Labākie BIO atkritumu šķirotāji Rīgā dzīvo Dārzciemā

14.07.2021

Šodien, 14. jūlijā, vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” godināja trīs mēnešus garā BIO atkritumu šķirošanas izaicinājuma “Šķiro BIO” uzvarētājus. Aptuveni 40 000 rīdzinieku un 204 daudzdzīvokļu māju konkurencē labāko BIO atkritumu šķirotāju godu Rīgā izcīnīja mājas Zetiņu ielā 8 k-2, Dārzciemā, iedzīvotāji, apgāžot priekšstatu, ka daudzdzīvokļu mājā BIO šķirošana ir teju neiespējama. Uzvarētāju māja, ko apsaimnieko SIA “Rīgas namu pārvaldnieks”, balvā iegūst ērtu un pievilcīgu atkritumu konteineru nojumi no “Clean R”.

Atkritumu šķirošanas meistarklases un pastāvīga komunikācija ar iedzīvotājiem un namu apsaimniekotājiem par ieguvumiem no tās ir daļa no mūsu ikdienas, lai iedrošinātu cilvēkus mainīt atkritumu radīšanas un šķirošanas paradumus. BIO atkritumu šķirošana ir ne vien iespēja samazināt izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu, bet arī parūpēties, lai tas, ko iepriekš vienkārši izmeta sadzīves atkritumu konteinerā, tagad tiek nogādāts pārstrādei biogāzē un tehniskajā kompostā. Visi “Šķiro BIO” izaicinājuma dalībnieki jau ir uzvarētāji ar to vien, ka nenobijās un mēģināja, bet tiem, kas BIO šķirošanu kārtīgi īstenos arī tālāk, tas nesīs arī reālu finansiālu ieguvumu. Bet, kas ne mazāk svarīgi, šie iedzīvotāji ar savu piemēru dod signālu arī citu daudzdzīvokļu māju iemītniekiem, ka šķirot BIO nav nemaz tik grūti, – vajag vien sākt,”uzsver Guntars Levics, “Clean R” valdes loceklis.

Izaicinājumā vērtēja, kā procentuāli samazinās nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms un palielinās bioloģiski noārdāmo atkritumu apjoms. Būtisks faktors bija arī BIO atkritumu konteinera sastāva atbilstība. Uzvarētāju mājās Zeltiņu ielas 8 k-2 iedzīvotāji izcēlās ar īpaši tīru BIO konteineru sastāvu, dažas kļūdas ar konteinerā iemestiem maisiņiem pieļaujot tikai pašā izaicinājuma sākumā.

Ronalds Neimanis, “Rīgas namu pārvaldnieks” valdes priekšsēdētājs norāda: “Mainīt savus paradumus nav vienkārši nevienā jomā, taču sadzīves atkritumi ir neatņemama un likumsakarīga ikdienas sastāvdaļa. Šo gadu iesākām ar vēl nedrošu pilotprojektu – izvietotiem 20 BIO atkritumu šķirošanas konteineriem, bet tagad, kad turklāt gads vēl tikai pusē, mēs jau varam lepoties ar vairāk kā 400 RNP mājām, kas šķiro BIO atkritumus. Savukārt,  ieguvumi, ko ikviens no mums var ietekmēt veicot atkritumu šķirošanu – tā ir sakopta vide, ilgtspējīga nākotne un samazināts ikmēneša rēķins.”

“Šķiro BIO” izaicinājums norisinājās trīs mēnešu garumā – no aprīļa līdz jūlijam “Clean R” apkalpotajās Rīgas zonās – Kurzemes un Latgales priekšpilsētā, kā arī Centra rajonā. Konkursam varēja pieteikties daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji no jebkura namu apsaimniekotāja, tomēr vairums izaicinājuma dalībnieku bija no SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” apsaimniekotajām mājām blīvi apdzīvotos mikrorajonos, jo īpaši Latgales priekšpilsētas.

Aprēķini liecina: ja māja izmanto jau populāros dzeltenos konteinerus iepakojumam, kā arī zaļo konteineru stiklam, kas tiek izvesti bez maksas, ietaupījums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu var sasniegt pat 60% no ierastās maksas. Ja šķiro arī BIO atkritumus, izmaksu ietaupījums var veidoties vēl lielāks. Ja viena dzīvokļa kontekstā ietaupīti 2-5 eiro mēnesī nešķiet būtisks ieguvums, der atcerēties, ka kopējais vidēji lielas daudzdzīvokļu mājas ietaupījums gadā jau pārsniedz 1000. Tā ir būtiska summa, ko var izmantot arī vērā ņemamos infrastruktūras uzlabojumos.

Lai iegūtu BIO atkritumu šķirošanai pielāgoto brūno konteineru ar īpašām ventilācijas atverēm savā pagalmā, daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem jāvēršas ar lūgumu pie sava nama apsaimniekotāja, kamēr privātmāju iedzīvotāji var paši aizpildīt pieteikumu pašapkalpošanās portālā mans.cleanr.lv. “Clean R” nodrošina 0,24 m3 un 0,66 m3 izmēra BIO konteinerus, kurus vasarā izved ik pēc trīs dienām. Izglītošanas nolūkā līdz 2021. gada beigām uzņēmums nepiemēros sodus par neatbilstošu sastāvu BIO atkritumu konteinerā. Tā vietā gadījumus, kad BIO atkritumu konteinerā būs neatbilstošs sastāvs, atkritumu izvedējs fiksēs ar fotogrāfijām un par to informēs mājas apsaimniekotāju, nodrošinās skaidrojumu par pieļautajām kļūdām un sniegs padomu, kā no tām izvairīties. Izplatītākās kļūdas ir atkritumu maisu un papīru izmešana BIO atkritumu konteinerā, kamēr tajā drīkst izmest tikai virtuves un dārza atkritumus.