Jūrmalā pēdējos mēnešos palielinājies dalīti šķiroto konteineru skaits, kamēr nešķiroto sadzīves atkritumu konteineru skaits sācis sarukt, kas liecina par pakāpenisku pilsētnieku ieradumu maiņu, informē “CleanR” Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.
Šī tendence ir parādījusies līdz ar jaunā atkritumu apsaimniekošanas iepirkuma līguma stāšanos spēkā šā gada jūnijā. Tas paredz, ka turpmāk privātīpašumos var saņemt dalīti šķiroto atkritumu konteinerus bez nomas maksas. Iedzīvotāji šādi var gan samazināt nešķiroto atkritumu svaru, gan arī izvešanas biežumu, kas palīdzēs ietaupīt, norāda Rumpane. Pārslēdzot individuālos atkritumu apsaimniekošanas līgumus, daudzi jūrmalnieki ir izmantojuši šīs jaunās iespējas.
“Tas, ka dalīti šķiroto atkritumu konteineru skaits palielinās, viennozīmīgi ir pozitīva tendence, taču šķirošanas ziņā noteikti vēl ir, kur augt. Jūrmala ir vienīgā pašvaldība Latvijā, kur pilsētnieki maksā par to atkritumu daudzumu jeb svaru, ko katrs rada. Līdz ar to jūrmalnieku pašu rokās ir arī iespēja samazināt savu rēķinu par nešķirotajiem sadzīves atkritumiem. Analizējot datus, redzam, ka iedzīvotāji ir sākuši vairāk pārorientēties uz šķirošanu, jo sadzīves atkritumu konteineru skaits ir sarucis par 2%,” skaidro Rumpane.
Visvairāk – 4,5 reizes – pieaudzis bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineru skaits, kam seko jaukta materiāla iepakojuma (papīrs, plastmasa un metāls) konteineri ar 22% pieaugumu un stikla iepakojumu konteineri – pieaugums attiecīgi par 17%.
Jūrmalas iedzīvotāji un arī uzņēmēji dalītās šķirošanas konteinerus ātri un ērti var pieteikt “CleanR” digitālajā klientu apkalpošanas platformā vai mobilajā lietotnē “Manai videi”.
Jūrmala ir pirmā pašvaldība, kur “CleanR” ir apzinājis 100% visus klientus, lai precīzi uzskaitītu šķirošanas ieradumus – vai iepakojuma šķirošanai izmanto publiskos šķirošanas punktus, vai šķiro savā īpašumā, vai īpašumā kompostē bioloģiski noārdāmos atkritumus.
“Bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineru skaita palielināšanās no 199 līdz 910 savā ziņā ir likumsakarīga, jo no 1. janvāra šo atkritumu dalītā šķirošana ir obligāta visā Latvijā. Savukārt no 1. jūnija atkritumu šķirošana ir draudzīgāka iedzīvotājiem un daudz motivējošāka, jo no sadzīves atkritumiem vairāk nekā 40% ir tieši bioloģiski noārdāmi, kas arī ir daudz smagāki. Pēc aptaujas datiem redzam, ka 50% jūrmalnieku šos atkritumus kompostē savā īpašumā,” teica Rumpane.
Tāpat “CleanR” ir palielinājis pieejamo tekstila konteineru skaitu – pašlaik Jūrmalā ir jau 24 šādi konteineri. Uzstādītas arī 15 mucas izlietotajai pārtikas eļļai.
Rumpane atgādināja, ka līdz ar jauno atkritumu apsaimniekošanas līgumu Jūrmalā, kas stājas spēkā no šā gada 1.jūnija, tagad arī privātmāju iedzīvotāji var pieprasīt dalīti šķiroto atkritumu konteinerus bez maksas, par tiem arī nebūs jāmaksā noma.
“Dati rāda, ka katrs otrais jūrmalnieks izmanto pašvaldības piedāvātos publiskos atkritumu šķirošanas punktus, kas arī ir pozitīvi. Turpmākajos gados šīs iespējas tikai palielināsies, jo atbilstoši iepirkuma prasībām tuvākajā laikā “CleanR” izbūvēs un apsaimniekos vēl vienu šķiroto atkritumu savākšanas laukumu, kurā iedzīvotājiem ir iespēja šķirot arvien lielāku atkritumu apjomu,” stāsta uzņēmuma pārstāve.
Jau vēstīts, ka, uzvarot Jūrmalas domes rīkotajā publiskajā iepirkumā ar saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, pilsētā atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus turpmākos septiņus gadus sniegs “CleanR”. Atbilstoši pašvaldības publiskajam iepirkumam būtiski augušas prasības apsaimniekotājam nodrošināt jaunus papildu pakalpojumus. Tas tiešā veidā ietekmē tarifu, taču vienlaikus sniegs ieguvumus pilsētai un tās iedzīvotājiem – tīrāka vide, klusāks transports un plašākas iespējas šķirot.
Līdztekus jau minētajiem ieguvumiem, ka privātmāju īpašniekiem ir iespēja bez nomas maksas pieprasīt dalīti šķiroto atkritumu konteinerus un “CleanR” izbūvēs vēl vienu šķirošanas laukumu, atkritumu apsaimniekotājam jāizbūvē papildu pazemes konteineru laukumi, jāiegādājas speciāla krāsojuma pludmales konteineri, jāievieš bīstamo atkritumu šķirošanas sistēma, jānodrošina tekstila šķirošana, kā arī zemo emisiju transports atkritumu izvešanai, vienlaikus izbūvējot infrastruktūru tā uzpildīšanai.
Par SIA “CleanR”
“CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar 80 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību, apbalvojumu “Drošākais uzņēmuma autoparks”, kā arī balvu vides aizsardzībā “Zaļā izcilība”. “CleanR” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanu, otrreizējo materiālu šķirošanu un pārstrādi, pilsētvides uzturēšanu, komerctelpu uzkopšanu u.c. AS “CleanR Grupa” ir 100% Latvijas kapitāla uzņēmums, kura dibinātājs un padomes priekšsēdētājs ir Guntars Kokorevičs.
Papildu informācijai:
Zane Plone,
AS “CleanR Grupa’ sabiedrisko attiecību vadītāja
E-pasts: [email protected]
Super!