Rīgas Centrāltirgū notiks meistarklase “Ko iesākt ar pārtikas atkritumiem?”

01.10.2021

Šodien, 2021. gada 4. oktobrī no plkst. 12.00 – 13.30, Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljona virtuvē notiks  bezatkritumu kustības “Zero Waste Latvija” un vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” organizēta meistarklase “Ko sākt ar pārtikas atkritumiem?”. Tajā pavārs Renārs Purmalis parādīs, kā dažādus ēdienu pārpalikumus izmantot jaunu ēdienu gatavošanā, tādā veidā taupot resursus un naudu. Būs iespēja arī nogaršot pagatavoto un uzdot jautājumus meistarklases vadītājam. Klātienes pasākums atvērts visiem interesentiem, ievērojot epidemioloģiskos drošības pasākumus (sejas maskas, distance).

Pēc Zemkopības ministrijas un Latvijas Atkritumu saimniecības asociācijas aprēķiniem, gada laikā viens Latvijas iedzīvotājs atkritumos izmet vairāk nekā 100 kg pārtikas. Ja to sarēķina naudas izteiksmē, viena gada laikā vidēji mājsaimniecībās tiek izšķērdēti apmēram 500 eiro. Savukārt Rīgā vidēji vienā sadzīves atkritumu konteinerā līdz pat 40% apjoma veido bioloģiski noārdāmi atkritumi, tostarp pārtika. Tas nozīmē, ka daudzi iedzīvotāji pārmaksā gan neapdomīgi iepērkoties, gan arī maksājot par neapēstās pārtikas izvešanu uz atkritumu poligonu.

Pēc “Clean R” un “SKDS” pētījuma datiem pārtikas produktus atkritumos biežāk izmet gados jaunāki respondenti, respondenti ar augstākiem ienākumiem, kā arī pilsētnieki. Visbiežāk atkritumos tiek izmesti augļi un ogas (53%), dārzeņi, saknes, zaļumi (48%), kā arī piens un piena produkti (45%).

Pērn “Rimi Latvia” Facebook pērn veiktajā aptaujā noskaidroja, ka 74% aptaujas dalībnieki izmet ēdienu 1-2 reizes nedēļā, vien 18% apgalvo, ka nekad neizmet ēdienu. Šajā aptaujā arī noskaidrots, ka visizplatītākais iemesls, kāpēc pārtikas atkritumi rodas mājsaimniecībā, ir tas, ka cilvēki pagatavo pārāk daudz pārtikas (44%), nopērk pārāk daudz (34%), un gandrīz piektdaļa (18%) atzīst, ka pārtiku nepareizi uzglabā.