pazemes konteineri

Rīgā sāk ieviest mūsdienīgu atkritumu savākšanas infrastruktūru — Centrāltirgū uzstādīti pirmie pazemes konteineri

25.05.2022

Trešdien, 25. maijā, vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” un SIA “Rīgas Centrāltirgus” atklāja pirmos pazemes konteinerus galvaspilsētā. Pazemes konteineri ir funkcionāls un mūsdienīgs atkritumu apsaimniekošanas risinājums pilsētu infrastruktūrā. Jaunatklātie pazemes konteineri atrodas Rīgas Centrāltirgus slēgtajā teritorijā pie ēkas Maskavas ielā 1.

Rīgā pirmie pazemes atkritumu konteineri izbūvēti pēc SIA “Clean R” iniciatīvas, uzņēmumam sedzot arī visas infrastruktūras izveides izmaksas.

Agra Languša, SIA “Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētāja: “Esam patiesi gandarīti par īstenoto projektu un lepni, ka Rīgas Centrāltirgus, kas ir viena no pilsētas vizītkartēm, kļūst arī par mūsdienīgas atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūras paraugu galvaspilsētā, tādējādi veicinot ilgtspējību un zaļo domāšanu arī savu tirgotāju vidū. Līdz ar būtiski ietilpīgāku pazemes konteineru uzstādīšanu esam varējuši no virszemes aizvākt 21 konteineru. Vienlaikus ar jaunās infrastruktūras uzstādīšanu vēl būtiskāku uzmanību pievērsīsim šķirošanai — ticu, ka pakāpeniski mums izdosies nonākt līdz retākai atkritumu izvešanai un, iespējams, finansiālam ietaupījumam.”

Atklājot pirmos pazemes konteinerus Rīgā, “Clean R” paziņo, ka jau notiek darbs pie nākamo izbūves.

Guntars Levics, SIA “Clean R” valdes loceklis: “Tirgus ir pirmā adrese Rīgā, bet jau strādājam pie nākamajām un līdz 2025. gada nogalei plānojam uz pazemi novirzīt konteinerus vēl vismaz 150 adresēs Rīgā. Pazemes konteineru izbūve ir risinājums, kā pagalmā iegūt papildu vietu, tādēļ šo iespēju īpaši aicinām izvēlēties daudzdzīvokļu namiem. Būtiski, ka šajā gadā namu apsaimniekotājiem esam apņēmušies sniegt arī praktisku atbalstu konteineru izbūvē un drīzumā aizvien vairāk būs pagalmu, kuros redzēsim mūsdienu prasībām atbilstošu atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru. Tiem pirmajiem 10 klientiem, kas pieteiksies un parakstīs līgumu par pazemes konteineru uzstādīšanu mūsu apsaimniekotajās zonās Rīgā, segsim visas būvniecības izmaksas.”

Ieguvumus, ko pilsētas infrastruktūrai sniedz konteineru novirzīšana uz pazemi, akcentē arī Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas Atkritumu samazināšanas un apsaimniekošanas darba grupas vadītāja, Rīgas domes deputāte Mairita Lūse: “Šāda moderna infrastruktūra padara atkritumu apsaimniekošanu iederīgāku pilsētvidē, un sniedz iespēju mums visiem labāk izmantot publisko telpu vietās, kur ir lielas atkritumu plūsmas. Tas gan atvieglo atkritumu apsaimniekošanu, gan padara pilsētu skaistāku, tāpēc turpināsim darbu, lai arī citviet Rīgā varētu izveidot šādus risinājumus.”

Rīgas Centrāltirgū kopumā izbūvēti 8 pazemes konteineri, katrs ar 3 kubikmetru ietilpību. Lielākas ietilpības pazemes konteineri palīdz tirgum atbrīvot teritoriju no 21 līdzšinējā atkritumu konteinera, vienlaikus nodrošinot iespēju samazināt noslodzi pilsētas satiksmes infrastruktūrai un dodot iespēju uzlaboties arī gaisa kvalitātes rādītājiem. Mazināts ir arī risks, ka atvērtu konteineru vāku dēļ atkritumus iznēsās vējš vai putni.

Rīgā pirmo pazemes atkritumu konteineru projektēšanu un izbūvi īstenoja SIA “Build-Invest Latvia”, kas specializējusies ēku renovācijā, komerciālo telpu un infrastruktūras objektu projektu izstrādē un izbūvē.

“Clean R” ir vides pakalpojumu nozares līderis Latvijā ar vairāk nekā 600 darbiniekiem, plašāko reģionā pieejamo vides pakalpojumu klāstu, nodrošinot gandrīz 40 pakalpojumu veidus galvenajās pamatdarbības jomās: atkritumu apsaimniekošana, privāto un publisko īpašumu uzturēšana, tostarp ēkām piegulošo teritoriju uzkopšana, labiekārtošana, kā arī ceļu un koplietošanas teritoriju tīrīšana. Pakalpojumu nodrošināšanai “Clean R” fokusējas uz modernu tehnoloģiju un inovatīvu risinājumu ieviešanu, ko novērtē jau vairāk nekā 50 000 klientu visā Latvijā. SIA “Clean R” ir Ilgtspējas indeksa Zelta kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei.