Siltais laiks Latvijā līdzi nes ne vien ilgi gaidīto sauli, bet arī kādu ne tik patīkamu blakni – smaku un insektus, ko rada nepietiekams atkritumu izvešanas biežums un siltā laikapstākļu ietekme uz bioloģiski noārdāmo jeb BIO atkritumu pūšanas procesa paātrināšanos. Jāņem vērā, ka gadījumā, ja BIO atkritumi tiek reti izvesti, mēs saskaramies ar vēl vienu blakus parādību – šķidrumu veidošanos konteinera saturā.
“Tāpat kā iepriekšējā gadā, piedāvājam iedzīvotājiem pielāgot atkritumu izvešanas biežumu un konteinera tilpumu, lai izvairītos no nepatīkamiem gadījumiem, kad konteinera lietošana kļūst neērta. Pērn saskārāmies ar būtisku problēmu – šķidrumu veidošanos konteineros, kas saistīta gan ar atkritumu sadalīšanos, gan iedzīvotāju rīcību – šķidru BIO atkritumu, piemēram, zupu un piena produktu, izliešanu konteinera saturā, kas nav atļauts. Nereti šie šķidrumi konteineru tukšošanas laikā notecēja arī uz zemes, jo standarta atkritumvedēji nav paredzēti šķidro atkritumu pārvadāšanai, kas iedzīvotajos radīja neizpratni,” skaidro “CleanR” Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.
Lai mazinātu šo problēmu, “CleanR” šovasar uzsāk pilotprojektu Rīgā un Pierīgā, izmantojot specializētu BIO atkritumu izvešanas tehniku – rotopresi. Vasaras mēnešos tiks izmantoti cita tipa atkritumvedēji, kas darbojas pēc centrifūgas principa. Atšķirībā no ierastajām atkritumu savākšanas automašīnām, kur atkritumi tiek sapresēti, rotoprese atkritumus ierotē un sablīvē tos bez pēkšņa spiediena. Pagājušajā gadā veiktie testi apliecināja, ka izmantojot šāda veida tehniku, tiek novērsti gadījumi, kad BIO atkritumu šķidrums nonāk vidē, tādējādi uzlabojot gan sanitāros apstākļus pilsētā, gan arī mazinot smaku izplatību. “Taču jāuzsver, ka konteineros šķidrumi tāpat nedrīkst tikt izlieti – tikai cietās BIO atkritumu daļas, kuras tāpat pūšanas laikā nereti rada šķidrumu,” piebilst CleanR pārstāve.
BIO atkritumu šķirošana – tīrāka vide un mazāks rēķins
Šobrīd bioloģiski noārdāmu atkritumu daudzums sastāda aptuveni 25 % no sadzīves atkritumu apjoma. Uzsākot to šķirošanu, samazināsies sadzīves atkritumu apjoms, kā rezultātā iespējams pieteikt retāku to izvešanu vai uzstādīt mazāku konteineru. Turklāt bioloģiski noārdāmu atkritumu apsaimniekošana ir par 40 % lētāka nekā sadzīves atkritumu izvešana. Kas jāņem vērā – jo labāk šķirojam BIO, jo lielākas iespējas samazināt sadzīves atkritumu konteinera tilpumu vai izvešanas biežumu, attiecīgi arī izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu.
Brūnajā konteinerā būtu jānonāk virtuves atkritumiem un ēdiena paliekām bez iepakojuma, piemēram, dārzeņu un augļu atgriezumiem, mizām un serdēm, graudaugiem un to izstrādājumiem – maizei un konditorejai. Tāpat šajā konteinerā drīkst nonākt čaumalas, cietie piena produkti, piemēram, biezpiens un siers, kā arī kafijas vai tējas biezumi.
Pie atkritumiem, kas bioloģiski noārdās, pieskaitāmi arī dārza atkritumi – augi un to saknes, lapas, zāle, zari, kuru diametrs nepārsniedz divus centimetrus, mulča, kā arī telpu atkritumi – telpaugi bez augsnes, novītuši ziedi.
Šajā konteinerā nedrīkst izmest atkritumus plastmasa maisiņā un ēdiena pārpalikumus plastmasas iepakojumā. Tāpat tajā nedrīkst liet šķidrumus, piemēram, zupu, pienu vai kefīru. Arī tūjas nedrīkst izmest brūnajā konteinerā, jo to sastāvā ir dažādas ēteriskās eļļas, kas kavē sadalīšanās procesu.
Lai iedzīvotāji varētu ērtāk orientēties šķirošanas jautājumos, noderīga informācija pieejama “CleanR” un “Zaļās jostas” vides izglītības digitālajā platformā www.videspratiba.lv.
Risinājumi, kas padara šķirošanu vienkāršāku
Lai atvieglotu bioloģisko atkritumu šķirošanu ikdienā, “CleanR” aicina iedzīvotājus izmantot īpašus kompostējamos BIO maisiņus un mazos spainīšus, kas ir piemēroti pārtikas atkritumu savākšanai mājās. Tie nodrošina ērtu veidu, kā uzkrāt BIO atkritumus, pirms to izmešanas pagalma brūnajā konteinerā. Šādus maisiņus un spainīšus iespējams iegādāties “CleanR” pašapkalpošanās portālā manai.videi.lv, kā arī daudzās citās tirdzniecības vietās Latvijā.
“Viena no biežāk minētajām bažām, kas attur cilvēkus no bioloģisko atkritumu šķirošanas, ir saistīta ar nepatīkamu aromātu izplatīšanos, kā arī kukaiņu un grauzēju parādīšanos. Tomēr šīm problēmām ir vienkāršs risinājums – izmantojot bioloģiski noārdāmu vai papīra maisiņu, iespējams ievērojami samazināt gan smaku, gan piesārņojuma riskus,” skaidro Liene Rumpane.
Līdztekus privātmāju un daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem tiek piedāvāts pakalpojumus – BIO maisu ieklāšana gan virszemes, gan pazemes konteineros. Tie uzlabo konteinera tīrību un atvieglo konteinera uzturēšanu. Maisa ieklāšanu veic “CleanR” ekipāža atkritumu izvešanas laikā. Šo pakalpojumu iespējams pieteikt, sazinoties ar mūsu klientu apkalpošanas centru, kā arī pašapkalpošanās portālā vai mobilajā lietotnē manai.videi. Maisu iegādi nodrošinām arī namu apsaimniekotājiem manai.videi portālā, tādējādi dodot iespēju maisu ieklāšanu konteinerā veikt pašiem namu apsaimniekotājiem vai privātpersonām.
Konteineru mazgāšana – vasarā jo īpaši svarīga
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt nepatīkamu smaku izplatību, ir regulāra konteineru mazgāšana un dezinfekcija. “CleanR” šo pakalpojumu nodrošina maršruta laikā, izmantojot specializētu transportu, kas veic mehanizētu konteineru mazgāšanu un dezinfekciju uzreiz pēc atkritumu iztukšošanas. Šis pakalpojums pieejams no aprīļa līdz oktobrim, kad to ļauj klimatiskie apstākļi. Ziemas mēnešos tiek izmantotas citas konteineru mazgāšanas un dezinficēšanas metodes. Saskaņā ar līguma nosacījumiem, klientiem tiek nodrošinātas 1–2 bezmaksas mazgāšanas reizes gadā atkarībā no pašvaldības noteiktajiem saistošajiem noteikumiem par atkritumu apsaimniekošanu. Arī gadījumos, ja bezmaksas konteineru mazgāšana nav pietiekama un nepieciešama biežāka apkope, klienti var pieteikt papildu konteineru mazgāšanu pēc vajadzības.
Konteinera mazgāšanu iespējams pieteikt:
portālā vai lietotnē manai.videi,
zvanot uz 67111001,
rakstot uz [email protected].
Super!