Vides pakalpojumu sniedzējs “CleanR” Krāslavas novadā uzstādījis 19 tekstila un bio šķirošanas konteinerus. Padomos, kā pareizi šķirot tekstila un bioloģiski noārdāmos atkritumus, dalās “CleanR” Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.
Nereti iedzīvotāji norāda, ka labprāt šķirotu atkritumus, bet to darīt kavē konteineru vai šķirošanas laukumu neesamība un informācijas trūkums. Krāslavas novada Dagdas, Ķepovas, Konstantinovas, Andrupenes, Bērziņu, Ezernieku, Šķaunes, Svariņu, Andzeļu un Asūnes pagastā kopš šī gada jūnija uzstādīta ērta un pieejama šķirošanas infrastruktūra – īpaši marķēti 19 konteineri, kas paredzēti tieši tekstila un bio atkritumiem.
“Iedzīvotājiem ir iespēja samazināt savus rēķinus par sadzīves atkritumu izvešanu, jo sašķirotu stiklu, vieglo iepakojumu un tekstilu izved bez maksas, bet bio atkritumu izvešana ir par 20% lētāka nekā sadzīves atkritumu izvešana. Šobrīd bio un tekstila šķirošanas infrastruktūra ir ieviesta visos “CleanR” darbības zonā esošajos publiskajos šķirošanas punktos. Esam gandarīti par sadarbību ar Krāslavas pašvaldību, kas aktīvi rūpējas, lai novada iedzīvotājiem tiktu nodrošināta iespēja šķirot. Aicinām arī citu, piemēram, daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājus, rūpēties par šķirošanas iespēju nodrošināšanu, piedāvājot šķirot ne tikai iepakojumu un stiklu, bet arī bio un tekstilu,” norāda Rumpane.
Tekstila šķirošana
Kopumā tekstila industrija pasaulē ik gadu rada vairāk nekā 16 miljonus tonnu atkritumu, un tikai apmēram 25% no savāktajiem tekstila izstrādājumiem tiek pārstrādāti. Saskaņā ar “CleanR” datiem šobrīd Latvijā vidēji dienā uzņēmuma tekstila konteineros tiek nodots līdz pat četrām tonnām tekstila. Diemžēl lielākā daļa paliek nešķirota un nonāk sadzīves atkritumos, kur otrreizējā pārstrāde vai nodošana atkārtotai lietošanai ir teju neiespējama.
Lai lietošanai vai pārstrādei derīgais tekstils nenonāktu atkritumu poligonā, ir svarīgi šķirot un darīt to pareizi. Tekstila šķirošanas konteinerā var ievietot visa veida apģērbu, apavus, mājas tekstilu, piemēram, palagus, dvieļus vai aizkarus, kā arī cita veida tekstilu, kas ikdienā vairs nav nepieciešams, taču aizvien ir labā stāvoklī. Drēbēm un apaviem jābūt tīriem, sausiem, bez pelējuma pazīmēm, nesaplēstiem un derīgiem kādam citam. Ir pieļaujams tekstils arī ar kādu mazu traipu vai nelielu caurumu, ko var viegli izlabot.
Tekstila konteinerā nedrīkst ievietot tekstilu, kas ir mitrs vai slapjš, sapelējis vai pievilcies ar specifisku aromātu, netīrs ar pārtikas krāsu, eļļu vai naftas produktu paliekām; apavus, kuri vairs nav pāris vai ir bojāti – bez zoles, rāvējslēdzēja, cauri vai saplēsti; audumu atgriezumus un pārpalikumus.
Tekstila konteiners ir paredzēts tikai un vienīgi tekstilam. Tajā nedrīkst mest sadzīves atkritumus, elektrotehniku, plastmasu vai citu iepakojumu, citādi tas sabojās konteinerā ievietoto sašķiroto tekstilu, un tā vietā, lai nonāktu apritē, tas nonāks atkritumu poligonā.
Tekstilu, kuru vēlaties nodot šķirošanas konteinerā, obligāti jāievieto cieši noslēgtā sainī. Tam vislabāk izvēlēties polietilēna maisu, kas tekstilu pasargās no mitruma un izkrišanas uz zemes konteinera tukšošanas laikā.
Bioloģiski noārdāmu jeb bio atkritumu šķirošana
Arī bioloģiskajiem atkritumiem jāatbilst noteiktiem kritērijiem, lai tos uzskatītu par atbilstoši sašķirotiem. Šos atkritumus var pārvērst biogāzē vai kompostā, tāpēc konteineros drīkst mest dārzeņu un augļu mizas un serdes, jēlu un termiski apstrādāti gaļu, tai skaitā kaulus un asakas, tējas un kafijas biezumus.
Dzīvnieku izcelsmes pārtikas atkritumi ātrāk izdala smakas un piesaista mušas, kukaiņus, dzīvniekus un putnus, tāpēc jāievēro, lai šie atkritumi tiek izmesti pareizi, piemēram, atkritumus bio konteinerā ievietojot papīra vai bio kompostējamos maisiņos, kas novērsīs nepatīkamas smakas.
Jo sausāks bio konteinera saturs, jo labāk. Bio konteinerā nedrīkst izliet šķidrumus, piemēram, zupas, kompotus, sulas u.tml. Konteineros ir iestrādātas atveres ventilācijai; ja tajos izlies daudz šķidruma, tie var sākt tecēt vai, tos tukšojot, šķidrums var izlīt. Ja vien šķidrums nesasūcas zemē, tas var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, smaku. Tāpat šķidrums konteineru padara smagāku un tas var salūzt tā tukšošanas brīdī.
Ja redzi, ka konteiners ir pārpildīts un tajā vairs nav vietas, lūdzam neatstāt sagatavotos maisus blakus konteineram. Lai atrastu tuvāko konteineru, aicinām zvanīt uz tālruņa numuru 67111001 vai ielūkoties “CleanR” tīmekļa vietnē!
Papildu informācijai plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem:
Zane Plone
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja
M: +371 28 627 003, E: [email protected]
Super!