Pērn atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “CleanR” apsaimniekojis vairāk nekā 150 tūkstošus tonnu atkritumu – tas ir par 9% vairāk nekā 2022. gadā gan kopējā atkritumu apjoma pieauguma, gan uzņēmuma paplašinātās apkalpošanas teritorijas dēļ, informē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs.
“CleanR” nodrošina atkritumu apsaimniekošanu vairāk nekā 50 tūkstošos adrešu, apkalpojot teju pusmiljonu iedzīvotāju Rīgā, Pierīgā un citās Latvijas pilsētās un pagastos. No pērn savāktajiem un izvestajiem atkritumiem 12% bija dalīti šķirotais papīra, plastmasas, metāla un stikla iepakojums, 4,5% – bioloģiski noārdāmie atkritumi, bet 1% – tekstils.
“Tikmēr šā gada pirmajā mēnesī redzam, ka bioloģiski noārdāmu atkritumu un tekstila šķirošanai ir augšupejoša tendence. Tajā liela loma ir gan infrastruktūrai, kas kļūst arvien pieejamāka, gan arī pašvaldībām, kas arvien vairāk domā par atkritumu pārvēršanu resursos un lietu ilgāku izmantošanu,” stāsta Stankevičs.
Katra atkritumu veida, ja tie sašķiroti atbilstoši, tālākais ceļš ir atšķirīgs – vieglais iepakojums un stikls tiek tālāk pārstrādāts jaunos materiāls, bioloģiski noārdāmie atkritumi nonāk bio pārstrādes tuneļos, radot enerģiju, tekstils tiek nodots atkārtotai lietošanai, absorbentiem vai jaunu materiālu radīšanai, bet nešķiroti sadzīves atkritumi tiek noglabāti poligonā.
Viņš piebilst, ka šogad “CleanR” iedzīvotāju šķirošanas aktivitātes veicināšanai ir ieviesis unikālu iespēju ikvienam uzņēmuma klientam pašapkalpošanās platformā manai.videi.lv redzēt savu “šķirotspēju” jeb savā mājsaimniecībā vai uzņēmumā radīto atkritumu šķirošanas statistiku.
Proti, tajā redzams, cik daudz un kāda veida atkritumi konkrētajā adresē ir radīti, sašķiroti, nodoti pārstrādei un enerģijas ieguvei vai noglabāti poligonā. Tāpat digitālais datu rīks ļauj uzzināt, kas jādara, lai uzlabotu savas mājsaimniecības vai uzņēmuma ekoloģiskās pēdas rādītājus un samazinātu atkritumu apsaimniekošanas rēķinu.
Datu rīkā pieejamā atkritumu pārvaldīšanas statistika ļauj klientiem pašiem izdarīt secinājumus un, iespējams, pārvaldīt savus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus gudrāk, piemēram, mainot konteineru izvešanas biežumu, apzinoties savu atkritumu radīto CO2 jeb ekoloģisko pēdu, pieņemot lēmumu par cītīgāku šķirošanu, kā arī saņemot padomus, kā vēl var mazināt savu ietekmi uz vidi. Šis datu rīks varētu būt vērtīgs informācijas avots uzņēmumiem, kas īsteno nefinanšu ziņošanu, lai informētu ietekmes pusēm par savu ietekmes uz vidi pārvaldību atkritumu apsaimniekošanas jomā.
Atkritumu pamatdirektīva paredz, ka līdz 2025. gadam jāpārstrādā 55% sadzīves atkritumu. Atbilstoši 2020. gada datiem Latvijā otrreizējās pārstrādes līmenis bija 39,6%, kas ir par 15,4 procentpunktiem zemāks nekā minētais Eiropas Savienības (ES) mērķis. Kaut arī katru gadu Latvijā atkritumu šķirošanas rādītāji uzlabojas, vēl ir krietni jāstrādā, lai sasniegtu ES Zaļā kursa mērķus.
Statistika rāda, ka teju visas ES valstis, izņemot Zviedriju, kopš 2004. gada ir uzlabojuši sadzīves atkritumu pārstrādes rādītājus, kas signalizē par uzlabojumiem atkritumu apsaimniekošanā. Dažas valstis, tai skaitā Latvija, 20 gados ir panākušas ievērojamus uzlabojumus, reģistrējot pieaugumu par vairāk nekā 40 procentpunktiem.
Tomēr atšķirība sadzīves atkritumu pārstrādes sniegumā starp dalībvalstīm ar augstākajiem un zemākajiem pārstrādes rādītājiem joprojām ir liela. Proti, 2021. gadā tā svārstījās no 68% Vācijā līdz 11% Rumānijā. Deviņas valstis – Vācija, Austrija, Slovēnija, Nīderlande, Dānija, Beļģija, Luksemburga, Šveice un Itālija – sasniegušas 50% vai vēl augstāku pārstrādes līmeni, bet dažas valstis, piemēram, Kipra, Malta un Rumānija, pārstrādāja mazāk nekā 20% sadzīves atkritumu.
“Vairums no mūsu radītajiem atkritumiem varētu tikt atkārtoti pārstrādāti, tā samazinot gan nepieciešamību pēc dabas resursiem, gan poligonos noglabāto atkritumu daudzumu, gan arī mazinot mūsu katra ekoloģisko pēdu. Izklausās vienkārši, bet, lai šie nosacījumi izpildītos, jāiesaistās ir ikvienam iedzīvotājam. Kā? Šķirojot paša radītos atkritumus,” saka atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma valdes priekšsēdētājs.
Jau vēstīts, ka to, kādi konteineri ir jāizvieto konkrētajā adresē, regulē katras pašvaldības saistošie noteikumi. Piemēram, Rīgā pie daudzdzīvokļu namiem, kuros ir vismaz 10 dzīvokļi, jābūt stikla konteineram, bet kuros ir vismaz pieci dzīvokļi, – vieglā iepakojuma jeb dzeltenajam konteineram. No 1. marta daudzdzīvokļu namu ar vismaz 10 dzīvokļiem pagalmos būs jābūt ar konteineram bioloģiskajiem atkritumiem.
Ja konkrētā adresē nav iespējams izvietot konteinerus, piemēram, vietas trūkuma dēļ, nama pārvaldniekam par to jāinformē Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departaments; šajā situācijā iedzīvotāji ir aicināti izmantot publiskos šķirošanas punktus.
Lai pieprasītu konteineru uzstādīšanu, nama iedzīvotājiem jāvēršas pie sava nama pārvaldnieka. Lai tos uzstādītu, nav nepieciešama visu nama iedzīvotāju piekrišana. Tomēr, ja pēc vairākiem lūgumiem namu pārvaldnieks nav nedz izvietojis konteinerus, nedz arī sniedzis argumentētu pamatojumu, kāpēc tas netiek darīts, iedzīvotājiem ir tiesības vērsties Mājokļu un vides departamentā.
Atgādinām, ka klientu pašapkalpošanās platformā manai.videi var ātri un ērti pārvaldīt savus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus – pieteikt šķirošanas konteineru, mainīt atkritumu izvešanas grafiku, apmaksāt rēķinus u.c.
Par “CleanR”
“CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. Uzņēmums ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.
Papildu informācijai:
Zane Plone
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja
E-pasts: [email protected]
Super!