Atkritumu apsaimniekotāji nodrošina pietiekami plašas iespējas, lai šķirošana kļūtu par ikdienas ieradumu gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem: atsevišķus konteinerus dažādu šķirojamo atkritumu veidiem – stiklam, bioloģiskajiem atkritumiem un vieglā metāla, plastmasas un papīra iepakojumam.
Latvijas valsts vides politika paredz regulāru sadārdzinājumu nešķiroto atkritumu noglabāšanai poligonā kā vienu no veidiem, kā veicināt šķirošanas ieradumu veidošanos sabiedrībā. Tāpēc ir svarīgi sākt šķirošanu uzreiz – pirms atkritumi nonāk poligona noglabāšanas kalnā, katram jāizdara viss iespējamais, lai maksimāli daudz derīgā materiāla atgrieztu apritē, nevis vienkārši noglabātu. Ja visi atkritumi tiek sajaukti kopā, ievērojami samazinās iespēja tos pārstrādāt vai reģenerēt.
Atšķirībā no sadzīves atkritumiem dalīti šķiroto atkritumu konteinerus – stikla, papīra, kartona, plastmasas un vieglā metāla iepakojuma – izved bez maksas. Savukārt, bioloģiski noārdāmo (BIO) atkritumu izvešanas tarifs ir par 40% lētāks nekā sadzīves atkritumu izvešana.
Vissvarīgākais aspekts, kas tieši ietekmē atkritumu izvešanas izmaksas, ir šķirošana – to darot pareizi, var samazināt rēķinu par atkritumu apsaimniekošanu līdz pat 30 % mēnesī!
Efektīvus šķirošanas paradumus var veidot ne tikai mājās, bet arī birojā, ar pavisam vienkāršiem paņēmieniem. Piemēram, tā vietā, lai zem katra darbagalda noliktu papīrgrozu, birojā var ierīkot mazos “šķirošanas punktus” ar atsevišķiem konteineriem papīram, plastmasai, tekstilam, izlietotajām baterijām un virtuvē – arī BIO atkritumiem. “CleanR” klientiem lietotnē “Manai videi” tiek piedāvāti estētiski šķirošanas konteineru risinājumi, ko izmantot birojos. To saturu pēc tam ērti var pārbērt attiecīgajos āra konteineros.
Šādai pieejai ir daudz ieguvumu: uzkopšanas personālam mazāk laika prasīs biroja tīrīšana, samazinās apsaimniekošanas rēķini, tiek veicināta šķirošanas kultūra, bet darbiniekiem – veselīga izkustēšanās.
Lai arī mēdz teikt, ka pareiza atkritumu šķirošana ir māksla, tā nav sarežģīta un to var apgūt ikviens. Galvenais, ko paturēt prātā, – kas vienam atkritumi, tas citam resurss! Bet vislabākie ir tie atkritumi, kurus mēs neradām.
Papīra, plastmasas un vieglā metāla iepakojuma konteiners
Galvenas, kas jāatceras – šajā konteinerā drīkst izmest tikai sausu iepakojumu, bez ēdiena paliekām. Lielu iepakojumu, īpaši kartona kastes, pirms izmešanas jāsaplacina, lai tas aizņem mazāk vietas un konteinerā var satilpināt vairāk iepakojumu. Šis ir tas gadījums, kad vairāk ir labāk.
Šajā konteinerā atkritumus izmet neaizsietā maisā vai izber. Traukus, kuros bijusi pārtika (piemēram, jogurta trauciņi) vai citas vielas (krēms, šampūns, u.tml.), pirms izmešanas viegli jāizskalo.
Stikla iepakojuma konteiners
Galvenie principi, kas jāievēro, šķirojot stikla iepakojumu (pudeles, burkas utt.) – tas var būt sasists, ieplīsis, var būt ar etiķetēm un folijas paliekām, taču tam jābūt tukšam un tīram! Stikla iepakojumus konteinerā jāmet vienus pašus, bez papīra vai plastmasas maisiem.
Stikla iepakojuma konteinerā nedrīkst mest traukus, spoguļus, spuldzes un citus stikla izstrādājumus.
Bioloģiski norādāmo jeb BIO atkritumu konteiners
BIO ir viss, kas paliek pāri pēc gatavošanas vai maltītes, – sausas ēdiena paliekas bez iepakojuma, kā arī zaļie dārza atkritumi, kas efektīvi pārstrādājami biogāzē̄ vai kompostā.
Jāatceras, ka BIO konteinerā nedrīkst mest tējas maisiņus, jebkādus šķidrumus un bioloģiskos higiēnas piederumus, izlietotas papīra salvetes un cigarešu izsmēķus.
Lai iedzīvotāji varētu ērtāk orientēties šķirošanas jautājumos, elektroniskajā bukletā “Viegli šķirot pareizi!” pieejami noderīgi padomi par pareizu šķirošanu. Tāpat plaša informācija un praktiski skaidrojumi pieejami “CleanR” un “Zaļās jostas” vides izglītības digitālajā platformā www.videspratiba.lv.
Jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar “CleanR” klientu servisu, zvanot pa tālruni 67111001 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected].
Super!