Pagājis gads kopš Latvijā stājās spēkā noteikumi par bioloģisko atkritumu obligātu šķirošanu. Šajā laikā atkritumu apsaimniekotāja “CleanR” apkalpotajās teritorijās uzstādīti jau gandrīz 5000 bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineru un izvestas 11 377,30 tonnas bioloģisko atkritumu, informē uzņēmuma Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.
Līdz šī gada janvāra beigām bioloģisko atkritumu konteineri pieteikti vien 5,3 % “CleanR” apsaimniekotajās klientu adresēs, kas ir mazāk nekā otrreizējo materiālu šķirošanas konteineri – 22 % adresēs, un stikla iepakojuma konteineri, kas pieteikti 8 % adresēs. “Kas gan jāuzsver, ka privātmāju iedzīvotāji var izvēlēties vai īpašumā šķirot bioloģiski noārdāmus atkritumus konteinerī vai kompostēt tos, attiecīgi nepieļaujot to nonākšanu nešķirotu sadzīves atkritumu konteinerī,” skaidro Rumpane.
Saskaņā ar uzņēmuma “CleanR” apkopotajiem datiem daļa klientu, kas pamatā ir daudzdzīvokļu nami, izmanto brūnos konteinerus. Savukārt privātmāju iedzīvotāji rīkojas divejādi – daļa lieto brūno konteineru, daļa kompostē īpašumā. Pašlaik “CleanR” apkopo datus par klientu atkritumu šķirošanas paradumiem pašvaldībās, kurās tiek ieviesti jauni nosacījumi. Iedzīvotāji, slēdzot līgumu, norāda, kā apsaimnieko bioloģiski noārdāmos atkritumus.
“Visvairāk bioloģisko atkritumu konteineru izvietoti Rīgā 8,5 % un Jūrmalā – 7,2 % no kopējā uzstādīto konteineru skaita,” norāda Rumpane. “Rīgā konteineru skaits turpina pieaugt, kas ir likumsakarīgi, jo daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem nav iespēju veidot kompostu, tāpēc šī ir vienīgā alternatīva bioloģisko atkritumu šķirošanai. Tajā pašā laikā privātmāju īpašnieki aizvien biežāk izrāda interesi par kompostēšanas risinājumiem, meklējot padomus, kā pareizi kompostēt.”
Bioloģiskie atkritumi veido ap 30 % līdz 40 % no kopējās sadzīves atkritumu masas, un tas ir liels apjoms. Šis īpatsvars var būt mainīgs, jo, piemēram, vasarā un rudenī sadzīves atkritumos tiek izmests vairāk augļu, dārzeņu un lapu, nekā ziemā vai pavasarī, taču jebkurā gadījumā, pareizi šķirojot, sadzīves atkritumu paliek mazāk un to izvešana ir lētāka.
Šķirojot atkritumus, iedzīvotāji var samazināt savas izmaksas, jo bioloģiski norādāmu atkritumu izvešana ir par 40 % mazāka nekā sadzīves atkritumu apsaimniekošana.
Lai pieprasītu konteineru uzstādīšanu, nama iedzīvotājiem jāvēršas pie sava nama pārvaldnieka. Lai tos uzstādītu, nav nepieciešama visu nama iedzīvotāju piekrišana. Tomēr, ja pēc vairākiem lūgumiem nama pārvaldnieks nav nedz izvietojis konteinerus, nedz arī sniedzis argumentētu pamatojumu, kāpēc tas netiek darīts, iedzīvotājiem ir tiesības vērsties pašvaldībā.
Savukārt privātmāju iedzīvotāji konteineru var pieteikt pašapkalpošanās platformā manai.videi.lv, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai zvanot uz numuru 67111001.
“Esam novērojuši, ka privātmāju īpašnieki apvienojas, lai kopīgi izmantotu vienu bioloģisko atkritumu konteineru uz divām vai trim mājsaimniecībām, sadalot izmaksas savā starpā. Šāda pieeja ir piemērota tiem, kuri vēlas šķirot, taču konkrētajā brīdī nerada pietiekamu daudzumu bioatkritumu, lai regulāri piepildītu atsevišķu konteineru,” skaidro Rumpane.
Super!