AKTUĀLI

No nākamā gada marta sadzīves atkritumi Jūrmalā tiks svērti

09.08.2017

Jūrmala būs pirmā pilsēta Latvijā, kurā tiks ieviesta konceptuāli jauna pieeja atkritumu apsaimniekošanā – no 2018. gada marta jūrmalniekiem būs iespēja ietaupīt un norēķināties par atkritumu izvešanu pēc to faktiskā svara nevis apjoma, kā līdz šim. Šāda sistēma motivēs jūrmalniekus aktīvāk šķirot atkritumus, jo par to izvešanu būs jāmaksā atbilstoši svaram, nevis apjomam. 
Atkritumu svēršana notiks ar atkritumu mašīnā iebūvētu svaru palīdzību – paceļot konteineru, tas tiks nosvērts. Konteinerā iebūvētais čips - maza mikroshēma - palīdzēs īpašai nolasīšanas sistēmai pārliecināties, ka konteiners tiešām pieder klientam. Īsi pirms atkritumu izgāšanas pilnais konteiners tiks automātiski nosvērts. Pēc satura izbēršanas tiek vēlreiz nosvērts tukšais konteiners. Svaru starpība automātiski tiek fiksēta – par nosvērtajiem atkritumiem klientam būs jāmaksā nākamajā rēķina izrakstīšanas reizē. Clean R ir veicis sistēmas testus – svēršanas rezultāts ir atbilstošs reālajam svaram. Jāpiebilst, ka svaru sistēmas ir verificētas Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.


Konteineru čipošana ir sākusies
Šobrīd ir sācies Jūrmalas iedzīvotāju konteineru čipošanas process. Par to, kad notiks konteinera aprīkošana ar čipu, Clean R katru iedzīvotāju ar īsziņu un e-pastu starpniecību informēs individuāli. Aprīkoti tiks lietošanā esošie konteineri un vienīgais, kas iedzīvotājiem ir jādara – jānodrošina Clean R darbiniekiem iespēja piekļūt konteineram.
Jāpiebilst, ka čips darbojas pēc radiofrekvences identifikācijas jeb RFID tehnoloģijas - tas darbojas no nolasītāja, kas uzstādīts uz atkritumu vedēja automašīnas, izstarotās enerģijas. Katrā čipā ir ieprogrammēts unikāls, neatkārtojams koda numurs, kuru nav iespējams viltot vai dzēst. Ņemot vērā, ka čips darbojas no nolasītāja izstarotās enerģijas, tajā nav barošanas elementu un ierīce var darboties neierobežotu laika periodu. Jūrmalas iedzīvotāji varēs lietot savus konteinerus tāpat kā līdz šim - vienīgais, kas mainīsies - konteineri tiks aprīkoti ar čipiem. Šī ierīce ir cilvēkiem un dabai pilnīgi droša, tā nerada nekādu starojumu vai skaņu, tāpat ierīce nefiksē, nemonitorē klientu paradumus un neveic nekādus ierakstus. 


Šķirot kļūs izdevīgāk
Galvenais ieguvums, ieviešot jauno sistēmu ir tas, ka turpmāk iedzīvotāji maksās par atkritumiem pēc svara - jo vairāk un smagāki būs atkritumi, jo dārgāk būs jāmaksā. Ikvienam jūrmalniekam ir iespēja samazināt atkritumu svaru, tos šķirojot. Piemēram, savācot stikla burkas un pudeles atsevišķi un nogādājot to šķiroto atkritumu laukumā. Tāpat arī ar citiem šķiroto materiālu veidiem – papīru un kartonu, plastmasas iepakojumu. Šķirojot atkritumus, nav sagaidāms, ka līdz ar jaunās sistēmas ieviešanu, atkritumu izvešana kļūs dārgāka. Ja sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerā netiek mesti neatbilstoši atkritumi, piemēram, būvgruži, zaļie atkritumi (zari, nopļautā zāle u.c. bioloģiskie atkritumi), dažāda veida tilpumi ar šķidrumu, tad nav pamata bažām, ka par atkritumu izvešanu būs jāmaksā dārgāk.
Atkritumu svēršana ir relatīvi jauna metode, kuru tikai tagad sāk pakāpeniski ieviest Eiropā un pasaulē. Piemēram, Skandināvijā. Sistēma ir īpaši izdevīga tiem, kas atkritumus arī rūpīgi šķiro. Līdz ar atkritumu svēršanu, Jūrmalā aktuālāks kļūst jautājums par cīņu ar svešajiem piesārņotājiem – cilvēkiem, kas mēdz izmest savus atkritumus svešos konteineros. Viens no veidiem, kā daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem pasargāt konteineru no svešiem piesārņotājiem, ir aprīkot to ar atslēgu vai iekārtot tam atbilstošu slēdzamu novietni. Jebkurā gadījumā, daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem ir jābūt aktīvākiem - redzot, ka pie mājas esošā konteinera piebrauc svešinieki ar auto un met tajos atkritumos, ziņot par to pašvaldības policijai.