Dabas resursu nodokļa likmes pieauguma un “Getliņu EKO” tarifu izmaiņu dēļ no 2022. gada 10. janvāra ir palielinātas atkritumu apsaimniekošanas maksa

14.01.2022

Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” informē, ka Dabas resursu nodokļa (DRN) likmes palielināšanās un poligonu apsaimniekošanas izmaksu celšanās ietekmē no šī gada 10. janvāra būtiski pieauguši atkritumu apsaimniekošanas tarifi reģionos.

LR Saeimas pieņemtās izmaiņas Dabas resursu nodokļa likumā paredz, ka sākot ar 2022. gada 1. janvāra DRN likme pieaugusi no 65,00 uz 80,00 eiro par 1 sadzīves atkritumu tonnas apglabāšanu poligonā. Turklāt šis likmes pieaugums līdz 2023. gadam būs ikgadējs, un nākamajā gadā sasniegs jau 95,00 eiro par tonnu. Vērts norādīt, ka klientu rēķinos izdevumi par sadzīves atkritumu noglabāšanu poligonā veido aptuveni pusi no atkritumu apsaimniekošanas tarifa.

Jaunais tarifs par atkritumu noglabāšanu poligonā “Getliņi EKO” ir jau stājies spēkā no 2022. gada 10. janvāra. Par nešķirotu sadzīves atkritumu apglabāšanu poligonā “Getliņi EKO” tagad ir jāmaksā par 87% vairāk nekā iepriekš – 124,60 eiro par tonnu bez PVN (cena norādīta pie DRN likmes 80,00 eiro par tonnu). Ja mainās DRN likme, mainās arī tarifa apmērs.

Jaunais tarifs attiecas uz Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā radītajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem, kas nonāk poligonā “Getliņi” no Rīgas, kā arī Ādažu, Mārupes, Ķekavas, Ropažu, Ogres, Siguldas (izņemot Krimuldas un Lēdurgas pagastu), Olaines, Salaspils, Saulkrastu novada un no daļas no Bauskas novada administratīvajām teritorijām – Bauskas pilsētas un Brunavas, Ceraukstes, Codes, Dāviņu, Gailīšu, Īslīces, Mežotnes, Vecsaules pagasta.

Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu, mainoties tarifam par sadzīves atkritumu apglabāšanu atkritumu poligonā, atkritumu apsaimniekotājs iekļauj apstiprināto tarifu atkritumu apsaimniekošanas maksā ar tā spēkā stāšanās dienu.

Izmaksas par nešķiroto sadzīves atkritumu un bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanu reģionos sākot no 2022. gada 10. janvāra:
Reģions Izmaksas par sadzīves nešķiroto atkritumu apsaimniekošanu (ar PVN)Izmaksas par BIO atkritumu apsaimniekošanu (ar PVN)
Rīgas Kurzemes rajons23,53 EUR/m320,72 EUR/m3
Rīgas Centra rajona un Rīgas Latgales priekšpilsēta23,24 EUR/m320,40 EUR/m3
Carnikava26,61 EUR/m324,82 EUR/m3
Ikšķile29,58 EUR/m324,82 EUR/m3
Ķekava20,29 EUR/m324,82 EUR/m3
Inčukalns26,31 EUR/m327,71 EUR/m3
Stopiņi25,71 EUR/m323,47 EUR/m3
Jūrmala134,36 EUR/tonnā105,21 EUR/tonnā

Šķirošana kā efektīvākais izmaksu samazināšanas veids

Lielais cenu kāpums aktualizē atkritumu šķirošanas nozīmi. Efektīvākais veids, kā samazināt izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu ikvienam Latvijas iedzīvotājam joprojām ir apdomīgs patēriņš un atkritumu šķirošana. Šķirota stikla, papīra, plastmasas un metāla iepakojumu apsaimniekošana tiek nodrošināta bez maksas, savukārt, bioloģiski noārdāmo atkritumu izvešana par samazinātu maksu, atšķirībā no sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifa. Nešķiroto atkritumu apsaimniekošanas izmaksas ar katru gadu tikai pieaugs. Pie nosacījumiem, ka pārstrādājamie atkritumi tiek šķiroti un atdalīti no pārējā atkritumu apjoma, kopējais ietaupījums mājsaimniecībām var būt līdz pat 75% – 80%. apmērā.

Lai samazinātu arvien pieaugošos maksājumus par atkritumu apsaimniekošanu, “Clean R” saviem klientiem piedāvā uzstādīt savas mājas pagalmos kādu no dalīti vākto atkritumu konteineriem: dzelteno konteineru papīra, plastmasas un metāla iepakojumam, zaļo konteineru stikla iepakojumam, kā arī brūno bio konteineru virtuves un dārza atkritumiem. Lai uzzinātu par labāko risinājumu un iegūtu informāciju par cenām, “Clean R” klienti tiek aicināti sazināties ar uzņēmuma Klientu apkalpošanas centru, rakstot uz [email protected] vai apmeklējot pašapkalpošanās portālu mans.cleanr.lv. Papildus tam, noderīgus paradumu maiņas padomus varat gūt vietnē www.nenoroc.lv un “Clean R” elektroniskajā bukletā “Viegli šķirot pareizi!”, kā arī sociālajos tīklos un uzņēmuma mājaslapā. Ikvienam interesentam “Clean R” regulāri piedāvā arī meistarklases pārdomātas atkritumu šķirošanas veicināšanai. Vairāk informācija pieejama šeit.