Kopš “Getliņu EKO” uzsāktās informatīvās kampaņas par bioloģiski noārdāmu atkritumu šķirošanu atkritumu apsaimniekotāja “CleanR” apkalpotajās teritorijās Rīgā un Pierīgā par 12% palielinājies brūno bio konteineru skaits, informē uzņēmuma Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.
Neskatoties uz to, ka pamazām pieaug pieprasījums pēc brūnajiem konteineriem, kopumā bio atkritumu šķirošana Latvijā notiek kūtri, jo ne visos atkritumu poligonos šobrīd tiek nodrošināta šo atkritumu dalīta pieņemšana un reģenerācija. Daļa iedzīvotāju, īpaši privātmājās, kompostē bio atkritumus, taču precīzu datu par šīm mājsaimniecībām nav, jo patlaban šāda informācija vēl netiek uzskaitīta.
“Ņemot vērā, ka jebkuras pārmaiņas un jauni ieradumi prasa laiku, visticamāk, tuvāko mēnešu laikā pieprasījums pēc bio konteineru uzstādīšanas tikai palielināsies. Ceram, ka intereses pieaugums par šo atkritumu šķirošana būs ne tikai Rīgā un Pierīgā,” skaidro Rumpane.
Bioloģiskie atkritumi veido ap 30% līdz 40% no kopējās sadzīves atkritumu masas, un tas ir liels apjoms. Šis īpatsvars var būt mainīgs, jo, piemēram, vasarā un rudenī sadzīves atkritumos tiek izmests vairāk augļu, dārzeņu un lapu, nekā ziemā vai pavasarī, taču jebkurā gadījumā, ja pareizi sašķirojam, tad sadzīves atkritumu paliek mazāk un to izvešana ir lētāka.
Bio atkritumu izvešanas tarifs šobrīd ir par 20% lētāks par sadzīves atkritumu izvešanas maksu, un no 2024. gada tas kļūs vēl izdevīgāks, proti, par 40% lētāks.
“CleanR” apkalpo vairāk nekā 51 tūkstoti adrešu, kurās kopā ir teju 81 tūkstotis konteineru. No tiem 1615 ir bio atkritumu konteineri – tas ir 10 reizes mazāk nekā vieglā iepakojuma konteineru un četras reizes mazāk nekā stikla iepakojuma konteineru. Visbiežāk bio konteineru aizpildījums nav lielāks par 50%, izņemot gadījumus, kad mājā dzīvo tiešām aktīvi šķirotāji.
Brūnajā jeb bio konteinerā var mest virtuves atkritumus un ēdiena paliekas bez iepakojuma, piemēram, dārzeņu un augļu atgriezumus, mizas un serdes, graudaugus un to izstrādājumus, čaumalas, cietos piena produktus, piemēram, biezpienu un sieru, kafijas vai tējas biezumus, kā arī augus, to saknes, lapas, zāli u.c. Brūnajā konteinerā var izmest bio atkritumus, kas izmesti bioloģiski noārdāmos vai papīra maisiņos.
Bio konteinerā nedrīkst izmest ēdienu iepakojumā, šķidrumus, piemēram, zupu vai kefīru, lielus zarus, smiltis, tūjas u.tml.
Par “CleanR”
SIA “CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu, tas apkalpo teju pusmiljonu klientu visā Latvijā. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ir ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. SIA “CleanR” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.
Papildu informācijai:
Zane Plone,
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja
E-pasts: [email protected]
Mob. tālr.: +371 28 627 003
Super!