“Clean R” investē vairāk nekā 2 miljonus eiro videi draudzīgos atkritumvedējos un plāno pilnībā atteikties no dīzeļdegvielas dzinējiem

21.06.2021

Iesaistot četrus košākos Latvijas māksliniekus, “Clean R” prezentējis jaunu vides mākslas projektu “Māksla rūpēties” un pavēstījis par uzņēmuma zaļo kursu. Šogad  “Clean R” papildinās uzņēmuma autoparku ar kopumā 11 videi draudzīgiem ar saspiesto dabasgāzi (CNG) darbināmiem atkritumvedējiem. Kopējie ieguldījumi projektā ir vairāk nekā divi miljoni eiro, un jaunie auto tiks izmantoti gan sadzīves atkritumu, gan būvniecības atkritumu apsaimniekošanā.

“Vides ilgtspēja ir viena no mūsu prioritātēm. Tāpēc vairāku apjomīgu projektu kopums, padarot “Clean R” ne tikai par efektīvāku, bet arī videi draudzīgāku uzņēmumu, iezīmē mūsu zaļo kursu. Tā īstenošanai arī nākamajos gados plānojam vairāku miljonu investīcijas un plānojam līdz 2027. gadam atteikties no dīzeļdzinēju automašīnu izmantošanas pakalpojumu sniegšanā, kļūstot par vienu no zaļākajiem, ja ne zaļāko uzņēmumu Latvijā,” stāsta Guntars Levics, “Clean R” valdes loceklis.

Šī ir tikai viena no “Clean R” zaļā kursa aktivitātēm, esot ceļā uz Latvijā zaļākā uzņēmuma autoparka izveidi. Uzņēmums pieņēmis stratēģisku lēmumu turpmāk, cik iespējams, atjaunot vieglo transportlīdzekļu bāzi, pārejot arī uz elektroauto. Tāpat uzņēmums šogad atjauno teritoriju uzkopšanas tehniku. Klientu apkalpošanā “Clean R” efektīvi pāriet uz e-pakalpojumu pašapkalpošanās platformu “mans.cleanr”, līdz minimumam samazinot papīra apriti, tā kopumā mazinot darbības negatīvo ietekmi uz vidi un veicinot labas korporatīvās pārvaldības principu īstenošanu uzņēmuma ikdienā.

Vides un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs norāda: Esam gandarīti redzēt, ka Latvijas uzņēmumi īsteno mūsdienīgu un ilgtspējīgu biznesa stilu, tostarp atbildīgi investē videi draudzīgākos autoparkos, kas noteikti ilgtermiņā ir arī nozīmīga investīcija konkurētspējas celšanā. Eiropas Savienībā kā prioritāte ir noteikta ilgtspējīgas izaugsmes stratēģija un ekonomikas modernizācijas plāns, ko zinām kā Zaļo kursu. Tā viens no virzieniem ir ilgtspējīgas un viedas mobilitātes ieviešana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana. Transporta sistēmas dekarbonizācijā ir dažādi instrumenti – gan privātā autoparka pakāpeniska nomaiņa, kur jau ministrija strādā pie dažādiem atbalsta mehānismiem videi draudzīgu izvēļu veicināšanai, gan investīcijas dabai draudzīgākā sabiedriskajā un komercsektora transportā, kam ir paredzēti arī atbalsta līdzekļi no Eiropas Savienības fondiem.”

Saspiesto dabasgāziuzskata par videi draudzīgāku degvielas veidu nekā dīzeļdegvielu vai benzīnu. Pēc publiski pieejamiem datiem, ar CNG sistēmu aprīkotām automašīnām salīdzinājumā ar dīzeļdzinēja transportu oglekļa dioksīda (CO2) izmešu daudzumu ir iespējams samazināt par 20–25 %, slāpekļa dioksīda (NO2) izmešu daudzumu – līdz 90 % un cieto putekļu daļiņu daudzumu – pat par 98 %. To radītais troksnis ir par 20–25 % mazāks nekā ar dīzeļdegvielu darbināmiem atkritumvedējiem. Pēc “Clean R” veiktajiem aprēķiniem, ar jaunajām atkritumu apsaimniekošanas automašīnām uzņēmums gadā samazinās kaitīgo oglekļa dioksīda izmešu daudzumu par 22 % jeb 209 tonnām.

Pirmās četras “Clean R” ar saspiesto dabasgāzi darbināmās atkritumu apsaimniekošanas automašīnas Rīgas pilsētvidē vedīs mākslinieku Alekseja Naumova, Kristīnes Luīzes Avotiņas, Helēnas Heinrihsones un Elitas Patmalnieces radītu vizuālu aicinājumu ikvienam aizdomāties par saviem atkritumu radīšanas un šķirošanas paradumiem un mākslu rūpēties par vidi mums apkārt.

“Šis ir patiesi interesants projekts un piemērs tam, kā māksla ienāk pilsētā. Četru gleznotāju darbi būs īsta ceļojoša izstāde, un ceru, ka cilvēki ne tikai priecāsies par krāsainām braucošām mašīnām, bet arī aizdomāsies par vidi, kādā dzīvo. No tiesas ceru, ka “Māksla rūpēties” kļūs par ikdienas nepieciešamību,” piebilst Aleksejs Naumovs, gleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors.

“Clean R” jau iepriekš ar mākslas darbiem aktualizējis atkritumu šķirošanas un pārstrādes vajadzību. Tā, piemēram, pērn novembrī uzņēmums novietoja skulptora Haralda Gerta no pārstrādājamiem atkritumiem veidotus Lāčplēša un Melnā bruņinieka tēlus – vides objektus Rīgas kanālā.

Fotogrāfijas no prezentācijas pasākuma:
“Māksla rūpēties” atkritumvedēju foto: