No šā gada 4. jūnija vides pakalpojumu sniedzējs CleanR sadarbībā ar “Zaļā josta” Rīgā un Jūrmalā uzsāk iniciatīvu Tīrmājas dienas, kad uz pilsētu apkaimēm noteiktā laikā dosies mobilais punkts, lai bez maksas savāktu iedzīvotājiem nevajadzīgo tekstilu un elektrotehniku, informēja uzņēmuma Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas vadītāja Liene Rumpane.
Jau, svētdien, 4. jūnijā, Tīrmājas dienu mobilais punkts dosies uz Daugavgrīvu un viesosies šādu adrešu namu pagalmos: Parādes ielā 4A 10.00-10.55, Lēpju ielā 8 11.00-11.55, Lēpju ielā 15 k-1 12.00-12.55, Birutas Baumanes alejā 11 13.00-13.55, Parādes ielā 9A 14.00-14.55, Parādes ielā 7 15.00-15.55, Parādes ielā 20A 16.00-16.55 un Parādes ielā 12A 17.00-17.55.
“Aicinām iedzīvotājus sagaidīt Tīrmājas dienu mobilo punktu, lai tieši tajā nodotu gan tekstilu, gan elektrotehniku, tā padarot tīrāku savu māju un apkārtējo vidi. Kaut arī Rīgā aizvien vairāk ir elektrotehnikas un tekstila nodošanas punktu, mēs saprotam, ka ne vienmēr ir laiks un iespēja nodot uzkrājušās lietas. Ceram, ka mūsu mobilais punkts krietni atvieglos šķirošanu, kā arī mazinās tendenci atstāt elektrotehniku pie atkritumu tvertnēm,” teica Rumpane.
Tīrmājas dienas notiks visos Rīgas mikrorajonos, kas ir CleanR darbības zonā. Tīrmājas dienas 11. jūnijā norisināsies Imantā, 18. jūnijā – Pļavniekos. Māju skaita dēļ akcija vienā mikrorajonā tiks rīkota vairākas reizes, tāpat aicinām Tīrmājas dienai pieteikties namu apsaimniekotājus, lai CleanR varētu attiecīgo pakalpojumu nodrošināt pēc iespējas plašākam interesentu lokam. Aicinām sekot līdzi informācijai CleanR klientu portālā “Manai.videi.lv” un sociālajos tīklos.
“Mēs aicinām arī namu apsaimniekotājus pieteikt Tīrmājas mobilo punktu savu namu pagalmos, lai atvieglotu dzīvokļu iemītnieku ikdienu,” uzsvēra CleanR pārstāve.
Tīrmājas dienu mobilais punkts pieņems jebkāda veida un izmēra neizjauktu elektrotehniku, sākot no elektriskās zobu birstes, matu fēna, printera vai kādas citas maza izmēra elektrotehnikas vienības un beidzot ar ledusskapi, boileri un veļasmašīnas. Mazās vienības ir jāievieto kastē vai caurspīdīgā maisiņā, lai tās viegli saskatīt.
Tāpat CleanR aicina nodot tekstilu, lai tam dotu otru dzīvi. Tiks pieņemts dažāda veida mājas tekstils, piemēram, aizkari, gultasveļa, dvieļi, galdauti un tamlīdzīgi, kā arī tīrs un lietošanai derīgs apģērbs un apavi. Tekstilam obligāti ir jābūt ievietotam maisos.
Kāpēc elektrotehniku, lai cik tā maza, nedrīkst izmest sadzīves atkritumos?
Der atcerēties, ka sadzīves atkritumos drīkst izmest tikai to, ko nevar pārstrādāt. Piemēram, virtuves pārpalikumi (ja pieejams bioloģiski noārdāmo atkritumu konteiners, tad arī šo var pārskatīt), netīrs, taukains iepakojums, slapjš, netīrs papīrs un kartons, saplīsis stikls un spoguļi, bērnu autiņbiksītes, kaķu tualešu pakaiši u.tml.
Savukārt, ja priekšmetu var pieslēgt pie elektrības, tajā ir mikročips vai mikroshēma, tad to sadzīves atkritumos nedrīkst mest. Šīs ierīces ir izgatavotas no visdažādākajiem materiāliem – dārgmetāliem zelta un platīna, toksiskiem smagajiem metāliem, tostarp, kadmija, svina, dzīvsudraba, vara un citiem, shēmām, dažādas plastmasas, stikla un vielām, kas novērš aizdegšanos. Ja bīstamie metāli nonāk vidē, tie var pat piesārņot gruntsūdeņus un apdraudēt veselību.
Tikmēr pārstrādes punktos nodotās ierīces izjauc un sašķiro atbilstoši komponentēm, turpmākajos procesos tās tiek pārstrādātas, lai pēc tam atkal izmantotu ražošanā.
Tipiskākie elektrotehnikas piemēri, kurus jānodod speciālos punktos: sadzīves tehnika – tosteri, blenderi, gludekļi, kafijas aparāti, mikroviļņu krāsnis, ledusskapji, veļasmašīnas u.c.; elektronika – televizori, datoru monitori, printeri, skeneri, pārnēsājamie datori, tastatūras, kopētāji, tālruņi un mobilie tālruņi, u.tml.
Kur likt caurās zeķes un novalkāto džemperi?
No šāgada tekstila šķirošana ir obligāta. CleanR jau ir uzstādījis vairāk nekā 100 tekstila šķirošanas konteinerus, bet līdz šā gada beigām plāno uzstādīt vēl 100. Tomēr arī šajos konteineros nevar mest visu, ko kārojas.
Tekstila konteineros slēgtos maisos būtu jānonāk tīram un sausam apģērbam un apaviem, kas vēl ir valkājami, un mājas tekstilam, ko vēl var lietot. Konteineru saturs tiek šķirots – labākās kvalitātes lietas tiek nododas labdarības organizācijām, daļa tiek eksportēta, bet galīgi nelietojamais nonāk poligonā, kur tas atbildīgi tiek nodots apglabāšanai.
Tāpēc notraipītos t-kreklus, caurās zeķes, novalkātos džemperi un nolietoto mājas tekstilu jāizmet sadzīves atkritumos.
“Protams, iedzīvotāji var izmantot arī atsevišķu ražotāju ieviesto sistēmu, kur vecais apģērbs tiek apmainīts pret atlaidi. Visa pamatā ir filozofija – neuzrāt lieko, it sevišķi, ja tas var noderēt kādam citam, un atbrīvoties no nevajadzīgā atbildīgi. Diemžēl tekstila pārstrāde vēl līdz galam neatrisināts jautājums, jo bieži vien apģērbā ir daudz dažādu elementu, šķiedru, kuras nevar atdalīt un tāpēc arī nevar atkārtoti pārstrādāt,” skaidro Rumpane.
Šķiro, lai maksātu mazāk par atkritumu izvešanu
Jo vairāk un kārtīgāk šķirosim, jo mazāk būs jāmaksā par sadzīves atkritumu izvešanu, jo vides pakalpojumu sniedzēji pareizi dalīti šķirotos atkritumus izved bez maksas.
“Ja runājam par Rīgu, tad iedzīvotājiem der atcerēties, – ja namā ir vairāk nekā pieci dzīvokļi, tad līdztekus sadzīves atkritumu tvertnēm, jābūt uzstādītam konteineram vieglajam atkritumiem, ja vairāk nekā desmit dzīvokļi, tad arī stiklam. Savukārt, no 2024. gada galvaspilsētā būs obligāta bioloģiski norādāmo atkritumu šķirošana. Ja namu iemītniekiem šķiet, ka viņiem nav pieejamas pietiekamas šķirošanas opcijas, tad noteikti aicinām vērsties pie sava apsaimniekotāja ar lūgumu tās nodrošināt,” atgādināja Rumpane.
Aicinām ņemt vērā! Ja nepareizi sašķiroto atkritumu piejaukums pie dalīti šķirotiem atkritumiem ir lielāks nekā 20%, tad tie tiek izvesti kā sadzīves atkritumi, tātad, par maksu. Ja namu iedzīvotāji pie atkritumu urnām pamet liela izmēra priekšmetus, būvgružus vai elektrotehniku, tā tiek izvesta par papildu samaksu, kas savukārt tiek sadalīta starp visiem mājas iedzīvotājiem.
Par “CleanR”
SIA “CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu, tas apkalpo teju pusmiljonu klientu visā Latvijā. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ir ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. SIA “CleanR” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.
Papildu informācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem:
Tija Ezeriņa
AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību konsultante
E-pasts: [email protected]
Mob. tālr.: +371 29719893
Super!