Ar mērķi attīstīt aprites ekonomiku, samazināt radīto būvniecības atkritumu apjomu un nodrošināt to atkārtotu izmantošanu atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” trešdien, 4. oktobrī, atklāja Latvijā pirmo būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punktu, informē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs.
No 4. oktobra būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punkts pieejams ikvienam iedzīvotājam. Tajā var bez maksas nodot, paņemt vai apmainīt atkārtotai lietošanai derīgus:
Tāpat apmaiņas punktā noteiktas kvalitātes būvgružus var iemainīt pret grunti vai šķembām, kas iegūtas otrreizējā pārstrādē.
Jaunais apmaiņas punkts ir integrēts būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrā “Nomales”, Brīvnieku ielā 11, Stopiņu novadā. Tā atklāšanas pasākumā, klātesot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, “Rīgas Enerģētikas aģentūras”, “Zero Waste Latvija” pārstāvjiem un citiem viesiem, tika nodoti jau pirmie būvniecības materiāli – krāsas, eļļas, otas, tapetes, elektrotehnika u.c.
Būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punkts tapis, pateicoties “LIFE Waste to Resourses IP” projektam, kas Latvijā tik plašā mērogā tiek realizēts pirmo reizi.
“Ņemot vērā, ka iedzīvotāji no būvgružiem vai pāri palikušajiem būvniecības materiāliem nereti atbrīvojas, tos izmetot sadzīves atkritumu konteinerā vai atstājot blakus konteineram, ko darīt nedrīkst, ir svarīgi arvien vairāk aktualizēt lietu mūža pagarināšanu un ilgāku izmantošanu. Būvgružu apjoms Latvijā ik gadu veido vairākus tūkstošus tonnu, bet svarīgs ir jautājums – ko mēs ar tiem darām tālāk? Loģisks un racionāls solis būtu tos izmantot maksimāli efektīvi, lai pāri paliek tikai tas, ko tiešām nevar izmantot sākotnējiem mērķiem vai nodot otrreizējai pārstrādei. Tādējādi tiks samazināti resursi, ko ņemam no dabas jaunu materiālu ražošanai,” norādīja VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere. VARAM ir “LIFE Waste to Resourses IP” projekta vadošā partnere Latvijā.
“CleanR” un pētījumu centra “SKDS” veiktajā aptaujā par būvgružu apsaimniekošanu Latvijā 29% iedzīvotāju atzina, ka starp izmestajiem būvniecības atkritumiem varēja būt arī kas citiem noderīgs. Savukārt 58% respondentu norādīja, ka būvniecībā labprāt izmantotu pārstrādātus būvgružus.
“Izveidojot apmaiņas punktu, mēs dodam iespēju “Nomalēs” pāršķirotajiem būvgružiem kļūt par vērtīgu izejvielu vai būvniecības materiālu. Ne velti ir teiciens: “Kas vienam atkritumi, citam – resurss.” Šīs vietas apmeklētāji varēs uzskatāmi redzēt, kā atkritumi pārtop tālāk izmantojamos resursos, un tā būs pirmā platforma Latvijā, kur abas puses – atkritumu radītājs un šo resursu potenciālais izmantotājs – varēs satikties un veikt lietu apmaiņu,” teica Stankevičs.
Viņš arī piebilda, ka daudzas no apmaiņas punktā nododamajām lietām klasificējas kā bīstamie atkritumi, piemēram, krāsas, eļļas, lakas, elektrotehnika u.c., ko nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteinerā. Nododot šīs lietas apmaiņas punktā, iedzīvotāji ne tikai attīrīs savu māju no bīstamiem atkritumiem, kas tikai aizņem vietu un no kuriem atbrīvoties ir sarežģītāk, bet arī sniegs iespēju dažādus materiālus un preces pēc iespējas vairāk atgriezt ekonomikā, lai tos var izmantot atkal vai lai tos izmanto kāds cits, ja pašam tie vairs nav nepieciešami.
Lai veicinātu apmaiņas punktā nodoto lietu apriti un lai iedzīvotājiem būtu ērtāk saņemt tajā esošos materiālus, 1. novembrī “Zero Waste Latvija”, kas ir “LIFE Waste to Resourses IP” projekta un “CleanR” sadarbības partneris, ieviesīs digitālu platformu www.lietovelreiz.lv, kur vienuviet būs apkopota informācija par visiem apmaiņas punktā atstātajiem un iedzīvotājiem pieejamajiem materiāliem.
“Šī platforma palīdzēs veicināt lietu apriti un iedzīvotāju paradumu maiņu aprites ekonomikas virzienā. Būvmateriālu apmaiņas punkta uzskaites sistēma būs sinhronizēta ar šo platformu, tāpēc tajā būs aktuālā informācija par materiālu krājumiem. Tādejādi iedzīvotāji pirms došanās uz “Nomalēm” varēs uzzināt, vai tur konkrētajā brīdī atrodas kas viņiem nepieciešams. Tuvāko gadu laikā platformā publicēto lietu klāstam pievienosies arī citu projekta partneru sagatavotās lietas atkārtotai izmantošanai, kā arī informācija par remonta darbnīcām, nomas punktiem, brīvbodēm un citiem aprites ekonomikas servisiem,” pastāstīja “Zero Waste Latvija” pārstāve Evija Ozola-Ozoliņa.
Savukārt Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas Enerģētikas aģentūra” direktors Jānis Ikaunieks apmaiņas punkta atklāšanas pasākumā norādīja, ka viens no aģentūras fokusiem ir aprites ekonomikas veicināšana Rīgā, tāpēc ir svarīgi veidot materiālu apmaiņas punktus, attīstīt dalīšanās ekonomiku un piedāvāt lietu labošanas iespējas.
“Aprites ekonomikas pamatprincipi paredz dažādu materiālu un produktu koplietošanu, atkārtotu izmantošanu, remontu un atjaunošanu, tādējādi pagarinot to dzīves un aprites ciklu. Būtiski ir arī tas, ka aprites ekonomika tiecas pēc iespējas saglabāt un paaugstināt resursu vērtību visā dzīves ciklā – apmaiņas punkts palīdz to īstenot, neļaujot materiāliem nonākt atkritumos vai pārstrādē. Pašvaldībā ilgtspējīga atkritumu apsaimniekošana ir būtiska, tāpēc liels prieks par šādu materiālu apmaiņas punktu veidošanos,” teica Ikaunieks.
Šķirošanas laukumus “Nomales”, tai skaitā arī būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punkts, būs atvērts:
Visiem nododamajiem materiāliem jābūt bez defektiem, pilnā komplektācijā un gataviem tālākai izmantošanai.
LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.
Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.v
Super!