AKTUĀLI

1. martā Jūrmalā uzsāk svērt atkritumus

28.02.2018

No 1. marta Jūrmalas pilsētā sāk darboties jauna pieeja sadzīves atkritumu apsaimniekošanā – atkritumu konteineri pirms savākšanas izvešanai turpmāk tiks svērti un jūrmalnieki – gan privātmāju, gan daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji –, kā arī uzņēmumi un iestādes norēķināsies par izvesto atkritumu svaru, nevis tilpumu.

Jaunās sistēmas mērķis ir samazināt atkritumu poligonos apglabājamo atkritumu daudzumu. Tas tiks panākts, rosinot iedzīvotājus aktīvāk šķirot atkritumus. Šāda pieeja bija noteikta Jūrmalas pilsētas domes izsludinātajā atkritumu apsaimniekošanas iepirkumu konkursā, kurā uzvarēja vides pakalpojumu uzņēmums "Clean R”.

"Ikvienam jūrmalniekam ir iespēja samazināt paša radīto atkritumu svaru, tos šķirojot. Tas  ir vienkārši un neprasa daudz laika. Piemēram, atsevišķi savācot stikla burkas un pudeles un nogādājot tās tuvākajā dalīto atkritumu punktā. Tāpat var rīkoties arī ar citiem otrreizējai pārstrādei derīgo materiālu veidiem – papīru un kartonu, metālu, plastmasas iepakojumu. Būtiski ir arī rūpēties, lai sadzīves atkritumu konteinerā nenonāk dārza atkritumi, būvgruži, dažādi tilpumi ar šķidrumu, kuri ir smagi un kurus sadzīves atkritumos tāpat nedrīkst mest," uzsver "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics.

Iedzīvotāju ērtībai Jūrmalā šobrīd ir pieejami 134 atkritumu šķirošanas punkti, kuros ikviens Jūrmalas iedzīvotājs bez maksas var atbrīvoties no papīra, plastmasas un stikla atkritumiem. Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, savstarpēji vienojoties, var vērsties pie sava namu apsaimniekotāja ar lūgumu izvietot šķiroto atkritumu konteinerus pie mājas. 

Atkritumu svēršana notiks, izmantojot atkritumu mašīnā iebūvētus svarus: paceļot  pilno konteineru, tas tiks automātiski nosvērts īsi pirms atkritumu izgāšanas. Pēc satura izbēršanas tukšais konteiners tiks atkārtoti nosvērts un svaru starpība tiks fiksēta sistēmā. Par nosvērtajiem atkritumiem klientam būs jāmaksā, saņemot nākamo rēķinu.

Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifs no 1. marta Jūrmalā mainīsies no tilpuma uz svaru. Turpmāk 1 tonnas atkritumu izvešana izmaksās 102,06 EUR (ieskaitot PVN). "Clean R" sistēmas testēšanas laikā ir veicis aprēķinus par pakalpojuma izmaksu izmaiņām. Tie liecina, ka iedzīvotāju tēriņi, mainoties sistēmai, būtiski nemainās. Iedzīvotājiem ir jāņem vērā: ja līdz šim maksa par katru izvešanas reizi bija vienāda, tad turpmāk tā svārstīsies atkarībā no konteinera svara katrā izvešanas reizē.

Uzsākot svērt atkritumus, aktuāls var kļūt jautājums par cīņu ar svešajiem piesārņotājiem – cilvēkiem, kuri mēdz izmest atkritums svešos konteineros. "Clean R" piedāvā  gan praktiskus padomus, gan tehniskus risinājumus, kas palīdzēs daudzdzīvokļu namos un privātmājās dzīvojošajiem Jūrmalas iedzīvotājiem pasargāt konteinerus no negodprātīgiem iedzīvotājiem. 

Jautājumu un neskaidrību gadījumā "Clean R" aicina Jūrmalas iedzīvotājus sazināties ar uzņēmuma Klientu centru, zvanot pa tālr.: 67111001 vai sūtot e-pastu: kc@cleanr.lv