Buklets būvniecības atkritumi

Iedzīvotājiem īsos video skaidro, kas ir būvgruži un kā no tiem pareizi atbrīvoties

Ar šo nedēļu iedzīvotājiem interneta vietnē www.atkritumi.lv, kā arī “Zaļās jostas” interneta un sociālo tīklu platformās pieejami skaidrojoši video par būvniecības atkritumiem un remonta pārpalikumiem. Video klipos vieglā valodā tiek skaidrots, kas ir būvniecības atkritumi jeb būvgruži un sniedz padomu, kā no  tiem atbrīvoties ne vien pareizi, bet arī viegli.

Video klipi izstrādāti Latvijas vides aizsardzības fonda projektā “Vienotu vadlīniju izstrāde un sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu kā vērtīgu resursu un izejmateriālu izmantošanu būvniecībā” (reģ. Nr. 1-08/185/2020) informatīvi izglītojošo materiālu izstrādi.

Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) projekta vadību koordinē Latvijas atkritumu saimniecību asociācijai (LASUA) un projekta aktivitāšu mērķis ir ne vien stiprināt būvniecības, vides un atkritumu apsaimniekošanas nozares sinerģiju ilgtspējīgas būvniecības atkritumu apsaimniekošanas sistēmas stiprināšanā, bet arī kāpināt sabiedrības izpratni un izglītotību.

LASUA Izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs: “Pakāpeniski iedzīvotāju izpratne par to, kas ir būvniecības un remonta atkritumi palielinās, tāpat kā palielinās iedzīvotāju personiskā atbildība. Un tomēr, vēl aizvien jautājumu par to, kā pareizi atbrīvoties no būvniecības atkritumiem netrūkst un jāatzīst – daudziem arī šķiet, ka pareiza, likumam atbilstoša būvgružu izvešana ir ne vien sarežģīta, bet arī dārga. Tādēļ esam radījuši informatīvu materiālu kopumu, kas iedzīvotājiem skaidro, gan to, kas ir būvniecības atkritumi, gan arī sniedz padomu, kā no būvgružiem atbrīvoties viegli un pareizi. Video par būvgružiem ir pieejams SIA “Zaļā josta” youtube kontā, kā arī sociālajos tīklos, vienlaikus, sadarbībā ar partnere gādājam, lai to pieejamība būtu iespējami plaša un iedzīvotājiem tie kļūtu par ērtu un praktiski lietojamu ceļvedi.”

Kopumā ir publicēti 3 video klipi “Remonts un būvniecība rada būvgružus!”, kur katrs veltīts vienai tēmai. Pirmais video ir visaptverošs un atgādina, ka būvniecības un remonta atkritumi rodas jebkura remonta laikā un piedāvā risinājumus, lai no tiem pareizi atbrīvotos. Otrā video tiek skaidrots, kas ir būvniecības un remonta atkritumi, bet trešais palīdz izvēlēties uzticamu komersantu un izvairīties no krāpniekiem.

Saite uz video pieejama arī LASUA mājas lapā (skatīt šeit) un sagaidāms, ka tie tiks publicēti arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu interneta vietnēs.

Papildus bukletam, LVAF projektā, sadarbojoties LASUA un Valsts vides dienestam ar būvnieku un būvmateriālu ražotāju organizācijām, kā arī uz ilgtspējīgu būvniecību vērstiem arhitektiem, ir izstrādātas vienotas vadlīnijas, kas skaidro pieļaujamās darbības ar būvniecības atkritumiem.

Balstoties uz vadlīnijām ir izstrādāta  mācību programmas bāzi, kas tiek integrēta to augstskolu studiju programmās, kas gatavo būvniecības nozares speciālistus – būvniekus, inženierus, projektētājus un līdzīgus speciālistus. Aktivitātes mērķis ir topošajiem nozares speciālistiem jau studiju laikā nodrošināt pilnvērtīgu informāciju par nepieciešamību stiprināt tādu būvgružu apsaimniekošanas procesu ievērošanu, kas vērsta uz ilgtspēju.

Papildus informācijai:
Armands Nikolajevs
LASUA Izpilddirekcijas vadītājs

+37129180647

e-pasts: [email protected]

Materiāli izstrādāti ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.