“Vides pakalpojumu grupa” Liepājā, Vaiņodē, Priekulē un Rucavā ir sākusi uzstādīt tekstila šķirošanas konteinerus – līdz šim uzstādīti jau 17, tuvākajā laikā tiks izvietoti vēl četri konteineri, tāpēc aicinām iedzīvotājus uzzināt, kā tos izmantot pareizi un sākt šķirot tekstilu, informē uzņēmuma izpilddirektore Ramona Pitena.
Kopumā tekstila industrija pasaulē ik gadu rada vairāk nekā 16 miljonus tonnu atkritumu, un tikai apmēram 25% no savāktajiem tekstila izstrādājumiem tiek pārstrādāti.
Atbilstoši “Vides pakalpojumu grupas” vadošā partnera “CleanR” datiem šobrīd Latvijā vidēji dienā uzņēmuma tekstila konteineros tiek nodots līdz pat četrām tonnām tekstila. Diemžēl lielākā daļa paliek nešķirota un nonāk sadzīves atkritumos, kur otrreizējā pārstrāde vai nodošana atkārtotai lietošanai ir teju neiespējama.
“Bieži vien iedzīvotāji norāda, ka šķirošanu kavē atbilstošas infrastruktūras – konteineru vai šķirošanas laukumu – neesamība un informācijas trūkums par to, kā šķirot pareizi. Esam pārliecināti, ka līdz ar konteineru un attiecīgi šķirošanas iespēju parādīšanos Liepājā, Vaiņodē, Priekulē un Rucavā, mēs veicināsim tekstila šķirošanu. Noteikti nodrošināsim arī iedzīvotāju izglītošanu, lai šķirošanas uzsākšana būtu pēc iespējas saprotamāka mūsu klientiem,” norāda Pitena.
Lai lietošanai vai pārstrādei derīgais tekstils nenonāktu atkritumu poligonā, ir svarīgi šķirot un darīt to pareizi. Zemāk esam apkopojuši svarīgākos ieteikumus iedzīvotājiem, lai kopā gan saudzētu dabu, gan dotu otru elpu nevajadzīgajam tekstilam, gan samazinātu savus rēķinus par sadzīves atkritumu izvešanu.
Kāds tekstils “var doties” uz tam paredzēto šķirošanas konteineru?
Tekstila šķirošanas konteinerā var ievietot visa veida apģērbu, apavus un mājas tekstilu. Piemēram, apģērbi, apavi, palagi, dvieļi un cits tekstils, kas pašam ikdienā vairs nav nepieciešams, taču aizvien ir labā stāvoklī.
Drēbēm un apaviem jābūt tīriem, sausiem, bez pelējuma pazīmēm, nesaplēstiem un derīgiem derīgiem kādam citam. Ir pieļaujams tekstils arī ar kādu mazu traipu vai nelielu caurumu, ko var viegli izlabot.
Tekstila konteinerā nedrīkst ievietot tekstilu, kas ir mitrs vai slapjš, sapelējis vai pievilcies ar specifisku smaku, netīrs ar pārtikas krāsu, eļļu vai naftas produktu paliekām; apavus, kuri vairs nav pāris vai ir bojāti – bez zoles, rāvējslēdzēja, cauri vai saplēsti; audumu atgriezumus un pārpalikumus.
Tekstila konteiners ir paredzēts tikai un vienīgi tekstilam. Tajā nedrīkst mest sadzīves atkritumus, elektrotehniku, plastmasu vai citu iepakojumu, citādi tas sabojās konteinerā ievietoto sašķiroto tekstilu, un tā vietā, lai nonāktu apritē, tas nonāks atkritumu poligonā.
Tāpat paklājus, kas lielāki par 1,5 x 2 metriem, ir jāutilizē kā liela izmēra atkritumi. Privātmāju iedzīvotāji lielgabarīta atkritumu izvešanu var pieteikt individuāli, savukārt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji to izvešanu var pieteikt mājas apsaimniekotājam. Lielgabarīta atkritumus nedrīkst ievietot sadzīves atkritumu konteinerā.
Kā pareizi iesaiņot nododamo tekstilu?
Tekstilu, kuru vēlaties nodot šķirošanas konteinerā, obligāti jāievieto cieši noslēgtā sainī. Tam vislabāk izvēlēties polietilēna maisu, kas tekstilu pasargās no mitruma un izkrišanas uz zemes konteinera tukšošanas laikā. Paša šķirotāja ērtībām ir svarīgi, lai sainis nav pārāk smags un pārblīvēts, lai to varētu ērti ievietot konteinerā.
Ko darīt, ja tekstila konteiners ir pilns?
Ja redzi, ka konteiners ir pārpildīts un tajā vairs nav vietas, lūdzam neatstāt sagatavotos maisus blakus konteineram. Lai atrastu tuvāko konteineru, aicinām zvanīt uz tālruņa numuru 63457777 vai ielūkoties tīmekļa vietnē!
Konteineri tiek tukšoti atbilstoši regulāram grafikam. Ja tie pildās ātrāk, mēs izvērtējam iespēju mainīt to iztukšošanas grafiku vai uzstādīt papildu konteinerus, lai apmierinātu visu šķirot gribētāju vēlmes.
Kas notiek ar sašķiroto tekstilu?
Pagaidām tekstils nav iekļauts ražotāju atbildības sistēmā, tāpēc atkritumu apsaimniekotāji ir tie, kuri nodrošina pilnu atkritumu apsaimniekošanas ciklu, sākot ar konteineriem, turpinot ar derīgā materiāla realizēšanu, proti, pārstrādi un lietošanu, un beidzot ar nederīgā materiāla noglabāšanu poligonā, kā arī detalizētu atkritumu plūsmas uzskaiti.
Konteineros ievietotais tekstils tiek nogādāts uz šķirošanas centru. Kvalitatīvs apģērbs, apavi un mājas tekstils tiek novirzīts atkārtotai lietošanai, piemēram, nonāk labdarības organizācijās vai atkārtotā lietošanā citiem mērķiem. Tekstils, kas nav piemērots atkārtotai lietošanai, bet joprojām ir derīgs un ar nelieliem defektiem, tiek nodots pārstrādei, piemēram, absorbentu, kas paredzēti dažādu ķīmisku vielu vai naftas produktu uzsūkšanai, ražošanai. Lietošanai un pārstrādei nederīgie tekstila izstrādājumi nonāk atkritumu poligonā.
Uzziņai!
● Jo vairāk šķirojam, jo mazāk jāmaksā par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu – to paliek mazāk, un atbildīgam šķirotājam ir iespēja samazināt atkritumu izvešanas biežumu.
● Līdz 2035. gadam Latvijai teju piecas līdz sešas reizes jāsamazina poligonos noglabātais atkritumu apjoms – pašlaik tie ir 50-60% atkritumu, bet izvirzītais mērķis ir 10%.
● Jebkuram atkritumu poligonam ir “dzīves ilgums”; ja tas tiek piepildīts, jāveido jauns, līdz ar to mūsu pašu rokās ir iespēja parūpēties, lai Latvijā šādu poligonu ir iespējami mazāk.
Papildu informācijai plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem:
Zane Plone
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja
M: +371 28 627 003, E: [email protected]
Super!