CleanR pazemes konteineri Jūrmala

Jūrmalā atklāj pazemes konteinerus un prezentē Latvijā pirmo pusslēpto pludmales konteineru pilotprojektu

Ceturtdien, 2023. gada 21. septembrī, klātesot Jūrmalas domes un atkritumu apsaimniekotāja “CleanR” pārstāvjiem, Jūrmalā atklāti pirmie pazemes konteineri, kā arī prezentēti Latvijā pirmo pusslēpto pludmales konteineru pilotprojekta galvenie secinājumi, informē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs.

Modernizējot atkritumu apsaimniekošanu Jūrmalā, “CleanR” sadarbībā ar pašvaldību pilsētā ierīkojis divus pazemes konteineru laukumus šķirotajiem un sadzīves atkritumiem – viens no tiem atrodas pie Baznīcas ielas izejas uz jūru, bet otrs – pie Vienības prospekta izejas uz jūru.

“Pazemes konteineri rada estētisku, pievilcīgu un tīru vidi, tie ir ērti pieejami un lietojami arī personām ar funkcionāliem traucējumiem. Šajos konteineros izmestie atkritumi tiek glabāti zem zemes, kur arī karstā laikā temperatūra ir zemāka, kas attiecīgi palēnina atkritumu sadalīšanos, novērš nepatīkamu smaku rašanos, risina putnu, žurku vai citu dzīvnieku, kurus piesaista pārtikas atkritumi, problēmu, kā arī būtiski mazina vandālisma risku,” teica Stankevičs.

Viņš piebilda, ka pazemes konteineri paredzēti gan sadzīves, gan šķirotajiem atkritumiem – stiklam un vieglajam iepakojumam (plastmasai, papīram, metālam). Nepieciešamības gadījumā tos var ērti pielāgot arī bioloģiski noārdāmo atkritumu savākšanai. Šo konteineru ietilpība ir daudz lielāka, tāpēc atkritumus var izvest retāk.

Savukārt Jūrmalas domes priekšsēdētājas vietnieks Jānis Lediņš norādīja, ka Jūrmalai kā kūrortpilsētai atkritumu apsaimniekošana videi un iedzīvotājiem pēc iespējas draudzīgākā veidā ir ārkārtīgi būtiska.

“Jūrmala ir pirmā pilsēta Latvijā, kas ieviesa iedzīvotājiem un videi draudzīgāku sadzīves atkritumu apsaimniekošanas veidu, kopš 2018. gada maksu par atkritumu izvešanu rēķinot pēc svara, nevis apjoma. Šī metode, kas tiek pielietota Skandināvijas valstīs, veicina atkritumu šķirošanu pilsētā, ļauj iedzīvotājiem ietaupīt un maksāt mazāk par atkritumu izvešanu,” norādīja Lediņš.

Viņš arī uzsvēra, ka Jūrmalas pludmales ir vienas no apmeklētākajām Latvijā, un vietās, kur ir daudz cilvēku, rodas arī atkritumi, tāpēc ir īpaši svarīgi pilsētā izveidot ērtu un funkcionālu infrastruktūru, kas palīdzētu uzturēt apkārtējo vidi tīrāku un sakoptāku. Tādējādi Jūrmalas dome sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju izvieto tādus atkritumu savākšanas risinājumus, kas ir piemēroti lielam atkritumu daudzumam un ir ērti to savākšanai.

Līdztekus pazemes konteineru izbūvei “CleanR” Dubultu un Majoru pludmalē šogad testēja ērtu, mūsdienīgu un daudzviet Eiropas pludmalēs plaši izmantotu atkritumu apsaimniekošanas risinājumu – smiltīs pusieraktus konteinerus. Kopumā pilotprojekta laikā uzstādīti astoņi šādi konteineri.

“Līdz šim izmantoto un jau ierasto konteineru uzturēšana pludmalē var būt neērta un reizēm arī dārga. Esam pieredzējuši, ka tos ieskalo jūrā un mūsu darbiniekiem tie jāvelk ārā no ūdens, ka tos apgāž vējš, konteineru saturu izkaisot pa visu pludmali. Turklāt vēja, smilšu un jūras ūdens ietekmē konteineri bojājas, tādēļ tie biežāk jāpārkrāso, jālabo vai jāmaina. Savukārt smiltīs ierakto konteineru ierīkošana atrisina šīs problēmas, jo tos nevar izkustināt un iepūst jūrā,” pauda “CleanR” valdes priekšsēdētājs.

Viņš arī norādīja, ka, pāris mēnešu laikā izvērtējot pludmales konteineru pilotprojekta rezultātus, “CleanR” pārliecinājās, ka šāds risinājums ir piemērots arī Latvijas apstākļiem. Nākotnē uzņēmums varētu izskatīt iespēju tādus ierīkot arī citās pašvaldībās, kurās tas veic atkritumu apsaimniekošanu.

Smiltīs ierakto konteineru apakšējā daļa ir slēgta, tāpēc tie ir pilnīgi droši videi. Vienlaikus tie noslēdz atkritumus no apkārtējās vides, tādējādi novēršot sliktas smakas un insektu vai dzīvnieku pievilināšanu. Šim risinājumam nav nepieciešams būvprojekts, tāpēc konteinerus ir viegli uzstādīt un ziemas periodā arī demontēt.

Par “CleanR”

SIA “CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu, tas apkalpo teju pusmiljonu klientu visā Latvijā. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ir ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. SIA “CleanR” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.

Papildu informācijai: 

Zane Plone

AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja

E-pasts: [email protected]

Mob.tālr.: +371 28 627 003