Pēc CleanR iniciatīvas Liepājas ziemas darbu veicēji pirms sezonas pārrunā veidus, kā uzlabot sadarbību cīņā ar sniegu

09.11.2022

Pēc CleanR iniciatīvas pirms aktīvās ziemas darbu sezonas tiekas uzņēmumi, kas Liepājā gādā par pilsētas attīrīšanu no sniega. Tikšanās mērķis ir trijiem ziemas darbu veicējiem rast risinājumus, kā strādāt savstarpējā sinerģijā, izvairoties no situācijām, kad ietvju tīrītājs sabojā nupat veikto ielu braucamās daļas tīrītāja darbu un otrādi. Šādas tikšanās notiks regulāri visus ziemas mēnešus.

Liepājā ir trīs uzņēmumi, kas nodrošina pilsētvides uzkopšanas darbus ziemas periodā — SIA “Tranzīts L”, kas no sniega atbrīvo ietves, autobusu pieturvietas gājēju daļā un publiskos laukumus, uzņēmums “Liepājas tramvajs”, kas gādā par tramvaja sliežu attīrīšanu no sniega, un SIA “CleanR”, kas jau sesto ziemu pēc kārtas gādās par sniega tīrīšanu no Liepājas ielu braucamās daļas.

Tikšanās mērķis pirms aktīvās ziemas darbu sezonas ir rast risinājumus, kā uzņēmumiem, gādājot par savu darbu laicīgu izpildi, strādāt lielākā sinerģijā un sapratnē par kopīgo uzdevumu — attīrīt pilsētas ielas un ietves no sniega —, vienlaikus nebojājot cita jau paveikto darbu. Katrs no uzņēmumiem vēlas, lai sniega tīrīšana būtu efektīva un savlaicīga.

Ir novērots, ka pašvaldībās, kur par visu ielu, ietvju, publisko laukumu un citu teritoriju attīrīšanu no sniega gādā viens uzņēmums, izdodas darbus organizēt tā, lai sētnieks netraucētu mašīnai, kas tīra ielas, un otrādi. Turpretim pašvaldībās, kur viens uzņēmums atbild par ielām, otrs  — par ietvēm, bet trešais par vēl kādu teritoriju, situācija ir komplicētāka — katrs uzņēmums fokusējas uz sava līguma izpildi. Piemēram, ietves tīrītājs neiedziļinās brauktuvju tīrītāja darbā, un tramvaja sliežu tīrītājs visu uzmanību velta sliedēm. Tas mēdz radīt situācijas, kad tikko notīrīta ielas brauktuve tiek piemesta ar sniegu no ietves vai sliedēm. Rodas nevajadzīgi savstarpēji pārmetumi.

CleanR teritoriju uzkopšanas departamenta vadītājs Ģirts Baltrums skaidro, ka tikšanās rosināta, lai Liepājas ziemas uzturētāju vidū vairotu sapratni un sadarbību:Mēs visi strādājam, lai pilsētu attīrītu no sniega un arī sniegotā laikā tā būtu ērta un droša gan gājējiem, gan braucējiem. Tiekamies, lai savā starpā kāpinātu izpratni viens par otra darba specifiku, vairotu sapratni un pārrunātu veidus, kā varam kļūt efektīvāki. Apzināmies, ka brīdī, kad darbi ritēs ļoti intensīvi , kad, cenšoties izdarīt labāk, katram no mums tomēr var gadīties sabojāt otra uzņēmuma nupat paveikto darbu. Taču tas, ka pie viena galda esam vienojušies par būtiskāko, ir vērtība. Dalāmies arī ar praktiskiem priekšlikumiem, kā uzlabot darba organizāciju, lai izvairītos no situācijām, kad uz tikko notīrītas ielas tiek uzmests sniegs no ietves un otrādi. Novērtējam pārējo Liepājas ziemas darbos iesaistīto uzņēmumu atsaucību un vēlmi meklēt saskaņotāka darba organizācijas iespējas.

Tikšanās laikā no CleanR puses tika piedāvāti vairāki priekšlikumi efektīvākai sadarbībai. Piemēram, ir gūta vienošanās, ka vietās, kur sliežu ceļi ir blakus braucamai daļai, darbi tiks veikti saskaņoti un ievērojot samazinātu braukšanas ātrumu. Līdzīgi kā ātruma ierobežojums 30 km/h ir noteikts autotransportam, kas tīra ielas, sliežu posmos, kas ir tuvu ielu brauktuvei, lēnāk pārvietosies arī tramvajs.

Starp priekšlikumiem izskanēja, ka būtu lietderīgi arī vienoties par to, ka vietās, kur tas iespējams, sniegs no ietvēm un sliedēm tiek novietots zaļajās teritorijās, kur sniega vaļņi netraucē nedz braucējiem, nedz gājējiem, nedz arī apstādījumiem.

Ielu braucamās daļas tīrīšana parasti notiek ar divām tehnikas vienībām — smago auto ar šķūri un kaisītāju, kas nošķūrē sniegu uz ielas malu gar ietvi, un traktortehnikas vienību, kas seko aiz lielās mašīnas un sakopj pieturvietas, autostāvvietas un līdzīgas “kabatas” uz ceļa, kur pēc šķūres veidojas sniega vaļņi. Būtu vērtīgi, ka sētnieki, kas tīra ietves un pieturvietas, sniegu no ietves mestu nevis uz ceļa, kas ir ērtāk, bet pārvirzītu uz sniega valni dažus metrus nostāk no pieturas vai stāvvietas, kur sniegs nevienam netraucētu un nepasliktinātu arī notīrītās brauktuves kvalitāti.

Liepājas komunālās pārvaldes vadītājs Jānis Neimanis iniciatīvu visiem ziemas darbu veicējiem satikties un vienoties par veidiem, kā uzlabot sadarbību, novērtē atzinīgi: Laikā, kad ir intensīva snigšana, savstarpēji koordinēta rīcība un cieņpilna attieksme vienam pret otra darbu ir īpaši nozīmīga. Ticu un ceru , ka Liepājā šajā ziemā spēsim labāk sadarboties un iedzīvotāji no tā tikai iegūs.

Tikšanās laikā ar pašvaldību papildus pārrunātas arī strukturālas pārmaiņas, kas 2022. gadā tiek ieviestas uzņēmumā CleanR. Proti, lai skaidrāk iezīmētu sniegto pakalpojumu virzienus, attīstītu plašo vides pakalpojumu klāstu, nodrošinātu straujāku biznesa virzienu attīstības dinamiku un sniegto pakalpojumu kvalitāti, jau 2021. gadā no SIA “CleanR” tika nodalītas telpu uzkopšanas funkcijas atsevišķā uzņēmumā — SIA “Vizii”. Turpinot kāpināt efektivitāti un uzlabojot korporatīvo pārvaldību, 2022. gadā atsevišķā uzņēmumā tiek izdalīti arī pilsētvides uzturēšanas pakalpojumi, kurus, sākot ar 2023. gada janvāri, nodrošinās jaundibinātais uzņēmums SIA “Vizii Urban”. Ģirts Baltrums ir jaundibinātā uzņēmuma SIA “Vizii Urban” valdes loceklis. Tiekoties viņš apliecināja, ka uzņēmums ir līgumattiecību un darbu pārņēmējs arī ielu uzturēšanas darbos ziemā Liepājā.