AKTUĀLI

Saimnieka rudens darbu saraksts

14.09.2016

Ir klāt rudens – laiks, kad kārtīgs saimnieks domā par gatavošanos garajai ziemas sezonai. Rudenī ir aktuāla virkne svarīgu darbu, par kuriem stāsta vides pakalpojumu uzņēmuma Clean R izpilddirektors Valerijs Stankevičs.


1. Rudens lapas

Lai arī krāsainā koku rota priecē sirdi, pienāk brīdis, kad lapu pārbagātība kļūst par apgrūtinājumu. Lapas ir ne tikai jāsagrābj, bet arī no lapu kaudzēm jātiek vaļā. Viens no variantiem ir lapu kompostēšana, tomēr ne katrs privātmājas īpašnieks dārza stūrī vēlas ierīkot komposta kaudzi, jo īpaši tad, kad lapu ir daudz. Ilgus gadus iecienīts risinājums bija lapu dedzināšana, tomēr kodīgie ugunskura dūmi ne vienmēr ir pa prātam kaimiņiem, turklāt daudzās pašvaldībās šāda rīcība nav atļauta un tiek sodīta. Nereti iedzīvotāji savāktās lapas mēdz izmest piemājas mežā, taču arī šāda rīcība ir uzskatāma par vides piegružošanu, par ko pienākas bargs sods. Labākais un videi draudzīgākais veids, kā atbrīvoties no kritušajām lapām, ir atkritumu konteinera pasūtīšana pie sava atkritumu apsaimniekotāja. Clean R lapu izvešanai ir pieejami dažāda tilpuma būvgružu konteineri no 5,5 līdz pat 18 kubikmetriem. Ja rodas bažas, ka konteiners ir par lielu, labs risinājums ir kooperēšanās ar kaimiņiem, vienojoties par izdevumu dalīšanu.


2. Vasaras darbu būvgruži

Rudens arīdzan ir brīdis, kad noslēdzas aktīvā āra būvniecības sezona, kļūstot aktuālai būvgružu izvešanai un teritorijas sakopšanai. Būvgružus nedrīkst mest sadzīves atkritumos, tāpēc pie sava atkritumu apsaimniekotāja ir jāpasūta būvgružiem paredzētais atkritumu konteiners. "Pasūtot konteineru, maksa tiek aprēķināta tikai par konteinera izvešanu atkarībā no atrašanās vietas. Īres maksa par konteinera izmantošanu netiek skaitīta, ja konteiners tiek izmantots līdz 6 dienām," skaidro V.Stankevičs. Jāuzsver, ka būvgruži ir viens no atkritumu veidiem, kas visbiežāk nelegāli nonāk mežos, pļavās, ceļmalās un citās neatļautās vietās, piesārņojot mūsu skaisto, zaļo Latviju. "Lai būvgruži nenonāktu tuvējā mežā, izvēloties būvgružu konteinera izvedēju, ir ieteicams nepaļauties uz paziņām, interneta sludinājumos atrodamajiem darboņiem, kas piedāvā izvest atkritumus par ļoti zemām cenām. Lai piedāvātu zemākas cenas, viņi atkritumus mēdz nenogādāt atkritumu poligonos, bet veido nelegālas izgāztuves, nereti – mežos. Priekšroka dodama pašvaldības atkritumu apsaimniekotājam," skaidro Clean R pārstāvis.


3. Kanalizācija un notekūdeņi

Vēl viens svarīgs darbs, kas jāpaveic ikvienam privātmājas ar vietējo kanalizācijas sistēmu īpašniekam, ir asenizācija jeb kanalizācijas un notekūdeņu aku izsūknēšana un tīrīšana. Labs saimnieks zina, ka šo darbu nav ieteicams atstāt uz pēdējo brīdi vairāku iemeslu dēļ. "Pirmkārt, pēc pirmā sala vai sniega to būs grūtāk paveikt, jo būs aizsalis viss, kas var aizsalt. Otrkārt, var gadīties, ka īsi pirms pirmā sala izsūknēt kanalizāciju vēlēsies daudzi, tāpēc var veidoties pat rindas. Ne katrs zina, ka asenizāciju ar izdevīgiem nosacījumiem piedāvā arī mūsu uzņēmums," skaidro Clean R izpilddirektors.


4. Smiltis ziemai

Ziemas sezonā aktuāla ir ietvju kaisīšana, tāpēc ir svarīgi parūpēties par smiltīm un to uzglabāšanu. Clean R interneta veikala videsprodukti.lv piedāvājumā ir plašs klāsts ar dažāda tilpuma un dizaina konteineriem smilšu, grants un kaisāmā sāls uzglabāšanai. Galvenā to priekšrocība ir kvalitāte – reiz iegādāti, tie kalpos ilgi.


Rudens darbu sarakstu var saīsināt lapu, zaru un citu zaļo atkritumu kompostēšanai izvēloties lielāka tilpuma – 120 vai 140 litru – tvertni. Protams, ja vien vieta pagalmā to ļauj novietot. Rudens un ziemas garos vakarus var izmantot lietderīgi, apdomājot pavasarī darāmos darbus dārza un piemājas teritorijas labiekārtošanai, tostarp aprīkošanu ar soliņiem, puķu kastēm, velosipēdu novietnēm. No septembra līdz februārim Clean R sola īpaši draudzīgas cenas šim lietām. Labs saimnieks ratus taisa ziemā, bet ragavas vasarā, un Clean R ir īpaši draudzīgs labiem saimniekiem!