“CleanR” radījis unikālu datu rīku, kas ļauj klientiem noskaidrot savu “šķirotspēju”

Iedzīvotāju šķirošanas aktivitātes veicināšanai  atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” ir radījis individualizētu un Latvijā unikālu datu rīku, kas ļauj klientiem noskaidrot savā mājsaimniecībā vai uzņēmumā radīto atkritumu šķirošanas statistiku, tādejādi novērtējot savu “šķirotspēju”, informē uzņēmuma Klientu apkalpošanas departamenta vadītājs Reinis Zarāns.

Digitālais rīks “CleanR” klientiem pieejams pašapkalpošanās platformā manai.videi.lv. Tajā parādīts, cik daudz un kāda veida atkritumi mājsaimniecībā vai uzņēmumā ir radīti, kā arī cik cītīgi klients gada laikā šķirojis paša radītos atkritumus. Tādējādi var saprast, cik daudz atkritumu nodots pārstrādei, enerģijas ieguvei vai noglabāts poligonā. Statistika tiek rēķināta, ņemot vērā, cik un kādi konteineri ir uzstādīti konkrētajā adresē un cik bieži tos izved.

“Nereti iedzīvotāji, lasot par poligonos noglabāto atkritumu daudzumu vai zemo šķirošanas aktivitāti, domā, ka “tas neattiecas uz mani”, bet mēs ceram, ka šis rīks ļaus uzskatāmāk izprast gan atkritumu ceļu, gan arī to, kā mēs paši ar savu rīcību varam mazināt savu ekoloģisko pēdu un arī atkritumu apsaimniekošanas rēķinus. Piemēram, ja klienta mājsaimniecībā, dzīvokļu nama vai biroja pagalmā ir tikai sadzīves atkritumu konteineri, tas nozīmē, ka atkritumi šajā adresē netiek šķiroti un tie nonāk poligonā. Datu rīkā ir arī individualizēti padomi, kā rīkoties, lai uzlabotu savu “šķirotspēju” – kādus atkritumu konteinerus uzstādīt šķirošanai, kā tas mazinās ietekmi uz vidi un kā palīdzēt samazināt savas ikmēneša izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu,” skaidro Zarāns.

Datu rīkā pieejamā atkritumu pārvaldīšanas statistika ļauj klientiem pašiem izdarīt secinājumus un, iespējams, pārvaldīt savus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus gudrāk, piemēram, mainot konteineru izvešanas biežumu, apzinoties savu atkritumu radīto CO2 jeb ekoloģisko pēdu, pieņemot lēmumu par cītīgāku šķirošanu, kā arī saņemot padomus, kā vēl var mazināt savu ietekmi uz vidi. Šis datu rīks varētu būt vērtīgs informācijas avots uzņēmumiem, kas īsteno nefinanšu ziņošanu, lai informētu ietekmes pusēm par savu ietekmes uz vidi pārvaldību atkritumu apsaimniekošanas jomā.

Digitālajā datu rīkā klienti, balstoties uz atkritumu šķirošanas aktivitāti, tiek iedalīti četrās kategorijās – “superšķirotājs”, “mērenšķirotājs”, “mazšķirotājs” un “potenciālais šķirotājs”. Superšķirotājs rūpīgi šķiro atkritumus un tā mājsaimniecībā, daudzdzīvokļu nama vai uzņēmuma pagalmā ir uzstādīti visu veidu šķirošanas konteineri. Mērenšķirotājam ir konteiners sadzīves atkritumiem un vēl divi konteineri dalīti šķirotajiem atkritumiem, mazšķirotājam ir viens konteiners sadzīves atkritumiem un viens – dalīti šķirotajiem atkritumiem, bet visi potenciālā šķirotāja atkritumi tiek izmesti tikai sadzīves atkritumu konteinerā.

“Šķirošanā ir svarīga gan kvantitāte, gan kvalitāte. Šķirotos atkritumus mēs centralizēti pāršķirojam vēlreiz, šajā posmā tiek nodalīti materiāli, kurus var pārstrādāt un izmantot atkārtoti un kurus var nodot reģenerācijai. Tāpēc ir svarīgi, lai atkritumi ir sašķiroti pareizi, piemēram, lai kopā ar sauso iepakojumu netiktu izmesti bioloģiski noārdāmie atkritumi, kas var sabojāt visu, ko citi labi sašķirojuši. Jo vairāk un pareizāk iedzīvotāji šķiros, jo mazāks būs arī viņu rēķins par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu, jo stikls, vieglais iepakojums un tekstils tiek izvests bez maksas, bet bioloģiski noārdāmi atkritumi – par 40% lētāk nekā sadzīves atkritumi. Šķirojot atkritumus, rēķinu var samazināt pat par 30%,” atgādina Zarāns.

Atbilstoši “Eurostat” datiem Latvijā atkritumu šķirošana mājsaimniecībās ir zemāka nekā vidēji Eiropas Savienībā, kur šis rādītājs ir gandrīz 50%, kamēr Latvijā tas ir nedaudz virs 44%.

“CleanR” nodrošina atkritumu apsaimniekošanu vairāk nekā 50 tūkstošos adrešu, tādējādi kopumā apkalpojot aptuveni pusmiljonu iedzīvotāju Rīgā, Pierīgā un vairākās Latvijas pilsētās un pagastos.

Jau vēstīts, ka to, kādi konteineri ir jāizvieto konkrētajā adresē, regulē katras pašvaldības saistošie noteikumi. Piemēram, Rīgā pie daudzdzīvokļu namiem, kuros ir vismaz 10 dzīvokļi, jābūt stikla konteineram, bet kuros ir vismaz pieci dzīvokļi, – vieglā iepakojuma jeb dzeltenajam konteineram. No 1. marta daudzdzīvokļu namu ar vismaz 10 dzīvokļiem pagalmos būs jābūt arī konteineram bioloģiski noārdāmiem atkritumiem.

Ja konkrētajā adresē nav iespējams izvietot konteinerus, piemēram, vietas trūkuma dēļ, nama pārvaldniekam par to jāinformē Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departaments; šajā situācijā iedzīvotāji ir aicināti izmantot publiskos šķirošanas punktus.

Lai pieprasītu konteineru uzstādīšanu, nama iedzīvotājiem jāvēršas pie sava nama pārvaldnieka. Lai tos uzstādītu, nav nepieciešama visu nama iedzīvotāju piekrišana. Tomēr, ja pēc vairākiem lūgumiem nama pārvaldnieks nav nedz izvietojis konteinerus, nedz arī sniedzis argumentētu pamatojumu, kāpēc tas netiek darīts, iedzīvotājiem ir tiesības vērsties Mājokļu un vides departamentā.

Atgādinām, ka klientu pašapkalpošanās platformā manai.videi var ātri un ērti pārvaldīt savus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus – pieteikt šķirošanas konteineru, mainīt atkritumu izvešanas grafiku, apmaksāt rēķinus u.tml.

Par “CleanR”

“CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. Uzņēmums ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.  

Papildu informācijai:  

Zane Plone

AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja

E-pasts: [email protected]