Mēnesi no 15. oktobra līdz 15. novembrim Ķekavā notiks “Eko dienas”

02.10.2020

Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” sadarbībā ar Ķekavas novada pašvaldību no 15. oktobra līdz 15. novembrim šķiroto atkritumu savākšanas laukumā “Gurnicas” organizē bezmaksas vieglo automašīnu riepu un bioloģiski noārdāmo (BIO) jeb “zaļo” kompostējamo atkritumu savākšanu.

Ķekavas novada iedzīvotāji tiek aicināti šķirot atkritumus un atbalstīt otrreizējo izejvielu pārstrādi, atsevišķi šķirojot un nododot BIO atkritumus. BIO ir sausas pārtikas paliekas (bojāti augļi un dārzeņi, to mizas un serdes, maizes izstrādājumi, termiski apstrādāti gaļas produkti), dārza atkritumi (nopļauta zāle, nelieli koku zari, lapas, mulča, augu saknes un nokaltušie stādi), kā arī tādi sadzīvē radušies atkritumi kā tējas un kafijas biezumi, slapjš vai netīrs iepakojuma papīrs, izlietotas salvetes un virtuves dvieļi. Visus šos BIO atkritumus nav vēlams mest kopējā sadzīves atkritumu konteinerā – daudz vērtīgāk tos ir savākt atsevišķi, dodot iespēju šiem atkritumiem pārtapt vērtīgā kompostā vai biogāzē elektrības ražošanai.

Tāpat, iedzīvotāji tiek aicināti nogādāt uz atkritumu savākšanas laukumu “Gurnicas” vieglo automašīnu riepas, kas ir bez diskiem (laukumā netiks pieņemtas industriālās, celtniecības un traktortehnikas riepas). Jāņem gan vērā, ka gada laikā privātpersona var nodot bez maksas 4 automašīnas riepas. 

Atkritumu savākšanas laukuma “Gurnicas” darba laiks:
– otrdiena 9.00—13.00
– trešdiena 15.00—19.00
– ceturtdiena 9.00—13:00
– piektdiena 13.00—17.00
– sestdiena 11.00—15.00
– svētdienā un pirmdienā laukums ir slēgts.

Uzmanību!

Šī brīža situācijā, saistībā ar COVID-19, aicinām ieturēt 2 metru distanci no laukuma pārziņa un citiem apmeklētājiem.

“Clean R” informē, ka 7. novembrī, paralēli BIO atkritumu un riepu pieņemšanas akcijai, Ķekavas novada iedzīvotājiem bez maksas tiks nodrošināta lielgabarīta atkritumu, piemēram, mēbeļu, paklāju, logu stiklu un rāmju, kā arī elektrotehnikas savākšana no pieteiktās adreses. Pakalpojums bez maksas tiks nodrošināts tikai tiem iedzīvotājiem, kuriem būs aktīvs atkritumu apsaimniekošanas līgums, ja tāda nav, “Clean R” aicina nekavēties un līgumu noslēgt.

Lai pieteiktu lielgabarīta atkritumu vai nolietotu elektropreču izvešanu, privātmāju iedzīvotāji tiek aicināti līdz 30. oktobrim sazināties ar “Clean R” klientu apkalpošanas centru, rakstot uz [email protected]. Piesakot lielgabarīta atkritumu vai elektropreču izvešanu, nepieciešams norādīt adresi, no kuras nepieciešams organizēt izvešanu, atkritumu veidu – lielgabarīta vai elektrotehnika, kā arī aptuveno atkritumu apjomu. Tos iedzīvotājus, kuri dzīvo daudzdzīvokļu namos, aicinām līdz 23. oktobrim par nepieciešamību pēc lielgabarīta atkritumu izvešanas informēt savu namu apsaimniekotāju. Tālāk jau nama apsaimniekotājs, kā līgumslēdzējs arī var pieteikt lielgabarīta atkritumu vai elektrotehnikas izvešanu no daudzdzīvokļu nama.

Lai izvairītos no pārpratumiem, pirms tiek pieteikta lielgabarīta atkritumu vai nolietotas elektrotehnikas izvešanas, iedzīvotāji ir aicināti iepazīties ar informāciju par to, kas tiek uzskatīts par lielgabarīta atkritumiem un kas tiek klasificētas kā nolietotas elektropreces: 
lielgabarīta atkritumi ir liela izmēra atkritumi, ko izmēra dēļ nevar ievietot sadzīves atkritumu konteinerā, piemēram, nolietots skapītis, gulta, krēsls, matracis, citas mēbeles vai  to daļas u. tml.
nolietotās elektropreces ir ledusskapji, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, elektriskās krāsniņas un radiatori, putekļu sūcēji, fēni, gludekļi, kafijas automāti, tosteri, datori, monitori, printeri, televizori, radioaparāti, urbjmašīnas, mobilie tālruņi un citas iekārtas. 

Nododot elektropreces videi draudzīgai pārstrādei, iedzīvotāji ne vien atbrīvo savu mājokli no nederīgām lietām, bet arī paveic labu darbu – saudzē dabu, jo elektriskās un elektroniskās iekārtas ir videi kaitīgie atkritumi, ko nedrīkst mest sadzīves atkritumu konteineros. 

Ķekavas novada iedzīvotāji tiek aicināti atbalstīt otrreizējo izejvielu pārstrādi un šķirot sadzīvē radušos atkritumus arī ārpus akcijām. Šķiroto atkritumu savākšanas laukumā “Gurnicas” pieņemam ne tikai riepas un bioloģiski noārdāmos atkritumus, bet arī citu veidu atkritumus. Zemāk aicinām iepazīties ar informāciju, ko drīkst nodot un ko tomēr nē:

Plastmasa iepakojums
– Drīkst izmest: PET pudeles, trauciņus, kastītes, plēves un maisiņus.
– Nedrīkst izmest: netīrus plastmasas izstrādājumus, eļļas pudeles, neizmazgātus jogurta, krējuma vai margarīna trauciņus, autiņbiksītes (arī BIO autiņbiksītes), rotaļlietas, saimniecības preces, sadzīves priekšmetus.


Papīra un kartona iepakojums
– Drīkst izmest: avīžpapīru, rakstāmpapīru, grāmatas, nešķirotu papīru, visa veida papīra, kartona izstrādājumus, arī saskavotus.
– Nedrīkst izmest: mitru un netīru papīru un kartonu, papīru ar pārtikas piejaukumu, laminētu papīru vai satur cita materiāla piejaukumu (folija).

Stikla iepakojums
– Drīkst izmest: stikla burkas un pudeles.
– Nedrīkst izmest: spoguļstiklu, spuldzes, logu stiklu, porcelāna un keramikas traukus, smaržu pudelītes.


Metāla iepakojums
– Drīkst izmest: metāla kārbas, bundžas un vāciņus.
– Nedrīkst izmest: bīstamu vielu iepakojumus (piemēram, līmes krāsas un šķīdinātājus), aerosolu iepakojumus (piemēram, matu lakas, gaisa atsvaidzinātāju flakonus).


Sadzīves elektrotehnika
– Drīkst izmest: nolietotas elektriskās un elektroniskās ierīces.
– Nedrīkst izmest: izjauktas elektropreces. 

Sadzīvē radušies bīstamie atkritumi
– Drīkst izmest: nolietotas tehniskās eļļas, smēreļļas, eļļas filtrus, hlorfluorūdeņražus saturošas nederīgas iekārtas, luminiscētas spuldzes un citus dzīvsudrabu saturošus atkritumus.


Baterijas
– Drīkst izmest: dažāda veida un izmēru baterijas, mobilo telefonu akumulatorus.
– Nedrīkst izmest: akumulatorus no vieglajām, kravas automašīnām, laivām, motocikliem un citiem transportlīdzekļiem.


Sadzīvē radušies lielgabarīta atkritumi
– Gada laikā no vienas privātpersonas tiek pieņemtas mēbeles līdz 150 kg un to daļas, matrači un līdzīgi atkritumi.


Koks
– Drīkst izmest: koka kastes, kārbas.
– Nedrīkst izmest: netīru materiālu.