Nākamnedēļ Rātslaukumā norisināsies šā gada noslēdzošā šķirošanas meistarklase “Viegli šķirot pareizi!”

19.08.2022

Jau nākamnedēļ, 24. augustā, pulksten 16:00 ikviens rīdzinieks aicināts uz Vecrīgu, Rātslaukumu, kur izzinošās, vērtīgās un arī jautrās noskaņās norisināsies SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) un vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” (Clean R) šīs vasaras noslēdzošā šķirošanas meistarklase “Viegli šķirot pareizi!”. Apmeklētājus sagaida vērtīgi, atraktīvi, ikdienā noderīgi padomi, kā gudri un viegli saudzēt resursus un samazināt ikmēneša rēķinu. Aktīvi piedaloties meistarklasē gan lielie, gan mazie saņems noderīgas un gardas balvas.

“Šampūna pudele ir jāizskalo vai nav? Ko iesākt ar krēma vai zobu pastas tūbiņu? Vai taisnība, ka Rīgā dzeltenajā iepakojuma konteinerā var mest arī sulas, piena vai kefīra tetrapakas? Kas dabai un makam ir draudzīgāk – tērēt ūdeni plastmasas iepakojuma mazgāšanai, lai to šķirotu vai tomēr tā izmešana nešķiroto atkritumu konteinerā?” – šādus un daudzus citus jautājumus rīdzinieki aktīvi taujāšu šķirošanas meistarklasēs, kas kopš 2022. gada aprīļa norisinājušās dažādās Rīgas apkaimēs. Iespēju novērtēt savas zināšanas par atkritumu šķirošanu un klātienē saņemt atbildes uz sev būtiskiem jautājumiem par dažādiem iepakojumu veidiem un to, kurā konteinerā tie izmetami, izmantojuši vairāki simti rīdzinieku. Kamēr pieaugušie lielākoties pauduši pārsteigumu, uzzinot, cik daudz naudas tiek iztērēts tikai tāpēc, ka visi atkritumi tiek izmesti vienā konteinerā nevis šķiroti, mazie meistarklašu dalībnieki aktīvi iesaistījās šķirošanas spēlēs. Kā lieliem, tā maziem meistarklašu dalībniekiem īpašu interesi raisīja iespēja klātienē un darbībā redzēt Latvijā vienīgo atkritumu izvešanas transportlīdzekli, kas konteinerus ne vien iztukšo, bet uzreiz arī izmazgā. Vasara tuvojas noslēgumam un noslēgumam tuvojas arī meistarklašu maratons, kas pēdējo reizi šajā sezonā, 24. augusta pēcpusdienā, ikvienu aicina uz Rīgas Rātslaukumu.

Vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” valdes locekle Linda Rirdance: “Iespēja tikties klātienē, klātienē dzirdēt iedzīvotāju jautājumus un piefiksēt šķirošanas “piņķerīgākos jautājumus”, mums ir iespēja precīzāk izstrādāt arī savus skaidrojošos materiālus. Tālāk tie palīdz arī citiem šķirot pareizāk un atklāt, ka patiesībā šķirošana ātri var kļūt par vieglu un vērtīgu paradumu. Šādā mijiedarbībā, mēs kopīgiem spēkiem varam virzīties uz aizvien labākiem rezultātiem atkritumu šķirošanā un vides saudzēšanā, kas rezultātā nes arī naudas ietaupījumu.

Pieaugoša sadārdzinājuma laikā jautājumus, kā mazināt komunālo pakalpojumu maksu, aizvien vairāk saņem RNP, kas gan ikdienas komunikācijā ar klientiem, gan arī šķirošanas meistarklasēs aizvien uzsver – atkritumu šķirošana ir ātrākais un vieglākais ceļš, kā rēķinus var samazināt.

RNP valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis:Atkritumu šķirošanas potenciāls joprojām netiek izmantots pilnā apjomā. Mūsu uzdevums ir turpināt stāstīt, rādīt un iesaistīt ikvienu, kurš ir gatavs sākt šķirot. Svarīgi ir kopīgi izprast, ka šķirot iespējams nu jau visus atkritumus. Tas, cik labi to darām nosaka to, cik veiksmīgi mums izdodas samazināt savus tēriņus, un kas ne mazāk būtiski – šķirojot mēs varam ne vien samazināt ikmēneša rēķinus, bet arī rūpēties par vidi un piedalīties aprites ekonomikā. Kopā ar Clean R esam organizējuši jau četras šķirošanas meistarklases, un sasniegtie rezultāti pozitīvi pārsteidz – esam gandarīti par plašo apmeklējumu, interesi un iesaisti. Aicinām mūsu klientus pievienoties un būt aktīviem arī šīs vasaras noslēdzošajā meistarklasē!”

Noslēdzošajā meistarklasē piedalīsies arī Rīgas domes pārstāvji, kuri skaidros to, kādēļ kopš šā gada marta pie katras daudzdzīvokļu mājas ar vismaz 5 dzīvokļiem jābūt šķirošanas konteineram, kā arī būs gatavi atbildēt uz rīdziniekiem aktuāliem jautājumiem par atkritumu šķirošanu un pilsētas panākumiem ceļā uz bezatkritumu jeb Zero Waste pilsētas statusu.

“Viegli šķirot pareizi!” ir piecu meistarklašu sērija, kas 24. augustā norisināsies pēdējo reizi 2022. gada vasaras sezonā. Dodoties uz Rātslaukumu, organizatori aicina nekautrēties un no mājām līdzi ņemt arī tos iepakojuma veidus, kas iedzīvotājiem rada mulsumu – meistarklase ir īstā vieta, kur tikt skaidrībā, kā konkrēto atkritumu veidu apsaimniekot videi un makam visdraudzīgāk.

Rātslaukuma meistarklases apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja darbībā redzēt un arī iekāpt Latvijā unikālajā, videi draudzīgajā atkritumu izvedēja mašīnā, kas konteinerus ne tikai iztukšo, bet var uzreiz izmazgāt. Papildu prieku un noskaņojumu radīs gards saldējums, pie kura bez maksas varēs tikt katrs apmeklētājs, kurš piedalīsies meistarklases izzinošo uzdevumu risināšanā.

Rīgas pašvaldība arvien aktīvāk pievēršas šķirošanas veicināšanai pilsētvidē. No šī gada marta atkritumu šķirošana kļuvusi pieejamāka arī daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem, tāpat nesen stājušies spēkā grozījumi Rīgas domes saistošajos noteikumos, kas paredz, ka tagad Rīgā varēsi šķirot vieglo iepakojumu un stikla iepakojumu pie visām tirdzniecības vietām ar platību virs 500 m2, degvielas uzpildes stacijām un pašapkalpošanās automazgātavām!