AKTUĀLI

Nams Ikšķilē pieņēmis izaicinājumu kļūt par atkritumu šķirošanas paraugmāju

10.11.2017

Lai apliecinātu savu apņemšanos dzīvot videi draudzīgāk un vienlaikus samazinātu atkritumu apsaimniekošanas rēķinus, trešdien, 8. novembrī daudzdzīvokļu nama Rīgas ielā 2, Ikšķilē, iedzīvotāji pieņēma izaicinājumu savu namu padarīt par atkritumu šķirošanas paraugmāju.

Projektu organizē atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Clean R”, un tā ietvaros paraugmājas iedzīvotāji apņēmušies vismaz trīs mēnešus šķirot sadzīves atkritumus. Šis ir jau trešais “Clean R” īstenotais atkritumu šķirošanas paraugmājas eksperiments - pirmie bija Rīgā un Liepājā.

“Ar atkritumu šķirošanas paraugmājām mēs vēlamies parādīt plašākai Latvijas sabiedrībai, ka atkritumu šķirošana ir pa spēkam ikvienam. Šķirojot atkritumus, nodrošinām to ātrāku atgriešanos ekonomiskajā apritē un vienlaikus saudzējam dabas resursus, rūpējoties par tīru apkārtējo vidi. Iepriekšējie šķirošanas eksperimenti ir apliecinājuši lielu iedzīvotāju interesi un uzrādījuši labus rezultātus, tāpēc ticam, ka arī Ikšķiles projekts būs veiksmīgs un rosinās arvien lielāku iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā. Turklāt tas nesīs arī praktisku labumu, jo pareiza atkritumu šķirošana ir veids, kā būtiski samazināt ikdienas izdevumus - par sašķirotu  atkritumu izvešanu nav jāmaksā,” pasākuma laikā atzina “Clean R” izpilddirektors Valerijs Stankevičs.

Ikšķiles paraugmājas atklāšanā piedalījās arī Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Juris Saratovs, uzsverot šī projekta nozīmīgumu Ikšķiles kā videi draudzīgas un sociāli atbildīgas pašvaldības tēla nostiprināšanā un norādot, ka Ikšķiles iedzīvotāji nebūt nav iesācēji atkritumu šķirošanā - arī šīs mājas iemītnieki to dara jau vairākus gadus. Viņš izteica gandarījumu, ka, neskatoties uz to, ka paraugmājā šķirošana jau notiek, tās iedzīvotāji vienalga atrod iespējas uzlabot jau esošo pieredzi šķirošanā un tiekties pēc vēl labākiem rezultātiem. Tāpat viņš pauda prieku par to, ka uz eksperimenta atklāšanu ir sanākuši arī daudzi bērni, kas jau no mazām dienām būs pieraduši pie atkritumu šķirošanas un viņiem tā, visticamāk, arī nākotnē būs pašsaprotama lieta.

Pasākuma laikā mājas iedzīvotāji tika iepazīstināti ar projekta mērķi un sasniedzamajiem rezultātiem - panākt nešķiroto sadzīves atkritumu apjoma samazinājumu vismaz par 10%, kā arī viņiem tika skaidrota un praktiski demonstrēta pareiza atkritumu šķirošana.

Eksperimenta laikā pastāvīgi tiks veikta savākto dalīto atkritumu uzskaite, bet pēc tā “Clean R” izvērtēs šī eksperimenta ietekmi uz kopējo namā radīto sadzīves atkritumu izmaiņām. 
Projekta noslēgumā “Clean R” paraugmājas iedzīvotāji tiks nodrošināti ar vērtīgu un noderīgu balvu, kas papildinās ēkas izskatu.

“Clean R” un Ikšķiles novada pašvaldība pagājušā gada decembrī noslēdza sadarbības līgumu uz turpmākajiem septiņiem gadiem, un tā ietvaros ir paredzēti vairāki kopīgi projekti, kas vērsti uz nešķiroto sadzīves atkritumu īpatsvara samazināšanu.