AKTUĀLI

Trīs konteineru pieeja: kā šķirot pareizi?

28.05.2018

Lai atkritumu šķirošana kļūtu vienkāršāka un ērtāka, vides pakalpojumu sniedzējs "Clean R" Rīgā šogad pakāpeniski ievieš trīs konteineru pieeju – viens konteiners sadzīves atkritumiem, otrs – stiklam, bet trešais – plastmasas, papīra un metāla iepakojumam. Pie daļas galvaspilsētas namu jau ir novietoti jauktajam iepakojumam paredzētie konteineri dzeltenā krāsā, kas ir nomainījuši ierastās divas atsevišķās tvertnes plastmasai un papīram. Šobrīd jaunā pieeja ir ieviesta vairāk nekā pie puses no "Clean R" apsaimniekotajiem namiem, tā lieliski strādā arī daudzviet Latvijā – Liepājā, Jūrmalā un citviet.
 

Ko mest konteinerā jauktajam iepakojumam?

Ko drīkst un ko nedrīkst mest jauktajam iepakojumam paredzētajā konteinerā? Šis jautājums ir aktuāls teju ikvienam rīdziniekam, kura pagalmā ir parādījusies jaunā atkritumu tvertne ar attiecīgu uzlīmi. Svarīgākais princips, kas jāielāgo, lai šķirošana nebūtu velta un savāktais materiāls būtu derīgs otrreizējai pārstrādei, – atkritumiem jābūt tīriem un sausiem. Pirms izmest atkritumus, ikvienam ir jāpārliecinās, kādam materiālam paredzēts kāds konteiners, izlasot uzlīmi uz konteinera.

Konteineros jauktajam iepakojumam drīkst mest avizēs, žurnālus, biroja papīru, grāmatas, iepakojuma papīru un kartonu. Kartona kastes pirms izmešanas konteinerā noteikt ir jāizjauc un jāsaplacina. Turpat metams arī plastmasas iepakojums – PET un plastmasas pudeles, polietilēna plēves, dažādi maisiņi, plastmasas kanniņas, sadzīves ķīmijas un kosmētikas plastmasas iepakojums. PET pudeles var būt ar korķiem un etiķetēm. Dzērienu pudeles nav jāmazgā̄, taču tās ir jāsaplacina. Konteineri jauktajam iepakojumam domāti arī metālam – konservu kārbām, dzērienu bundžām un dažādiem metāla sadzīves priekšmetiem. 

Jauktajam iepakojumam paredzētajos konteineros nedrīkst mest ar ēdiena atliekām piesārņotus papīra un kartona vienreizējas lietošanas traukus, iepakojuma putuplastu, gāzes balonus, matu lakas, dezodorantu un citus aerosolu baloniņus, baterijas un akumulatorus, kā arī jebkādus citus videi bīstamus un kaitīgus priekšmetus.
 

Kam paredzēti konteineri stiklam?

Stikla konteineros drīkst izmest tikai stikla taru – jebkāda veida pudeles un burkas –, kas var būt arī saplēstas. Logu stiklu, automašīnu stiklus, stikla traukus, rūdīto stiklu un citus šī trauslā materiāla izstrādājumus ir grūti pārstrādāt, turklāt nereti stiklā rūpnieciski tiek iestrādāti citi materiāli, piemēram, plastmasa. Tāpēc minētos stikla izstrādājumus nedrīkst mest stikla konteineros.

Nobeigumā ir jāuzsver, ka vissvarīgākais priekšnoteikums pareizai atkritumu šķirošanai – nemest šķiroto atkritumu konteineros jebkādus sadzīves atkritumus, tai skaitā ēdienu atliekas. Diemžēl Latvijā mēs šajā ziņā krietni grēkojam – bieži vien mums nākas izvest pie daudzdzīvokļu mājām novietotus šķiroto atkritumu konteinerus kā sadzīves atkritumus. Pietiek iemest vienu maisu sadzīves atkritumu pie šķirotajiem atkritumiem, lai konteinera saturs būtu sabojāts un nederīgs tālākai pārstrādei. Ieviešot trīs konteineru pieeju, "Clean R" cer, ka krietni vienkāršākā šķirošana atvieglos rīdzinieku sadzīvi un motivēs tos iesaistīties šķirošanā.

Atkritumu šķirošana