AKTUĀLI

Čiekurkalna apkaimes iedzīvotāji uzsāk šķirot pārtikas atkritumus

30.07.2018

Pārtikas atkritumi tiek vākti mājoklī izturīgos, nelielas ietilpības atšķirīgas krāsas maisos, kas vienkārši jāmet sadzīves atkritumu konteinerā. Pēc atkritumu savākšanas maisi ar pārtikas atkritumiem nonāk šķirošanas rūpnīcā, kur optiskie skeneri atpazīst maisu krasu un atšķiro tos no pārējiem. Pēcāk pārtikas atkritumi tiek nodoti videi draudzīgā pārstrāde. Šis paņēmiens efektīvi risina pārtikas atkritumu šķirošanu bez papildu konteineriem un resursiem. Citu valstu pieredze liecina, ka šādā veidā 15% no sadzīves atkritumiem tiek nošķirti kā bioloģiskie atkritumi, bet attīstoties iedzīvotāju pieredzei un šķirošanas iemaņām – līdz pat 30%.

“Uzsākot šo eksperimentu, mēs vēlamies saprast, vai Latvijā iespējams pielietot citur pārbaudītu metodi efektīvai un saprotamai pārtikas atkritumu šķirošanai. Latvijai ir svarīgi atrast un pielietot šādas metodes, jo jau pavisam drīz – 2020. gadā – Eiropas Savienības prasības paredz samazināt noglabājamo pārtikas atkritumu apjomu vairāk nekā uz pusi. Tādās pilsētās kā Rīga, kur vietas un citi ierobežojumi ir vērā ņemami, pārtikas atkritumu šķirošanas process šobrīd nemaz nav sākts. Mēs vēlamies atrast vērtīgu alternatīvu tradicionālajiem bioloģisko atkritumu konteineriem, jo, mūsuprāt, tas ir vienīgais veids, kā iesaistīt iedzīvotājus šajā procesā un sasniegt ES izvirzītos mērķus," skaidro "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics.

"Clean R" sarūpētajos maisos drīkst mest pārtikas pārpalikumus, piemēram, mizas, serdes u.c. bojātu pārtiku, piemēram, augļu un dārzeņu atlikumus, tējas un kafijas biezumus, slapjus papīru atkritumus, ziedus un telpaugus, augsnes daļas.

"Clean R" izvēlētās pieejas galvenā priekšrocība – tā ir parocīgāka nekā citas, piemēram, bioloģisko atkritumu vākšana atsevišķā konteinerā. Pirmkārt, maisi neaizņem daudz vietas, kas īpaši svarīgi ir tiem iedzīvotājiem, kas dzīvo nelielos mājokļos. Otrkārt, nav nepieciešama atsevišķa vieta bioloģisko atkritumu konteineram, kas ir liela problēma galvaspilsētas namu pagalmos. Treškārt, atkritumu vākšanas process ir vieglāk saprotams iedzīvotājiem – pārtikas atkritumi vienkārši jāsavāc atsevišķā maisā un jāmet kopējā konteinerā. Ceturtkārt, šāda pieeja taupa resursus – nav nepieciešama jauna atkritumu savākšanas infrastruktūra un atsevišķi atkritumu savākšanas maršruti. Turklāt process ir videi draudzīgs un nodrošina kvalitatīvu savākšanu un pārstrādi.