Būvgružu pārstrāde

Būvgružu pārstrādē otrreizējā izmantošanā var atgriezt vairāk nekā 60 % materiāla. Būvniecības un būvju nojaukšanā radītajos atkritumos ir daudz dažādu materiālu, piemēram, betons, ķieģeļi, koks, stikls, metāli un plastmasa, kas joprojām var būt vērtīgs resurss.

“CleanR Verso” būvgružu pārstrāde

“CleanR Verso” būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrs “Nomales” ir viens no modernākajiem Latvijā, nodrošinot atbilstību visstingrākajām vides prasībām un veicinot aprites ekonomikas principu īstenošanu.

“Nomalēs” būvniecības un lielgabarīta atkritumu pārstrāde tiek īstenota ar jaunākajām iekārtām un tehnoloģijām. Specializēti drupinātāji, šķirotāji un metāla atdalīšanas iekārtas ļauj efektīvi pārstrādāt dažādus materiālus, piemēram, dzelzsbetonu, asfaltbetonu un koka būvkonstrukcijas.

Būvniecības atkritumu veidi, kurus pārstrādā “CleanR Verso”

“CleanR Verso” būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrā “Nomales” tiek pieņemti dažādi būvniecības atkritumi, tostarp betons, ķieģeļi, metāls, koka konstrukcijas un citi materiāli. Pēc šķirošanas aptuveni 80 % no šiem atkritumiem tiek pārstrādāti un izmantoti atkārtoti, piemēram, šķembu, augsnes un citu materiālu ražošanā.

Tīri būvniecības atkritumi pārstrādei ar ≤ 5 % citu atkritumu piemaisījumu Betons, dzelzsbetons, asfaltbetons, ķieģeļi (izņemot silikāta), dakstiņi, flīzes, kārniņi, finieris, saplāksnis, skaidu plātnes, koka durvis un logu rāmji, palodzes, OSB, koka paletes, koka iepakojums, neimpregnēts koks un koka būvkonstrukcijas ar/ bez metāla piejaukuma (naglas, eņģes, skavas), un koka konstrukcijas, metāls un keramikas maisījumi (podi, izlietnes) ar ≤ 5% citu būvniecības atkritumu piejaukumu, t.sk. grunts, smilts, stikls un sadzīves atkritumi.
Jaukti, nešķiroti būvniecības atkritumi ar ≤30 % citu atkritumu piemaisījumu Betons, dzelzsbetons, asfaltbetons, ķieģeļi, dakstiņi, flīzes, kārniņi, finieris, saplāksnis, skaidu plātnes, koka durvis un logu rāmji, palodzes, OSB, koka paletes, koka iepakojums, koksnes skaidas (BIG BAG vai cukura maisos), celmi, saivas, neimpregnēts koks un koka būvkonstrukcijas ar/ bez metāla piejaukuma (naglas, eņģes, skavas), smilts, grants, zeme, metāls un keramikas maisījumi (podi, izlietnes) ar ≤ 30 % citu būvniecības atkritumu piejaukumu, t.sk. stikls, dažādi plastmasas sakausējumi, ruberoīds, linolejs, gāzbetons, rīģipsis, Fibo bloki, kartona un plēves iepakojums, siltinājuma materiāli – sendvičpaneļi, akmens vate, minerālvate un putuplasts.
Būvniecības atkritumi no koka

Finieris, saplāksnis, skaidu plātnes, mēbeles no koka, koka durvis un logu rāmji, palodzes, OSB, koka paletes, koka iepakojums, koksnes skaidas BIG BAG vai cukura maisos, koka būvkonstrukcijas ar/ bez metāla piejaukuma (naglas, eņģes, skavas).

Koksnes atkritumu nosacījumi:
· Izmērs: Nav ierobežojumu
· Skaidu plāksnes piejaukums: zem 20 %
· MDF/HDF piejaukums: zem 5 %
· Plastmasa un gumija piejaukums: zem 2 %
· Minerālu (smilts, akmeņi u.c.) piemaisījums: zem 2 %
· Metālu piemaisījums: zem 2 %
· Puve, pelējums: zem 1 %
· Citi piemaisījumi (tekstils, stikls, papīrs u.c.): zem 2 %
· Koka zari līdz 70 cm diametrā ar līdz 5 % lapu piejaukumu atsevišķā reisā.

Netiek pieņemts:
· celmi,
· koku mizas,
· neizjauktas saivas,
· apdedzis koks
· impregnētā, ar ķīmiju piesūcinātā koksne,
· tūju zari, to skujas un skujkoku zari.
Lielgabarīta atkritumi Mēbeles, koka durvis, paklāji, galdi, krēsli, matrači, dīvāni, gultas, lustras, metāla sadzīves priekšmeti, rati, visa veida kumodes un plaukti, durvis, parkets, lamināts, koka/plastikāta logi bez stiklojuma. MAX pieļaujamais piejaukums ≤20 % – tekstils, būvniecības atkritumi, santehnika (metāla un plastmasas caurules vai gofras), dalītie atkritumi (kartons, plēves un plastmasa), linolejs, putuplasts.
Nedeklarēta krava Ražošanas atkritumi, t.sk. būvniecības atkritumu krava kopā ar citu būtisku >70 % atkritumu piejaukumu, t.sk. sadzīves atkritumi, bioloģiskie atkritumi, tekstila atkritumi, šlaga un izdedži, tūju skujas un to zari, šindelis, stikls, velēna, linolejs, ruberoīds, bitums un tā sakausējumi, apdedzis koks, šķidrā betona masa sajaukta kopā ar būvniecības atkritumiem, rīģipsis, ģipsis, gāzbetons, Fibo bloki, kartona un plēves iepakojums, siltinājuma materiāli – sendvičpaneļi, akmens vate, minerālvate, putuplasts, dažādi plastmasas sakausējumi u.c. atkritumi.
Augsne un akmeņi, kas nesatur bīstamas vielas Pirms nodošanas jāiesniedz akreditētā laboratorijā veiktas augsnes/grunts analīzes.
Pārstrādei izmantojamie bioloģiskie atkritumi Dārzu un parku atkritumi, tai skaitā kapsētu atkritumi – lapas, zāle, veci augi, krūmi, koku zari (ar diametru līdz 5 cm, ar garumu līdz 1 m) ar nebūtisku citu sadzīves atkritumu piejaukumu vai maisos, izņemot tūju zarus un tūju skujas, kā arī no stumbra atdalīta miza.

Uzzini būvgružu pieņemšanas cenu

Kāpēc būvgružu pārstrāde ir svarīga?

Būvgružu pārstrāde ļauj samazināt kopējo atkritumu daudzumu, kā arī tā vietā, lai iegūtu jaunas izejvielas, rastu iespēju izmantot atkārtoti jau to, kas ir pieejams.

2022. gadā Eiropas Savienībā 38,4 % no visiem atkritumiem veidoja tieši būvniecības atkritumi, tas nozīmē, ka būvgružu pārstrāde ir būtisks ieguldījums tajā, lai mēs sasniegtu Eiropas Savienības izvirzīto mērķi – 2035. gadā poligonos noglabāt ne vairāk kā 10 % no kopējā sadzīves atkritumu daudzuma.

Lai sasniegtu poligonos apglabājamo atkritumu samazināšanas mērķus, dalībvalstīm jāpalielina atkritumu pārstrādes apjomi. Būvniecības atkritumu pārstrāde ir būtiska vairāku iemeslu dēļ:

  1. Vides aizsardzība: pārstrādājot būvniecības atkritumus, tiek samazināts to daudzums, kas nonāk poligonos, tā mazinot augsnes, ūdens un gaisa piesārņojumu. Tas palīdz saglabāt dabas resursus un samazināt ekosistēmu degradāciju.
  2. Dabas resursu taupīšana: atkārtoti izmantojot būvmateriālus, tiek samazināta nepieciešamība pēc jaunu izejvielu ieguves, tā saglabājot dabas resursus nākamajām paaudzēm.
  3. Enerģijas un emisiju samazināšana: pārstrāde bieži vien prasa mazāk enerģijas nekā jaunu materiālu ražošana, kas savukārt samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas un veicina cīņu pret klimata pārmaiņām.
  4. Atbilstība normatīvajiem aktiem: daudzās valstīs, tostarp Latvijā, ir noteikti mērķi un prasības attiecībā uz atkritumu pārstrādi. Būvniecības atkritumu pārstrāde palīdz uzņēmumiem ievērot šos noteikumus un izvairīties no iespējamām sankcijām.

Ņemot vērā šos faktorus, būvniecības atkritumu pārstrāde ir būtiska ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļa, kas veicina vides aizsardzību, resursu efektīvu izmantošanu un ekonomisko labklājību.

Kā notiek būvniecības atkritumu pārstrāde

Šķirošanas centrā visi būvgružu konteinerā vai BIG BAG maisos samestie būvniecības atkritumi uz automatizētām šķirošanas līnijām tiek sašķiroti frakcijās, piemēram, koku atdala no cementa un akmeņiem un tā joprojām.

Uz specializētām šķirošanas līnijām, kas drupina, smalcina un sijā, lielo būvgružu masu sadala. Atsevišķā plūsmā novirza un tālāk sadrupina akmeņus, kas teju uzreiz var iegūt arī jauna produkta statusu. Akmeņi tiek drupināti dažāda izmēra šķembās, kas turpat ir arī nopērkamas un izmantojamas, piemēram, augsnes pacelšanai un piebraucamā ceļa stiprināšanai. Šādas šķembas ir lētāk izvēlēties arī tiem, kuri nolēmuši pie mājas veidot gabiona žogu – akmeņi metāla restēs izskatīsies gluži tāpat kā no jauna izraktie, bet būs ievērojami lētāki.

Atsevišķā plūsmā tiek nosijāta augsne, kas, līdzīgi kā šķembas, ir izmantojama augsnes pacelšanai un ceļa stiprināšanai.

No kopējās būvgružu masas tiek atdalīts arī metāls un koks, kas katrs tiek novirzīts tālākai pārstrādei – smalcināšanai un pārkausēšanai vai šķeldošanai.

Tikai tie būvgruži, kas pēc šķirošanas un sijāšanas ir novērtēti kā pārstrādei nederīgi, tiek nogādāti apglabāšanai atkritumu poligonā.

Frakcionēto šķembu tirdzniecība

Būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrā “Nomales” ikvienam ir iespēja nodot būvgružus, kā arī iegādāties otrreizēji pārstrādātus materiālus:

  • grunti (zemes virskārtas pacelšanai, piebēršanai);
  • frakcionētus būvgružus (FR 10-40 mm un 40-90 mm), kas ir drupinātas šķembas divos izmēros no būvniecības atkritumiem (ķieģeļi, betons, akmeņi).

Būvniecības atkritumu nodošana, kā arī pārstrādāto materiālu iegāde pieejama juridiskām un fiziskām personām.

Pieteikties pakalpojumam