Clean R izglīto par atkritumu šķirošanu LOK organizētā jauniešu nometnē – “Personības akadēmija”

30.06.2022

Šogad Clean R uzsāka sadarbību ar Latvijas Olimpisko komiteju (LOK), organizējot bērnu vasaras nometni “Personības akadēmija”, kas norisinājās no 13. līdz 19. jūnijam Valmierā, Jāņa Daliņa stadionā. LOK nometni organizēja projekta “Sporto visa klase” ietvaros. Tajā piedalījās 50 jaunieši vecumā no 11 līdz 13 gadiem, pulcējot skolēnus no 23 dažādām Latvijas skolām. Šajās spēka un piedzīvojumu dienās jaunieši ne tikai sportoja un izaicināja sevi, bet arī tika veicināta viņu personības izaugsme. Savukārt uzņēmums Clean R gan aktivitātēs, gan izglītojošās lekcijās akcentēja apdomīgu resursu patēriņu un atkritumu šķirošanas nozīmību, nostiprinot tādu dzīves pamatvērtību kā vides saudzēšana.

Nometne “Personības akadēmija” notika pirmo reizi. Tās bija iedvesmas, personības attīstības un spēka pilnas dienas, kas bija piepildītas ar radošiem, sportiskiem un iedvesmojošiem piedzīvojumiem. Starp nometnes viesiem un pasniedzējiem bija Olimpiskais čempions 3 x 3 basketbolā – Edgars Krūmiņš un treneris Raimonds Feldmanis, Olimpietis Raimonds Bergmanis, režisors Aigars Grauba, Olimpiete Jolanta Dukure, LOK prezidents Žoržs Tikmers, populārais skrituļslidotājs Nils Jansons, latviešu smaiļotājs un Olimpiskais atlēts Roberts Akmens, TV personības Lelde un Aivis Ceriņi, finanšu ministrs Jānis Reirs, reklāmas speciālists Raimonds Platacis un daudzi citi.

“Savā dzīvē esmu bijis vairāk nekā 100 nometnēs un varu droši teikt, ka šī nometne ir unikāla ar savu daudzveidību un formātu”, saka Olimpiskās komitejas viceprezidents, Olimpietis Vsevolods Zeļonijs, kas piedalījās nometnes noslēguma ceremonijā.

“Ik dienu ar bērniem strādāja 15 iedvesmojošu jauno līderu komanda, kas veidoja izaicinājumus, pārsteigumus un spēles atbilstoši dienu tēmām: vēsture un leģendas, fiziskā un  emocionālā labsajūta, prasmes dzīvei, sociālā atbildība, karjera un izaugsme. Šis projekts ne tikai bērniem, bet arī komandai ir devis iespēju  ieraudzīt sevi un savas “dimanta” šķautnes, kuras jāturpina slīpēt. Piedzīvotais un izdzīvotais, kopā sasniegtais ir licis augt un uzdrīkstēties ikvienam no mums,” atzīst nometnes vadītāja Anete Vanceviča.

Vides pakalpojumu uzņēmums Clean R nometnē bērniem akcentēja vides saudzēšanas un atkritumu šķirošanas tēmas. Tā visas nometnes laikā katru dienu tika vērtēts tas, kāda kārtība valda istabiņās, un kārtīgākās istabiņas saimnieki nometnes noslēgumā saņēma arī pārsteiguma balvu no Clean R. Jauniešiem tika stāstīts par to, kā un kāpēc jāšķiro atkritumi, bet divu dienu pārgājienā bērniem bija uzdevums savākt visus pa ceļam pamanītos atkritumus dabā. Sev un Clean R par lielu prieku pārgājienā atklājās, ka Valmieras pusē dabā atpūšas kārtīgi cilvēki, jo pastaigu takās un atpūtas vietās nebija atrasta teju neviena nevietā izmesta čipšu vai sulas paka, dzēriena skārdene vai PET pudele, kas ir visbiežāk sastopamie atkritumi citviet.

Pateicoties partneriem un nometnes atbalstītājiem, jauniešiem bija iespēja piedalīties nometnē bez maksas. “Personības akadēmija” ir daļa no LOK un VAS “Latvijas Loto” 2021. gadā kopīgi uzsāktās iniciatīvas “Kustība, kas vieno”, kuras ietvaros valsts ar nacionālās loterijas atbalstu novirza līdzekļus sporta un aktīva dzīvesveida veicināšanai Latvijas iedzīvotāju, īpaši jauniešu vidū. Nometni organizēja biedrība “Avantis” un producente Ilona Bičevska.

Nometnes ietvaros jaunieši uzzināja par Olimpisko spēļu vēsturi, piedalījās sengrieķu olimpiskajās spēlēs. Devās uz “Sapņu komanda 1935” īpašo seansu kopā ar 30 ukraiņu  jaunajiem sportistiem. Valmieras peldbaseinā mācījās peldēt. Kopā ar “Young Media Sharks” pasniedzējiem veidoja īsfilmas. Režisora un skeitbordista Niklāva Vētras uzraudzībā mācījās pareizi krist un turēt līdzsvaru uz skeitborda. Mācījās droši lietos internetu un atšķirt viltus ziņas. LTV 16+ ētera personības Nansijas Garkalnes improvizācijas nodarbībās attīstīja radošo sadarbību un aktiermeistarību. Jaunieši mācījās pieņemt dažādo un iejusties dažādās kultūrās kopā ar vadošo vidusskolēnu apmaiņas organizāciju AFS Latvija, kā arī piedalījās drošības nodarbībās un mācījās pareizi nodzēst pat ugunskuru.

Katru dienu ar skolēniem strādāja personības attīstības treneris Guntis Jansons, kas mudināja nebaidīties no kļūdām un izaicināt sevi izaugsmei. Lelde un Aivis Ceriņi pastāstīja, ko nozīmē būt ētera personībām un kā pārvarēt satraukumu kameras priekšā, savukārt Olimpietis Raimonds Bergmanis aicināja jauniešus izvēlēties arodu un prasmes, kas noderēs visas dzīves garumā.

Pats grūtākais pārbaudījums bija 2 dienu pārgājiens ar laivām un teltīm, kur jaunieši mēroja vairāk nekā 20 km distanci kopā ar piedzīvojumu dabā organizatoru Ediju Dzalbu. Nometnes dalībniekiem pievienojās Olimpietis un smaiļotājs Roberts Akmens, kas pēc iedvesmojošas sarunas kopā ar bērniem devās 3 stundu braucienā pa Gauju.

Jauniešiem bija iespēja arī piedalīties nometnes tiešraidēs un uzdot jautājumus dažādām personībām. Tiešraides ierakstus par tēmām “Kā atrast talantu?”, “Kas veido personību?”, “Kā sasniegt virsotnes?” joprojām var skatīties olimpiade.lv YouTube kanālā.

Atsauksmes no dalībniekiem un viņu vecākiem

“Mēs vēlamies teikt milzīgu paldies par lielisko iespēju mūsu dēlam būt vienam no Personības akadēmijas “dimantiem” un pārstāvēt savu klasi šajā nometnē. Šīs dienas bija milzīgs pārbaudījums gan mums vecākiem, gan bērnam. Mēs uzticējām savu vienīgo “dārgumu”  pilnīgi svešiem cilvēkiem uz deviņām dienām 150 km attālumā no mājām. Šo deviņu dienu laikā lieliskie vadītāji iedrošināja un sniedza atbalstu, uzmundrināja un priecājās kopā, kas deva dēlam jaunu, pozitīvu pieredzi un pārliecību par sevi, motivēja būt stiprākam. Lai arī pirmajās dienās bija iekšējs satraukums mums visiem, tad pārvarēt šo mazo dzīves izaicinājumu palīdzēja draudzīgā un atvērtā komanda, kas turpmākās deviņas dienas kļuva par tuviem draugiem, jo ik vakaru sazinoties ar dēlu, mēs jutām, ka dzīve nometnē ir aizraujoša, interesanta un piepildīta. Tika iegūti jauni draugi un jaunas emocijas. Tas bija lieliski, ka nometnes laikā bija dota iespēja satikties ar cilvēkiem, kuri ir izcilas personības savā dzīves pieredzē un sasniegumos,” ar iespaidiem dalās Bauskas Valsts ģimnāzijas skolēna Mārča mamma.

“Esmu ieguvusi jaunus draugus no dažādām Latvijas pilsētām un lieliski pavadīju laiku. Mums nevienā brīdī nebija garlaicīgi, jo visu laiku notika dažādas aktivitātes, lekcijas un spēles. Nekad nebiju devusies tik garā pārgājienā un nakšņojusi teltīs, tas man bija kas pilnīgi jauns un nepieredzēts, ko gribētu piedzīvot vēlreiz,” ar savām sajūtām dalās viena no nometnes dalībniecēm.

Programmas “Sporto visa klase” oficiālā mājaslapa internetā: http://olimpiade.lv/svk/jaunumi