Izstādē Dagdas kultūras centrā atklāj, cik milzīgu piesārņojumu dabā rada cigarešu izsmēķi

Līdz šā gada 15. jūnijam Dagdas kultūras centrā ir skatāma unikāla ceļojošā ekspozīcija “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd”, kas ir veltīta cigarešu izsmēķu radītā piesārņojuma problēmai Latvijā, informēja “CleanR” Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta direktore Liene Rumpane.

Ekspozīciju ir radījusi “Zaļā josta” sadarbībā ar Latvijā vadošo vides pakalpojumu sniedzēju “CleanR”. Izstāde visiem apmeklētājiem ir pieejama bez maksas. No Dagdas izstāde tālāk dosies uz citām Latvijas pašvaldībām.

Izstādē ikviens apmeklētājs var uzzināt, kā šķietami nelielā atkrituma vienība – cigarešu izsmēķi – patiesībā rada milzīgu piesārņojumu, cik daudz izsmēķu patiesībā slēpjas zemē, smiltīs un ceļmalās – gan pilsētvidē, gan dabā.

“Cigarešu filtrs ir izgatavots no plastmasas – celulozes acetāta. Saules gaismā izsmēķi pakāpeniski sadalās ļoti sīkās daļiņās, kļūstot par mikroplastmasu, kas ar laiku nokļūst augsnē, aizskalojas ūdenī, to piesārņojot. Galu galā tā tiek apdraudēta visu dzīvā daba – gan ūdens iemītnieki, gan putni un dzīvnieki –, kā arī tiek ietekmēta cilvēku veselība. Tāpēc atbildīga rīcība ar izsmēķiem ir nozīmīgs ieguldījums vides labklājībā un sabiedrības veselībā,” skaidroja Rumpane.

Ekspozīcijā “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” skatāmi eksponāti no piecām vietām Latvijā Anniņmuižas parka Rīgā, Ganību dambja pieturvietas Rīgā, Vecāķu pludmales, Liepājas pilsētas un Rēzeknes pilsētas teritorijas. Minētajās vietās nedēļas garumā salasīti izsmēķi, kas, ievietoti caurspīdīgos cilindros, uzskatāmi parada patieso vidē esošo izsmēķu daudzumu. Ekspozīcijā ietverti arī interesantākie fakti, kas atklājušies izsmēķu lasīšanas gaitā.

Papildu instalācijām skatāma arī dokumentālā fotoizstāde “Izsmēķis dabā”, kurā mākslinieciskā, bet vienlaikus dzēlīgi skumjā veidā parādīts reālais skats – kā izsmēķis pamanās “rotāt” Latvijas skaistākās ainavas.

CleanR eksperte atgādina, ja nu cilvēks ir izvēlējies smēķēt, tad svarīgi izsmēķus nemest zemē, tiem vieta ir speciālā pelnu traukā vai sadzīves atkritumu tvertnē. “Protams, ir svarīgi, lai pašvaldībās gadā par pietiekamu skaitu atkritumu urnām, kur cilvēki biežāk uzturas, taču arī pašiem smēķētājiem jāatceras – ja tuvumā uzreiz nav, kur izsmēķi izmest, tad zeme nav pelnu trauks. Izsmēķi var ielikt turpat paciņa vai ietīt salvetē un izmest, kad tas ir iespējams,” piebilda Rumpane.

Jau vēstīts, ka projektā “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd”, “Zaļā josta” ar “Philip Morris” līdzdalību 2021. gada maija mēnesī izraudzījās piecas ar izsmēķiem piesārņotās vietas Rīgā, Piejūras dabas parkā, kā arī lielākajās reģionālajās pilsētās. Šīs teritorijas projektā tika attīrītas no izsmēķiem, ļaujot videi uzelpot, kļūstot tīrai no šī indīgā piesārņojuma. 

Par  “CleanR”    

SIA “CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu, tas apkalpo teju pusmiljonu klientu visā Latvijā. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ir ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. SIA “CleanR” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā. 

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļiem:

Tija Ezeriņa

AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību konsultante

M: 29719893, E: [email protected]