Atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” Mirušo piemiņas dienā jeb svecīšu vakarā aicina līdztekus cieņas izrādīšanai aizgājējiem un viņu kapu kopiņām parūpēties arī par apkārtējo vidi, informē uzņēmuma Sadzīves atkritumu departamenta vadītāja Liene Rumpane.
Svecīšu vakaru daudzviet Latvijā atzīmē novembra beigās, kad iedzīvotāji, pieminot un godinot aizgājējus, dodas uz kapsētām.
““CleanR” apsaimnieko aptuveni 70 kapsētas, un mēs redzam, ka ap svecīšu vakara laiku pastiprināti tiek koptas aizgājēju atdusas vietas, tāpēc, protams, rodas vairāk atkritumu – dzīvie un mākslīgie augi, lentes, sveces un citi, kurus ir svarīgi pareizi sašķirot,” skaidro uzņēmuma pārstāve.
Rumpane piebilst, ka kapu kopšana ir daļa no latviešu kultūras kanona un gadsimtu gaitā šīs tradīcijas ir mainījušās un attīstījušās. “18. gadsimtā kapus mēdza rotāt ar kokgriezumiem, lentēm un prievītēm, vēlāk attīstījās piemiņas simbolu kultūra. Ceram, ka šobrīd aktualizēsies tradīcija rūpēties par to, lai arī kapsētās būtu sašķiroti atkritumi,” saka uzņēmuma pārstāve.
Saskaņā “CleanR” novērojumiem atkritumu šķirošana kapos ir izaicinoša, jo bio atkritumos bieži vien tiek izmests tas, kam tur nav jābūt, kā dēļ tos vairs nevar pārstrādāt. Tikmēr pie sadzīves atkritumu konteineriem nereti tiek atstāti dažādi neatļauti priekšmeti, kuriem būtu jānonāk šķirošanas punktos, piemēram, būvgruži un riepas.
Bieži vien bio atkritumos nonāk arī sveču pārpalikumi, kuriem tur noteikti nav jābūt. Tāpēc “CleanR” aicina sveču pārpalikumus ziedot labdarības organizācijām, kas lej sveces Ukrainas armijas vajadzībām, piemēram, biedrībai “Tavi draugi”.
Ko drīkst un nedrīkst mest bio atkritumos kapos
Bio atkritumu konteineros, kas izvietoti kapu teritorijā, drīkst izmest dabiskos augus un to saknes, grieztos ziedus, nezāles, nopļauto zāli, lapas, kā arī sīkas krūmu un koku zaru daļas diametrā līdz diviem centimetriem un garumā līdz 10 centimetriem. Ja kapsētā ir pieejams zaļo atkritumu komposts, visu iepriekš minēto var droši arī izmest kompostā.
Bio konteinerā vai komposta kaudzē nedrīkst mest mākslīgos ziedus un citus sintētiskus materiālus, vainagus, kā arī citus floristikas izstrādājumus, lentes, lielus krūmu un koku zarus, stiklu un keramiku, polietilēna maisiņus, plastmasu, kartonu, salvetes, sveces un sveču traukus.
Stikls, keramika, slapjš papīrs, mākslīgie ziedi, sintētiskie un citi floristikas materiāli, kas nav dabiski, sveču atlikumi un sveču trauki jāizmet sadzīves atkritumos. Plastmasas pudeles, sausu papīru vai kartonu, polietilēna maisiņus un metāla bundžas var izmest dzeltenajā konteinerā, kas paredzēts papīra, plastmasas un metāla iepakojumam. Ja kapos tāds nav uzstādīts, tad tas jāizmet sadzīves atkritumos.
Kapos bieži izmantoto augu – tūju – lapas vai zarus nedrīkst izmest bio atkritumu tvertnē. “Tūjas ir vienīgie augi, kurus bio konteinerā mest nedrīkst, jo tūju lapas spēj aizsargāties pret mitrumu un krietni paildzina auga sadalīšanās laiku, ietekmējot arī visu pārējo bio atkritumu sadalīšanos,” stāsta Rumpane.
Arī izsmēķi, dārzkopības u. tml. materiāli jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā.
Būvgružus – granti, smiltis, akmens apmales – vislabāk aizvest uz būvgružu nodošanas punktu, piemēram, “Nomalēs”. Tas pats attiecas uz riepām – ir īpaši punkti, kur tās var nodot, kā arī gada laikā tiek rīkotas vairākas šādu atkritumu savākšanas akcijas.
Jau iepriekš vēstīts, ka, pēc Rīgas domes aplēsēm, nešķiroto atkritumu izvešana no Rīgas kapsētām pašvaldībai izmaksā aptuveni 1,5 miljonus eiro gadā. Lielu daļu no tiem veido bioloģiskie atkritumi, kurus var sašķirot un izmantot atkārtoti. Šķirošana gan veicinātu to, ka mazāk atkritumu tiek noglabāts poligonā, gan ļautu pilsētai ietaupīt un investēt jomās, kuras rīdziniekiem ir svarīgas.
Par “CleanR”
SIA “CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu, tas apkalpo teju pusmiljonu klientu visā Latvijā. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ir ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. SIA “CleanR” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.
Papildu informācijai:
Zane Plone,
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja
E-pasts: [email protected]
Mob. tālr.: +371 28 627 003
Super!