Šā gada pirmajos divos mēnešos atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” Rīgā uzstādījis vairāk nekā 500 brūnās krāsas konteineru, kas paredzēti bioloģiski noārdāmiem atkritumiem, informē uzņēmuma Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.
Saskaņā ar Rīgas saistošajiem noteikumiem par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu no šā gada 1. marta pie daudzdzīvokļu mājām, kurās ir vairāk nekā 10 dzīvokļi, ir jāuzstāda BIO konteiners
“Pašvaldībai ir liela ietekme uz to, kā un vai konkrētajā pilsētā vai novadā tiek veicināta atkritumu šķirošana. Redzam, ka šķirošanas aktivitāte palielinās, ja pašvaldība attīsta infrastruktūru, piemēram, nosakot, kur un kādiem šķiroto atkritumu konteineriem jābūt,” saka Rumpane.
Šķirojot atkritumus, iedzīvotāji var samazināt savas izmaksas, jo stikla, vieglā iepakojuma un tekstila apsaimniekošana tiek nodrošināta bez maksas, bet bioloģiski norādāmu atkritumu izvešana ir par 40% mazāka nekā sadzīves atkritumu apsaimniekošana. Turklāt BIO atkritumi šobrīd veidot aptuveni 30% līdz 40% no kopējā nešķiroto sadzīves atkritumu apjoma, tāpēc, nošķirojot BIO masu, var pieteikt mazāku konteineru sadzīves atkritumiem vai retāku to izvešanu.
“Šā gada sākums mums ir bijis aktīvs, jo pieprasījums pēc brūnajiem konteineriem ir audzis gan galvaspilsētā, gan arī citviet Pierīgā. Visticamāk, tuvojoties pavasara un vasaras sezonai, kad rodas vairāk dārza atkritumu, piemēram, sakņu, zāles, lapu vai mulčas, pieprasījums pēc šiem konteineriem palielināsies vēl vairāk. Esam sagatavojuši konteineru rezerves, tomēr aicinām gan namu pārvaldniekus, gan privātmāju iedzīvotājus, gan arī uzņēmumus neatlikt konteinera pieteikšanu uz pēdējo brīdi, bet padomāt par to laikus,” stāsta Rumpane.
Viņa piebilst, ka līdz šim “CleanR” apkalpotajās teritorijās uzstādīti vairāk nekā 2600 brūnās krāsas konteineru. Plānots, ka sakarā ar izmaiņām Rīgas pašvaldības noteikumos tuvāko nedēļu laikā to skaits palielināsies.
Brūnajā konteinerā būtu jānonāk virtuves atkritumiem un ēdiena paliekām bez iepakojuma, piemēram, dārzeņu un augļu atgriezumiem, mizām un serdēm, graudaugiem un to izstrādājumiem – maizei un konditorejai. Tāpat šajā konteinerā drīkst nonākt čaumalas, cietie piena produkti, piemēram, biezpiens un siers, kā arī kafijas vai tējas biezumi.
Pie atkritumiem, kas bioloģiski norādās, pieskaitāmi dārza atkritumi – augi un to saknes, lapas, zāle, zari, kuru diametrs nepārsniedz divus centimetrus, mulča, kā arī telpu atkritumi – telpaugi bez augsnes, novītuši ziedi.
BIO atkritumus var ērti izmest bioloģiski degradējamā vai papīra maisiņā, bet tos nedrīkstētu izmest plastmasas maisiņā.
Rīgā pie daudzdzīvokļu namiem, kuros ir vismaz 10 dzīvokļi, jābūt stikla konteineram, bet kuros ir vismaz pieci dzīvokļi, – vieglā iepakojuma jeb dzeltenajam konteineram. No 1. marta daudzdzīvokļu namu ar vismaz 10 dzīvokļiem pagalmos būs jābūt arī konteineram bioloģiski noārdāmiem atkritumiem. Ja konkrētajā adresē nav iespējams izvietot konteinerus, piemēram, vietas trūkuma dēļ, nama pārvaldniekam par to jāinformē Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departaments; šajā situācijā iedzīvotāji ir aicināti izmantot publiskos šķirošanas punktus.
Lai pieprasītu konteineru uzstādīšanu, nama iedzīvotājiem jāvēršas pie sava nama pārvaldnieka. Lai tos uzstādītu, nav nepieciešama visu nama iedzīvotāju piekrišana. Tomēr, ja pēc vairākiem lūgumiem nama pārvaldnieks nav nedz izvietojis konteinerus, nedz arī sniedzis argumentētu pamatojumu, kāpēc tas netiek darīts, iedzīvotājiem ir tiesības vērsties Mājokļu un vides departamentā.
Par “CleanR”
“CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. Uzņēmums ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.
Papildu informācijai:
Zane Plone
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja
E-pasts: [email protected]
Super!