atkritumu var pārstrādāt. Vidēji gada laikā atkritumu šķirošanas laukumā “Nomales” tiek nodots ap 160 000 tonnu atkritumu – būvgružu, lielgabarīta atkritumu, koksnes, stikla, asfalta un tamlīdzīgi. No tiem aptuveni 60% var pārstrādāt. “Nomalēs” tos sašķiro un pēc tam lielākā daļa pārtop atkārtoti izmantojamos materiālos – šķembās, augsnē un citos. Savukārt atkritumi, kurus pārstrādāt nevar, nonāk atkritumu noglabāšanas poligonos,” skaidro Ugorenko.
Tikmēr 58% respondentu būvniecībā izmantotu pārstrādātus būvgružus. Savukārt 89% uzskata, ka otras dzīves došana būvgružiem ir būtiska un samazina dabas resursu izmantošanu.
“Klients, kas piesaka būvgružu izvešanu, pats var sākotnēji sašķirot būvgružus un ietaupīt vēl vairāk, piemēram, atsevišķi šķirojot akmeņus, ķieģeļus un dzelzsbetona daļas, nodalot koksni lielos daudzumos, kā arī atsevišķi liekot stikla rūtis un rāmjus,” iesaka Ugorenko.
Viņš arī stāsta, ka būvniecības atkritumi iedalāmi trīs galvenajās grupās – pirmajā grupā ir materiāli pēc ēku nojaukšanas vai izvākšanas, piemēram, betona un dzelzsbetona konstrukcijas, siltumizolācija, plastmasas caurules, ķieģeļi, flīzes, santehnika, betons, metāls, koka konstrukcijas, logu rāmji ar un bez stikliem, keramikas izstrādājumi, rīģipša loksnes u.c.
Otrajā grupā ir materiāli, kas palikuši pēc ceļu un ielu remontdarbiem, piemēram, asfalts, cements ar saistvielām, bitums, noraktā zeme u.c., kas rodas, uzlaužot vai atjaunojot ielu segumu.
Savukārt trešajā grupā ir bīstamie būvniecības materiāli: šīferis, azbests u.c., kurus drīkst izvest un utilizēt tikai licencēti uzņēmumi.
Tikmēr neliela izmēra un vieglas plastmasas sakausējumu detaļas, tapetes, netīras, noputējušas iepakojuma plēves, mitru vai netīru papīru vai kartonu, līmlentes, izlietoto smilšpapīru, izlietoto iepakojumu no tepēm un ūdens emulsijas krāsām var mest sadzīves atkritumu konteinerā.
Šķirošanas laukumus “Nomales”, tai skaitā arī būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punkts, ir atvērts pirmdienās no plkst.15.00 līdz 19.00; otrdienās, trešdienās un piektdienās – no 12.00 līdz 16.00; sestdienās – no 9.00 līdz 13.00. Būvgružu izvešanu janvāra akcijā var pieteikt, rakstot uz [email protected] vai [email protected].
VVD tīmekļa vientē www.vvd.gov.lv var pārliecināties, vai uzņēmumam, kas piedāvā būvgružu izvešanas pakalpojumu, ir dienesta izsniegtā atļauja darboties ar būvniecības atkritumiem. Meklētājā jāievada uzņēmuma nosaukums un darbības kods – 170904.
Par “CleanR Verso”
SIA “CleanR Verso” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumus sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā. “CleanR Verso” veic industriālo atkritumu apsaimniekošanu un būvniecības atkritumu pārstrādi atkārtoti izmantojamos materiālos.
Uzņēmumā strādā 160 darbinieki, katru mēnesi tiek sašķirotas 1500 tonnas otrreizēji izmantojama iepakojuma un līdz 60% būvgružu pārstrādes centrā “Nomales” izdodas atgriezt otrai dzīvei.
Papildu informācija:
Zane Plone
SIA “CleanR Verso” sabiedrisko attiecību vadītāja
E-pasts: [email protected]
Super!