“Clean R” skaidro, ko iesākt ar sagrābtām lapām, nokaltušiem ziediem un citiem dārza atkritumiem, sakopjot teritoriju pirms ziemas

Rudens ir darba pilns laiks ne tikai sētniekiem, bet ikvienam iedzīvotājam, kurš pirms ziemas atnākšanas vēlas sakopt savu pagalmu, mazdārziņu vai apkaimes teritoriju. Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” atgādina, ka lapas, zarus, nopļauto zāli un līdzīgus “zaļos” atkritumus nav vēlams mest kopējos sadzīves atkritumu konteineros – daudz vērtīgāk tos ir uzkrāt un apsaimniekot atsevišķi, dodot iespēju bioloģiskajiem atkritumiem pārtapt vērtīgā kompostā vai biogāzē elektrības ražošanai. Lai iedzīvotājiem atvieglotu lapu vākšanu un nodošanu tālākai pārstrādei, “Clean R” piedāvā vairākus risinājumus, kā vispareizāk un videi draudzīgāk uzkrāt un apsaimniekot koku lapas, ja pašam savā īpašumā tās kompostēt nav iespējams.

Gādājot par sagrābto lapu un citu dārza atkritumu tālāku pareizu apsaimniekošanu, pirmais un būtiskākais faktors ir bioloģiski noārdāmo jeb BIO atkritumu apjoms. Ņemot vērā BIO atkritumu apjomu, kāds tiek plānots pēc lapu grābšanas, nokaltušo vasaras stādu novākšanas, koku zarošanas un līdzīgiem rudens sezonas noslēguma darbiem, iedzīvotāji un māju apsaimniekotāji var izvēlēties sev piemērotāko lapu savākšanas veidu. Piemēram, ja sagrābto lapu apjoms ir neliels, ērtākais risinājums varētu būt BIO maisi vai BIO konteineru uzstādīšana. Savukārt, ja uzkopjamā teritorija ir plaša un ar bagātīgiem koku un krūmu stādījumiem, ērtāks risinājums varētu būt speciāla konteinera uzstādīšana. Savukārt, ja pašam grūti prognozēt, cik liels rezultātā būs sagrābto lapu apjoms, “Clean R” var nodrošināt arī kaudzēs sagrābtu lapu savākšanu un izvešanu.

Iespējas ir dažādas, tādēļ, pirms izvēles izdarīšanas par labu kādai no tām, ieteicams katru no variantiem izpētīt detalizētāk.  

  • Variants Nr.1: iegādājies speciālos BIO* maisus un neuztraucies par to aizvešanu

Šis ir piemērotākais lapu savākšanas un izvešanas veids, ja:

– esi “Clean R” klients – ir aktīvs līgums par sadzīves atkritumu izvešanu;
– esi pārliecinātas, ka lapas nevarēsi savākt uzreiz vienā piegājienā. 

Ir ērti, ka, iegādājoties priekšapmaksas maisus, uzreiz jau ir samaksāts par šo maisu savākšanu.  Pašam atliek vien maisus piepildīt ar lapām, nelieliem zariem, nopļauto zāli, nokaltušajiem augiem un citiem dārza atkritumiem un paziņot “Clean R” komandai, ka maisi gatavi izvešanai. Piesakot BIO maisu izvešanu, ir būtiski pateikt, cik daudz masu ar lapām un citiem BIO atkritumiem izdevies piepildīt. Ņemot vērā bioloģiski noārdāmo lapu apjomu, kā arī jau iepriekš saņemto informāciju par līdzīgā veidā savāktiem BIO maisiem kaimiņos, “Clean R” to savākšanai organizēs speciālo BIO atkritumu savākšanas tehniku un gādās, lai šie atkritumi nonāk uz tālāku pārstrādi kompostā vai biogāzē. 

Klientam par lapu maisu izvešanas dienu tiks paziņots iepriekš. Ir būtiski, lai šajā dienā maisi būtu novietoti pie sadzīves atkritumu konteineriem. Maisu komplektus ir iespējams iegādāties “Clean R” klientu apkalpošanas centros Rīgā – Vietalvas ielā 5 vai Mellužu ielā 17, Jūrmalā – Fabrikas ielā 11, vai par papildu samaksu izvēlēties maisu piegādi uz sev vēlamo adresi.

  • Variants Nr.2: piesaki savu BIO konteineru

Šis ir piemērotākais lapu savākšanas un izvešanas veids, ja:
– esi “Clean R” klients – ir aktīvs līgums par sadzīves atkritumu izvešanu; 
– dzīvo Rīgā (pašlaik BIO atkritumu savākšanas maršruts ir tikai Rīgā, bet drīzumā būs pieejams arī Pierīgas iedzīvotājiem)
– esi gatavs konteinerā mest ne tikai lapas rudens sezonā, bet arī visa gada garumā vēlies šķirot BIO atkritumus. Tas nozīmē, ka BIO konteineru izmantosi arī pārtikas atkritumiem bez iepakojuma – sabojāto dārzeņu, augļu, to mizu un seržu, maizes un citu pārtikas produktu, kā arī tējas un kafijas biezumu regulārai izmešanai. 

Būtiski atcerēties, ka bioloģiski noārdāmo atkritumu jeb BIO atkritumu dalīta vākšana, jeb šķirošana ir iespēja samazināt izmaksas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, vienlaikus, sašķirotajam materiālam dodot jaunu dzīvi siltumenerģijas vai komposta veidā.

  • Variants Nr.3: krāj lapas kaudzē vai uzkrāj savos maisos un piesaki izvešanu

Šis ir piemērotākais lapu savākšanas un izvešanas veids, ja: 
– dzīvo Rīgā, Rāmavā, Katlakalnā, Baložos, Ķekavā vai Stopiņos;
– esi plānojis lapas savākt kaudzē vai savos maisos visas uzreiz – vienā izvešanas reizē.

Šāda lapu un zaru izvešana ir labākais veids tad, ja zini, ka visu varēsi savākt vienā reizē, kā arī vari nodrošināt to, ka atkritumu savākšanas tehnika varēs iebraukt norādītajā teritorijā. Šis risinājums ir īpaši piemērots talku reizēs, kad ir sarežģīti saprast, cik daudz talcinieku ieradīsies, cik daudz lapas viņi varēs sagrābt un aprēķināt to, cik daudz maisu šādai talkas dienai būtu vajadzīgs. Piesakot savākto lapu izvešanu, “Clean R” komanda ar darbu tiks galā gan tad, ja lapas būs vienkārši sagrābtas lielā kaudzē, gan arī tad, ja vienuviet būs salikti pašu talcinieku sarūpētie atkritumu maisi. Būtiski, ka “Clean R” šādām lapu kaudzēm var braukt pakaļ uz jebkuru vietu Rīgā, turklāt reizēs, kad lapas būs savāktas maisos, “Clean R” darbinieki bioloģiski noārdāmo atkritumu mašīnā izbērs tikai lapas, savukārt plastmasas maisus izmetīs pie šķirotajiem plastmasas atkritumiem.

Šis ir ērts risinājums, kas viegli palīdz tikt galā ar sagrābtajām lapām, taču obligāti ir jāatceras,ka lapu izvešana ir jāpiesaka. Veidojot lapu kaudzes, aicinām pārliecināties, ka izvēlētajai vietai varēs piebraukt speciālā “Clean R” tehnika. Turklāt jau savlaicīgi arī jāpiesaka, vai lapu savākšanai būs nepieciešama vēl kāda papildus tehnikas vienība – piemēram, traktors ar kausu.

Konkrētāk ar šī pakalpojuma piedāvājumu un cenrādi iespējams iepazīties “Clean R” mājaslapā www.cleanr.lv/clean-r.  

  • Variants Nr.4: piesaki lielgabarīta BIO konteineru


Šis ir piemērotākais lapu savākšanas un izvešanas veids juridiskām personām, ja: 
– atrodies Rīgā, Rāmavā, Katlakalnā, Baložos, Ķekavā vai Stopiņos;
– ja plānots vienlaicīgi savākt lielu apjomu BIO atkritumu.

Ja zini, ka lapu daudzums vai citu bioloģiski noārdāmo atkritumu apjoms būs liels, ir vērts izvērtēt lielgabarīta konteinera uzstādīšanu. Tajā var satilpt liels daudzums lapu, attiecīgi ir iespējams, ka konteiners būs piepildīts vien pēc vienas vērienīgas vai vairākām mazām talkām. Pašam atliek vien sekot līdzi tam, cik ātri konteiners piepildās ar bioloģiski noārdāmiem atkritumiem un savlaicīgu pieteikt nepieciešamību pēc tā izvešanas. Lielgabarīta BIO konteineru klients var pats piepildīt, taču ir iespējams arī pieteikt, lai konteineru piepilda “Clean R” komanda ar specializēto iekraušanas tehniku.

Lielgabarīta BIO konteinera izvēles gadījumā gan būtisks faktors ir ceļa seguma vai augsnes piemērotība smagajai tehnikai, lai nesanāk tā, ka, sakopjot teritoriju zem kokiem, to nesabojājat, bet ar speciālu tehniku sanāk izdangāt pagalmu vai ceļu, kas tik smagam transportam nav piemērots.

Ja vēlaties iegūt plašāku informāciju par lapu vai BIO atkritumu savākšanu un izvešanu, aicinām sazināties ar “Clean R” klientu apkalpošanas centru, rakstot uz [email protected]*Bioloģiski noārdāmie atkritumi ir koku un krūmu zari (ne lielāki par 5 cm diametrā), lapas, puķes, augļi, dārzeņi, pārtikas atkritumi bez iepakojuma, skaidas, papīrs bez sadzīves atkritumu un plastmasas maisu piejaukuma.