Clean R šķirošanas meistarklase Rīgā

Simtiem rīdzinieku šovasar kļuvuši gudrāki atkritumu šķirotāji

02.09.2022

Visas vasaras garumā Rīgā norisinājās meistarklases — “Viegli šķirot pareizi!” —, kurās vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” un SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” ar aizraujošām un interaktīvām nodarbēm kā lieliem, tā maziem atklāja vieglas atkritumu šķirošanas knifus, sniedza atbildes uz iedzīvotāju āķīgajiem jautājumiem un pierādīja, ka atkritumu šķirošana var būt pavisam vienkārša. Piecās meistarklasēs, kas visu vasaru risinājās dažādās Rīgas apkaimēs, piedalījās simtiem rīdzinieku, kas tagad var atzīt — šķirošanā neskaidrais tagad ir saprotams un esmu kļuvis zinošāks.

Pēdējo gadu laikā iedzīvotāju interese par videi draudzīgu dzīvesveidu un atkritumu šķirošanu ir pieaugusi. Iepakojumu veidu ir tik daudz, ka brīžam var samulsināt pat pieredzējušu atkritumu šķirotāju, tādēļ Clean R un “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) radīja iespēju katram iedzīvotājam iesaistīties interaktīvās šķirošanas aktivitātēs, lai atsvaidzinātu jau esošās un gūtu jaunas zināšanas par atkritumu šķirošanu. Kopš aprīļa beigām rīdzinieki tika aicināti pievienoties šķirošanas meistarklasēm Maskavas priekšpilsētā, Bolderājā, Pļavniekos, Ziedoņdārzā un Vecrīgā. Galvenais projekta mērķis bija izglītot Rīgas iedzīvotājus un atgādināt par to, ka, šķirojot atkritumus, ikviens var samazināt savus izdevumus par komunālajiem pakalpojumiem, un ar praktiskām nodarbēm parādīt — viegli šķirot pareizi!

Organizatori meistarklašu apmeklētājus īpaši uzteic par nebaidīšanos jautāt par neskaidro, lai kāpinātu savas šķirošanas prasmes.

Vannas mazgājamā līdzekļa pudele ir jāizskalo vai nav? Ko iesākt ar burbuļplēvi un putuplastu? Kas ir tetrapakas un kurā konteinerā tās ir jāizmet? Kas dabai un makam ir draudzīgāk — tērēt ūdeni plastmasas iepakojuma mazgāšanai, lai to šķirotu, vai tomēr tā izmešana nešķiroto sadzīves atkritumu konteinerā? Uz šādiem un daudz citiem rīdzinieku jautājumiem aktīvi sniedza atbildes vides pakalpojumu uzņēmums Clean R šķirošanas eksperti.

Vides pakalpojumu uzņēmuma Clean R valdes locekle Linda Rirdance: Ar prieku par iedzīvotāju interesi Rīgas vasaras meistarklašu maratons ir noslēdzies. Aizvadītajās piecās meistarklasēs kopā ar “Rīgas namu pārvaldnieku” noskaidrojām, ka rīdzinieki ir zinātkāri un kompetenti atkritumu šķirotāji. Šāda sasaiste ar iedzīvotājiem klātienē īpaši noder, lai sadzirdētu arī tos iedzīvotāju jautājumus, kas visbiežāk rada neizpratni. Tagad apkopojam idejas, gatavojoties nākamajām meistarklasēm, un iedzīvotāju jautājumus liksim lietā, arī izstrādājot jaunus materiālus par šķirošanu. Paldies ikvienam interesantam, kurš klausījās, jautāja un iesaistījās, lai kopā ar mums nonāktu pie atziņas — viegli ir šķirot pareizi!

Pasākuma nozīmīgumu iedzīvotāju izpratnes kāpināšanai par atkritumu šķirošanu kā efektīvu veidu savu komunālo maksājumu samazināšanai akcentē arī RNP valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis: “No vairākām šķirošanai veltītām kampaņām, ko esam realizējuši līdz šim, šī bija viena no aizraujošākajām, kas piesaistīja daudz interesentu visā Rīgā. Paldies mūsu sadarbības partnerim Clean R un mūsu klientiem par iesaistīšanos un interesi. Kopā mēs varam arvien veiksmīgāk īstenot šķirošanu savās mājās un, kas vēl svarīgāk, ietaupīt naudu, jo šķiroto atkritumu apsaimniekošana klientiem ir bez maksas vai par būtiski mazāku maksu nekā, piemēram, nešķiroto. Jau plānojam nākamās aktivitātes, kas vēl plašāk skaidros šķirošanas principus un būtiskākos ieguvumus.

Nepieciešamība izglītot iedzīvotājus par atkritumu šķirošanu kļuva īpaši aktuāla pēc tam, kad šī gada martā Rīgā tika veiktas izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas saistošajos noteikumos. Tie nosaka, ka atkritumu šķirošanas iespējām jābūt nodrošinātām pie katras daudzdzīvokļu mājās Rīgā, kurā ir vismaz pieci dzīvokļi. Šie noteikumi palielināja atkritumu šķirotāju skaitu, padarot šķirošanu par ikdienas nosacījumu tūkstošiem Rīgas mājsaimniecību. Arī meistarklasēs atklājās, ka daudzas ģimenes atkritumus sākušas šķirot tikai nesen, tādēļ ikviena aktivitāte, kas palīdz izprast šķirošanu, ir ļoti nozīmīga.

Meistarklasēs rīdzinieki novērtēja arī iespēju darbībā redzēt un iekāpt Latvijai unikālajā, videi draudzīgajā atkritumu izvedēja mašīnā, kas konteinerus ne tikai iztukšo, bet var uzreiz pāris sekundēs izmazgāt. Iecerēts, ka aktivitātes iedzīvotāju šķirošanas paradumu uzlabošanai Clean R un RNP īstenos arī turpmāk.