Ziemassvētki ir skaisti svētki, diemžēl nereti tas ir arī izšķērdīgs gada nogrieznis, bet, liekot lietā izdomu, katrs var samazināt svētku sezonas ietekmi uz vidi un savu maciņu. Vides pakalpojumu uzņēmums “CleanR” piedāvā sešas vērtīgas idejas, kā šogad pilnveidot jau esošās tradīcijas, samazināt pārmērīgu patēriņu un padarīt svētkus dabai draudzīgākus.
Pēc Ziemassvētku svinībām atkritumu rodas vairāk nekā pēc citiem svētkiem — dāvanu iepakojums, saiņošanai izmantotais papīrs, pārtika, kas sapirkta pārāk lielā apjomā, un dažāda svētku atribūtika pēc gadu mijas mēdz būtiski palielināt atkritumu kalnus. Lai šajos svētkos iedzīvotājiem palīdzētu ietaupīt, atgādinātu, ka svētku sajūtu var gūt arī bez lielas iepirkšanās un tērēšanās, CleanR piedāvā sešus vērtīgus un viegli īstenojamus padomus par videi un maciņam draudzīgiem risinājumiem dāvanām, rotājumiem, maltītei un citiem svētku atribūtiem.
Dāvanu sagāde var būt liels izaicinājums, jo īpaši, ja apdāvināmo draugu un radu pulks ir plašs. Te labs un nereti daudziem atvieglojuma sajūtu nesošs risinājums var būt dāvanu loterijas un izlozes. Atliek vien savstarpēji ģimenes vai draugu lokā vienoties par jauno kārtību un izlozēt, kurš kuram sagādā dāvanu. Tas ne vien samazina izmaksas, bet arī nerada tik daudz lieku atkritumu. Šāda kārtība var kļūt par jautru notikumu, kas nerada lieku stresu, domājot, ko dāvināt katram.
Apdāvināšanā labs, makam un dabai draudzīgs risinājums var būt sveikšana kā loterija. Te var izvelēties divu veidu loterijas. Vienā variantā katrs no svētku viesiem atnes kādu lietu, ko saņēmis iepriekšējos svētkos vai nopircis sev, bet ikdienā tā netiek izmantota un tikai “krāj putekļus mājās”, gaidot savu vienvirziena biļeti uz atkritumu poligonu. Varbūt šīs lietas ir kas tāds, kas citam sagādās prieku un būs noderīgs. Šādā variantā laba dāvana var būt grāmata, kas jūsu plauktā noilgojusies pēc lasītāja, sildoša šalle vai dūraiņi, ko jums ik gadu saada omīte, bet pašam laika nepietiek, lai visus skaistos un siltos adījumus nonēsātu.
Otrs loterijas variants — kopā ar draugiem un ģimeni, vienojoties par maksimālo dāvanai iztērējamo summu, sagādā dāvanu, kas var būt vērtīga jebkuram svinību viesim, liec to kopā ar pārējām, un katrs izlozējiet savu dāvanu. Tā nebūs zināms, kurš dāvanu sagādājis, bet aktivitāte aizvien būs interesanta vakara nodarbe, kas nesīs prieku un mazinās atkritumus.
Dodoties ideālo dāvanu medībās, apsver domu samazināt resursu patēriņu, izvēloties ilgtspējīgas dāvanas, piemēram, dāvanu karti beziepakojuma veikalā. Tāpat dabai draudzīgi būs dāvināt lietas, kurām var atrast dažādu pielietojumu, piemēram, sveces māla podiņos — kad svece izdeg, podiņu var izmazgāt, un tas var kalpot kā labs trauciņš uzkodām, mērcēm vai kam citam. Cilvēkam, kas aizrāvies ar adīšanu, lieliska dāvana būs skaista dzija, kas var pārtapt brīnišķīgā adījumā, bet tam, kurš aizrāvies ar gleznošanu, prieku sagādās jauns krāsu komplekts vai grāmata ar izmēģināšanas vērtām gleznošanas tehnikām. Taču svarīgi atcerēties, ka kaķēns, kucēns vai cita dzīva radība nav ilgtspējīga dāvana — nedāviniet to, ļaujiet katram pašam izvēlēties to dzīvnieku, par kuru viņš gatavs uzņemties rūpes un atbildību!
Turpretim aizvien vērtīgākā lieta, ko mēs varam dot otram, ir mūsu laiks un uzmanība. Iespējams, Ziemassvētki ir īstais brīdis, kad otram pasniegt kopīgu foto sesiju vai vienkārši pastaigu pa izrotāto pilsētu, piesnigušu mežu un egles izrotāšanu ar burkāniem vai āboliem, ko novērtēs meža zvēri. Vienmēr aizraujošs var būt arī gluži vienkāršs kopīgs izbrauciens uz kādu no skaistajām Latvijas pilsētām ar sildošām vakariņām omulīgā vietā pēc tās. Kopīgi pavadīts laiks sniedz sarunas, emocijas un kopā būšanas prieku.
Neļaujies pirkšanas drudzim un dāvanas iegādājies apdomīgi! Sastādi sarakstu un izvairies dāvināt mantas, tā vietā CleanR iesaka dāvināt piedzīvojumu — biļetes uz koncertu, kino, teātri vai kādu citu izklaides pasākumu. Savukārt abonements uz dažādiem kursiem vai meistarklasēm (kulinārijas, mūzikas, mākslas) būs lieliska dāvana tiem, kas vēlas apgūt ko jaunu. Tā kā Ziemassvētki ir brīnumu laiks, sagādā brīnumu kādam, kas to visvairāk gaida. Ģimenē vai uzņēmumā varat vienoties, ka visi kopā dāvināsiet kādai labdarības organizācijai. Piemēram, CleanR darbinieki šogad ir atsaukušies uzņēmuma aicinājumam piepildīt “Drosmes kastes”, sagādājot iedrošinošas dāvanas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērniem, lai vairotu viņu drosmi, dodoties uz medicīnas procedūrām. Citkārt darbinieki kopā gādājuši dāvanas veco ļaužu pansionātam vai palīdzējuši dzīvnieku patversmei. Ir daudz veidu, kā varam nest prieku un vērtīgu atbalstu, — atliek vien palūkoties apkārt. Te būtiski gan atcerēties, ka labdarība ir vajadzīgu lietu un darbu veltīšana, tādēļ pirms ziedošanas ir vērts sazināties ar izvēlēto organizāciju, lai izprastu īsto vajadzību.
Lai iesaiņotu dāvanu, ne vienmēr ir jāizmanto veikalos nopērkamie dāvanu maisiņi un papīri, kurus bieži vien nevar arī pārstrādāt, — atceries, jo spīdīgāks un čaukstošāks ir iepakojums, jo lielāks ir risks, ka otrreizējai pārstrādei tas nederēs. Viens no risinājumiem ir pasniegt dāvanu iesaiņotu audumā, pievienojot iepakojumam nelielu vaska gabaliņu. Tādējādi saņēmējs dāvanas iepakojumu pēc tam varēs pārveidot par bišu vaska drānu, kas lieti noderēs pārtikas plēves aizstāšanai, un tā būs kā dāvana “divi vienā”. Tomēr, ja vēlies košāku iepakojumu, dāvanu var iesaiņot avīzēs vai žurnālu lapās no krāsainiem un sen izlasītiem žurnāliem. Savukārt kartona maisiņus, kurus bieži ņemam veikalā, lai aizstātu plastmasas maisus, arī var izmantot iepakojumam. Sagriežot un atlokot tos vaļā, tie kļūst par vienkāršu un estētisku iepakojumu. Bet, ja nu tomēr izvēlies iesaiņot dāvanu papīrā, tad dod priekšroku dabai draudzīgam papīram, kas nav glancēts, spilgts un ar spīduma elementiem — tieši šādus papīrus nav iespējams pārstrādāt, un rezultātā tie nonāk atkritumu kalnos, radot piesārņojumu.
Eglīšu bumbas un citi rotājumi, kas ātri saplīst vai jāmaina katru gadu, nebūt nav dabai draudzīgs risinājums. CleanR dalās ar dažām radošām idejām mājas rotāšanai, kas vienlaikus sniegs iespēju izmantot mājās jau esošos resursus. Dekorācijām izmanto dabas dotās veltes — žāvētus augļus, kā arī apelsīnus, citronus, ābolus vai to, kas atrodams pagalmā un mežā, piemēram, priežu zarus, čiekurus un sūnas. Tāpat māju vari izdekorēt ar papīra rotājumiem, un, ja prātīgi pret tiem izturas, tos var izmantot vēl citus gadus. Piemēram, visiem zināmās papīra sniegpārsliņas var būt izcils rotājums. Interesantākam dizainam papīra vietā var izmantot avīzes vai žurnālus.
Ziemassvētku mielasts ir viena no svarīgākajām svētku sastāvdaļām. Visiem zināms, ka uz kārtīga svētku galda jābūt 12 ēdieniem, tomēr vērts šo apsvērt, jo liela daļa no pagatavotā bieži vien netiek apēsta un nonāk atkritumos. Lai resursi mielasta sagādē tiktu izmantoti pēc iespējas apdomīgāk, svarīgi prātīgi saplānot svētku galdu. Produktus svētku galdam iegādājies tirgū, tā atbalstot vietējos ražotājus un samazinot pārmērīgu plastmasas daudzumu, kas tiek izmantots iepakojumam lielveikalos. Gatavo ar apdomu, sagādājot mielastam tik daudz, cik vari apēst, un atbilstoši tam, cik viesu plānots uzņemt ciemos. Elektrības taupīšanas nolūkos plāno secību krāsns izmantošanai, ar vienu uzsildi, izcepot pēc iespējas vairāk ēdienu.
Labs un makam draudzīgs mielasta risinājums var būt arī “groziņu vakara” princips. Vienojoties ar visiem svinētājiem par labumiem, ko katrs sagādās svētku mielastam — viens var sagādāt pīrāgus, otrs parūpēsies par cepeti vai salātiem, bet trešais — sarūpēs ko saldajam ēdienam, un rezultātā visi būs paēduši, bet neviens — pārlieku iztērējies.
Lai gaiši, skaisti, mieru nesoši un videi draudzīgi izdodas šie svētki!
Super!