CleanR_RNP

Pāris mēnešu laikā teju uz pusi samazinās RNP māju skaits, kurās atkritumus nešķiro

09.03.2022

Pateicoties saskaņotam un mērķētam skaidrojošam darbam, kuru iedzīvotājiem īstenojis māju apsaimniekotājs sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju, kā arī ērtas atkritumu šķirošanas infrastruktūras izveidei, pāris mēnešu laikā panākts, ka vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” apsaimniekotajās zonās Rīgā teju uz pusi samazinās to SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) māju skaits, kurās iedzīvotāji nešķiro nekāda veida atkritumus. Būtiski, ka pāris mēnešu laikā dubultojies to RNP māju skaits, kas šķiro visus iespējamos atkritumu veidus.

Vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” apkopotie dati liecina, ka vēl novembrī 39 % RNP māju “Clean R” zonā nešķiroja nekāda veida atkritumus, savukārt jau šī gada februārī šādu māju skaits sarucis līdz 23 %, un gaidāms, ka tuvākajā laikā nešķirotāju būs vēl mazāk.

Būtiskās izmaiņas iedzīvotāju paradumu maiņā tiek skaidrotas ar izglītojošām aktivitātēm, ko “Clean R” un RNP mērķtiecīgi īstenojis koordinētā sadarbībā.

SIA “Clean R” ilgtspējas projektu vadītāja Liene Rumpane: “Mēs sadarbībā ar RNP skaidrojām, izglītojām un ne vien vērsām iedzīvotāju uzmanību, ka ar šķirošanu ikvienam ir iespēja būtiski samazināt savas izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, bet arī praktiski nodrošinājām iedzīvotājiem visu ērtai šķirošanai nepieciešamo. Daudzdzīvokļu māju pagalmos uzstādījām dzeltenos konteinerus sausā iepakojuma (kartona, plastmasas un metāla) šķirošanai, zaļos konteinerus stikla iepakojumam, kā arī brūnos konteinerus BIO atkritumu šķirošanai, savukārt atsevišķās mājās iedzīvotājiem nodrošinājām arī ērti lietojamus komplektus šķirošanai dzīvoklī. Ne visas mājas bija gatavas uzreiz pieņemt visu, un ne visur šķirošana sākās vienlīdz teicami. Taču jau februārī mūsu apkalpotajās Rīgas zonās bija atlicis vairs tikai 23 % māju, kas nešķiro nekāda veida atkritumus. Zinot, ka tagad — marta sākumā — iedzīvotājui sāk saņemt pirmos rēķinus par atkritumu apsaimniekošanu, kuros atspoguļojas gan ar 2022. gada 1. janvāri palielinātais dabas resursa nodoklis par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, gan arī jaunais poligona “Getliņi” tarifs par nešķirotu sadzīves atkritumu apglabāšanu, kas stājās spēkā šā gada 10. janvārī, gaidām, ka pieprasījums pēc atkritumu šķirošanas iespējām turpinās palielināties.”

Apkopotie dati liecina, ka 2021. gada novembrī nekāda veida atkritumus iedzīvotāji nešķiroja 39 % RNP māju “Clean R” apkalpotajās zonās, savukārt 2022. gada februārī nešķirotāju skaits ir samazinājies par 16 %, un šobrīd vismaz kādu no atkritumu veidiem šķiro 77 % RNP apsaimniekoto māju “Clean R” zonās. Turklāt par 3 % palielinājies to iedzīvotāju skaits, kas šķiro divus atkritumu veidus, bet vienu atkritumu veidu šķiro 27 % namu iedzīvotāju. Savukārt to māju skaits, kas šķiro pilnīgi visus iespējamos atkritumu veidus, sauso iepakojumu (plastmasas, papīra un metāla iepakojums), stikla iepakojumu, kā arī BIO atkritumus, pāris mēnešu laikā ir dubultojies — no 10 % pērnā gada novembrī līdz 21 % šī gada februārī.

Konteksts
Jau ziņots, ka “Clean R” sadarbībā ar RNP turpina sociālo kampaņu “Nenoroc nākotni mēslos!”, kas aicina samazināt atkritumu apjomu un šķirot atkritumus. Kampaņa balstīta unikālā eksperimentā, kurā divu mēnešu garumā tika monitorēts atsevišķu RNP māju sadzīves atkritumu konteineru sastāvs. Eksperimentam tika izvēlētas mājas, kas atkritumus nešķiro.

Eksperiments parādīja, ka neliela 6 dzīvokļu māja, nešķirojot atkritumus, faktiski tiešā veidā izmet atkritumos ap 720 eiro gadā, bet 30 dzīvokļu mājai tie ir jau 3600 eiro gadā. Tā ir nauda, ko iedzīvotāji var viegli ietaupīt, sākot šķirot atkritumus.

Vairāk par kampaņu, eksperimentu un tā rezultātiem skatāms www.nenoroc.lv.